
Výkon německých solárů překročil 100 GW. Jsme jen v polovině, hlásí německý svaz
Instalovaný výkon solárních elektráren v Německu se k polovině letošního roku pohybuje kolem 107,5 GW. Náš německý soused je tak na polovině cesty k dosažení ambiciózního cíle, kterým je 215 GW výkonu solárních elektráren do roku 2030. Nárůst v posledním období je dramatický, a to jak v oblasti nového instalovaného výkonu, tak také výroby elektřiny.
Solární elektrárny v Německu se rozvíjejí stále rychlejším tempem. Za loňský rok přibylo v Německu rekordních 15 GW nového instalovaného výkonu v solárních elektrárnách. Poslední data nyní ukazují, že za první pololetí letošního roku bylo v Německu uvedeno do provozu dalších cca 6 GW instalovaného výkonu. Přestože čísla naznačují mírné zpomalení, stále se jedná o zásadní navýšení výkonu.
Polovina ambiciózního cíle, který německá vláda stanovila na 215 GW, již byla splněna, alespoň to uvádějí data Svazu německé solární energetiky (Bundesverband Solarwirtschaft, BSW-Solar).
Solární elektrárny jsou u našeho západního souseda zdrojem s nejvyšším instalovaným výkonem. Teprve za nimi jsou podle instalovaného výkonu druhým největším zdrojem větrné elektrárny, které disponují výkonem cca 75 GW (včetně těch na moři).
Ačkoliv jsou solární elektrárny největším zdrojem co do výkonu, jejich podíl na výrobě v minulém roce se pohyboval pouze kolem 15 %. V letošním roce je to zatím cca 18 %. Jak ukazuje předchozí graf, výroba solárních zdrojů letos velmi pravděpodobně vzroste. K dnešnímu datu je jejich roční výroba o více než pětinu vyšší než v loňském roce.
Již nyní se objevují v letních měsících hodiny, kdy je výroba solárních elektráren vyšší než celkové zatížení soustavy. Takových hodin jsou zatím pouze jednotky. Naposledy výroba solárních elektráren převyšovala zatížení soustavy v pátek a sobotu 20. a 21. června.
Pro srovnání, aktuální výkon všech elektráren v České republice se podle údajů Energetického regulačního úřadu pohybuje kolem 23 GW. Jde tedy o necelou čtvrtinu výkonu německých solárních elektráren. Výkon českých solárních elektráren se díky probíhajícímu solárnímu boomu bude pohybovat mírně pod 5 GW instalovaného výkonu.
Mohlo by vás zajímat:
Opravte si závorky u větrných elektráren. 75GW je celkový výkon. Na moři je instalováno cca 9GW.
Nedobrý den,
Sláva! Volat haleluja! 100GW! A 215 na dohled! Svatý Greene požehnej jim.
Elektřinu bych v dnešní době přirovnal ke krvi v těle bestie jménem civilizace. A elektrárny jsou jejími srdci co tu krev udržují v pohybu. Když se krev na chvilku zastaví, tělo zkolabuje. Pokud se povede krevní oběh obnovit do pár hodin, bestie přežije, ale s negativními nasledky. Když se zastaví na déle, bestie chcípne.
A k čemu je byť super velké srdce, když pumpuje jen jak se mu zachce a jen pár hodin ve dne a to ještě jen v době kdy je nejméně potřeba? Jen mrhání zdroji.
Heil Gréta!
K Zemi Hleď!
ale do elektraren se musi investovat tak jako tak ... tak jaka je alternativa? Dal palit uhli stejne driv nebo pozdeji skonci, atom nechteji a navic je drahy ... tak co zbyva? asi opravdu jen ty plynovky s oze. Ty obri rozdily v cenach elektriny jsou velke lakadlo pro vyvoj nejruznejsich 'uschoven energie' ... asi jsem naivni optinista, ale nejake reseni se najde, kdyz je po takove veci tak silna poptavka.
Jistěže se nějaké řešení najde - je jen o to, zda to nějaké řešení ustojíme my jako spotřebitelé a průmysl, na němž jsme povětšině závislí co zaměstnanci.
Nějaké řešení se najde vždycky - když v USA v rámci Projektu Manhattan potřebovali tuny dobře vodivého kovu a měď byla válečně důležitá, uvolnili tuny stříbra - na ceně jaxi nezáleželo.. To ovšem byla válka a nejdražší projekt až do Apollo/Saturn.
Německo brzo čeká Španělský scénář, nebudou schopní uregulovat frekvenci ani napětí a půjdou do tmy. A my bohužel nejspíš s nimi, protože až rupne Německo, tak jde do tmy celá Evropa, možná s výjimkou Skandinávie, Pyrenjského poloostrova a Velké Británie.
Ono to může být klidně i obráceně, až se u nás zaměří záškodníci na rozvodnou síť od velkých jaderných mamutů.
"Již nyní se objevují v letních měsících hodiny, kdy je výroba solárních elektráren vyšší než celkové zatížení soustavy. Takových hodin jsou zatím pouze jednotky."
Jenže to nejsou jenom soláry, stále trochu fouká a teče voda, takže dnů, kdy všechny OZE vyrobí více než je zatížení, jsou desítky a do této soustavy chce Německo přidat 100+ GW FVE a další větrné elektrárny. No hodně štěstí.
Větší vodní elektrárny používají synchronní generátory a jejich provoz tedy pro systém žádný problém nepředstavuje, dokonce dodávají i nějakou setrvačnost, i když podstatně nižší než parní generátory, protože jde obvykle o mnohapólové pomaluběžné stroje, ale alespoň situaci nezhoršují. Nicméně ani já netuším, jak chce Německo připojit dalších 100 GW fotovoltaických elektráren. Podle mě jsou už teď na hraně a měli by rychle přestat blbnout, nebo to velmi špatně dopadne.
Nemyslel jsem, že jsou problém, ale že tam prostě jsou vždycky. Z maximálního zatížení okolo 70 GW přes týden a 60 GW o víkendu se tedy nejprve odečte stabilní voda a biomasa a jakž takž stabilní vítr, což je běžně i v nevětrném létě -15 GW a zbyde plus mínus 45-55 GW potřeby výkonu a do toho se pere 100 GW FVE, což s nějakými mraky většinou jakž takž vychází, jenže z jakž takž přebytku pár GW chtějí mít přebytek klidně i přes 60 GW, to je naprosto brutální číslo.
Všechny FVE od letoška dál budou mít koeficient využití (ten ekonomický) pod 5 %, jenže to nikdo neřekne a nenápadně se "ukradne" od všech dosavadních instalací kousek.
Jen taková malá poznámka, Německu už třeba tento víkend 5.7. muselo mezi 12 a 14 hodinou oříznout výrobu z fotovoltaiky. Do stavu, kdy budou ořezávat výrobu z fotovoltaiky kolem poledne běžně i ve všedních dnech jim chybí cca 10 GW. Může to tedy být už příští rok.
Pořád menší problém než nedostatek, oni najdou způsob jak se s těmi přebytky co nejefektivněji popasovat. Vývoj nikdy nespí.
To není o žádném vývoji, jen o penězích. Jasně že můžou koupit ke 100 GW FVE dalších 600 GWh v bateriích na 6hodinovou zálohu, celosvětová výroba baterií to umožní, jen je potřeba tak 5 bilionů korun navíc a počítat s tím, že se za čtvrtstoletí celá investice provede znovu.
Moc se mi líbí ten "německý svaz" - cosi mi to připomnělo...
Člověk by řekl, že je nesmysl stavět fv elektrárny, kterých elektřina nebude za slunného dne potřeba a které za zataženého dne nebo v noci nebudou nic dávat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se