Domů
Společnosti ve světě
Japonsko: Tepco odstaví do roku 2018 elektrárny na topné oleje

Japonsko: Tepco odstaví do roku 2018 elektrárny na topné oleje

Japonská elektrárenská společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO) odstaví do roku 2018 všechny své elektrárny spalující kapalná fosilní paliva. Za rozhodnutím společnosti stojí především vysoké výrobní náklady na produkci elektřiny a neekologičnost těchto zdrojů.

Společnost Tepco představila svým hlavním obchodním partnerům i věřitelům plán na odstavení všech svých elektráren na kapalná fosilní paliva. Výkon těchto elektráren je 8,65 GW. Tento výkon má být postupně do roku 2018 odstaven. Odstavení se týká těchto zdrojů:

 • Hirono (3,2 GW) v prefektuře Fukušima
 • Kashima (4,4 GW) v prefektuře Ibaraki
 • Oi (1,05 GW) v Tokiu
 • Konečný osud těchto zdrojů závisí i na dohodě s vládou a místními úřady. Některé elektrárny tak nemusí definitivně ukončit svůj provoz, ale mohou být přestaveny na uhelné nebo plynové.

  Elektrárny na kapalná fosilní paliva jsou nyní v Japonsku využívány už jen jako špičkové zdroje nejčastěji během horkých letních dnů.

  Útlum kapalných fosilních paliv, investice půjdou do uhlí a plynu

  Společnost Tepco měla ještě na počátku sedmdesátých let 20. století 70% podíl výroby elektřiny ze zdrojů spalujících topné oleje. V roce 2014 klesl jejich podíl na pouhých 7 % i díky omezení výstavby těchto zdrojů z důvodu nejisté situace na trhu s ropou, která byla zapříčiněna ropnými krizemi v sedmdesátých letech minulého století.

  V roce 2014 pocházelo 67 % elektřiny vyrobené společností Tepco ze zemního plynu, 17% podíl zaznamenal výroba z uhlí. Před fukušimskými událostmi činil podíl jaderných zdrojů na výrobě Tepca více než 30 %, od roku 2011 jsou ovšem tyto zdroje odstavné.

  V kontrastu s útlumem elektráren na kapalná fosilní paliva plánuje Tepco investovat a rozvíjet své plynové a uhelné elektrárny, do jejichž rozvoje hodlá v následujících 8 letech investovat 107 miliard korun (500 miliard yenů).

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.