Domů
Rychlé zprávy
Speciální odolnější jaderné palivo společnosti Westinghouse míří ke komercializaci
Palivové soubory EnCore s vyšší odolností vůči haváriím od společnosti Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

Speciální odolnější jaderné palivo společnosti Westinghouse míří ke komercializaci

Nová technologie výroby pokročilých paliv se zvýšenou odolností (ATF) se brzy dočká dalšího milníku. Novou zprávu o výrobním procesu nyní přijal ke schválení americký dozorný orgán (US NRC). Informaci uvedl web World Nuclear News.

Aktuální technickou zprávu  o pokročilé technologii výroby palivových pelet (ADOPT) považuje společnost Westinghouse za nejvýznamnější úspěch portfolia výroby pokročilého jaderného paliva v rámci palivového programu EnCore.

Stávající zpráva byla původně jadernému dozoru předložena již v květnu 2020. Hodnocení zprávy se očekává na začátku léta 2021, dodala společnost Westinghouse.

Technologie ADOPT byla navržena pro zkvalitnění ekonomiky palivového cyklu a výroby paliva se zvýšenou odolností (ATF). Nově vyrobené palivové pelety obsahují malé množství chromu a hliníku, což umožňuje jejich mnohem lepší využití při výrobě elektřiny. Přitom také redukují rychlost oxidace paliva až o 50 % v porovnání s konvenčními palivovými peletami.

Palivo je navrženo tak, aby bylo použitelné ve všech tlakovodních a varných reaktorech společností Westinghouse a Combustion Engineering. Pelety jsou také kompatibilní s klasickým zirkoniovým pokrytím a obohacením paliva. Dodnes byly speciální palivové pelety dodány do 25 oblastí po celém světě, informovala společnost Westinghouse.

Ilustrační obrázek palivových pelet
Ilustrační obrázek palivových pelet. Zdroj: Westinghouse

„Technologie ADOPT nabízí významné vylepšení provozu stávajících jaderných reaktorů a zejména jejich flexibilitu v rámci jejich dlouhodobého provozování,“ sdělil Jeff Bradfute, viceprezident společnosti Westinghouse pro dodávky paliva.

„Těšíme se na pokračování v poskytování řešení našim americkým zákazníkům. Podpoříme tak jejich cíle současného i dlouhodobého provozu.“

EnCore je jedním z palivových projektů, které získaly podporu od amerického ministerstva energetiky v rámci programu podpory a vývoje nových palivových pokrytí a palivových materiálů s vyšší odolností vůči nehodám. Nová paliva by měla lépe odolávat vysokoteplotní oxidaci během nehody se ztrátou chladiva aktivní zóny.

Zároveň mají odolná paliva zvýšit výkonnost paliva a ekonomiku během normálního provozu jaderných reaktorů. Testovací palivové soubory (Lead Test Assemblies – LTA) se speciálními peletami vyrobenými technologií ADOPT byly na jaře 2019 zavezeny do druhého bloku jaderné elektrárny Byron.

Program vývoje paliv se zvýšenou odolností byl vytvořen jako reakce na nehodu jaderné elektrárny Fukušima. Pokročilá paliva se zvýšenou odolností jsou vyvíjena nejen společností Westinghouse, ale také Framatome LTA, čínskou společností China General Nuclear a Global Nuclear Fuel. Některé koncepce mají být obchodně využívány do roku 2025

Společnost Westinghouse také spolupracuje na vývoji palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. V té jsou nyní také zavezeny palivové soubory LTA. Ty jsou však založeny na klasickém palivu se standardním pokrytím a nikoliv výrobní technologii ADOPT. Jejich účelem je testování a charakterizace paliva od jiného dodavatele než stávající společnosti TVEL.

Zdroj náhledového obrázku: Westinghouse

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
ijn
25. leden 2021, 13:32

z uvedeného je zřejmé, že se rozvoj JÁDRA nikde na světě bez účasti státu neobejde,.......pochopí to zdejší trolíci???

Bizon
25. leden 2021, 14:34

Jasně že zdejší jaderníci chápou že bez státu to asi nepůjde, a jasně že to je blbé protože stát je vždycky neefektivní, ale zase máme rádi spolehlivou bezemisní EE. Jaderníci většinou nemají problém s mixem JE + OZE, narozdíl od některých OZE trolíků chápeme že oboje má svoje nedostatky. Až se ekonomicky zbavíme fosilů tak se můžeme bavit o opuštění JE, do té doby s jádrem trolit nepřestaneme.

frank
25. leden 2021, 14:52

ijn

tak ono to nikde ve světě nejde bez účasti státu ani v rozvoji značné části OZE, včetně nutných změn v rozvodových systémech, akumulaci energie nebo třeba zavádění nových zelených technologií v průmyslu a dopravě se to přesně cituji vás " bez účasti státu neobejde", kydy o trollení si odpustím...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se