Domů
Jaderné elektrárny
Hinkley Point: Výrok francouzské ministryně dal podnět k diskuzím o šanci pro Čínu a Rusko
Předběžná podoba dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR.

Hinkley Point: Výrok francouzské ministryně dal podnět k diskuzím o šanci pro Čínu a Rusko

Francouzská ministryně energetiky se obává o vliv, který by měla případná investice do Hinkley Point C na rozpočet EDF. Po společnosti žádá, aby prokázala, že projekt nebude na úkor budoucích investic do obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o šanci pro Rusko nebo Čínu?

Segoléne Royalová, francouzská ministryně energetiky a předsedkyně pařížské klimatické konference, vyjádřila obavy nad zahájením dalších fází projektu jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii.

„Uvažuji jestli bychom měli v projektu pokračovat. Jedná se o kolosální finanční obnosy,“ tvrdí francouzská ministryně energetiky Segoléne Royalová.

Hlavní slovo má francouzská vláda

Francouzská vláda, která má 85% podíl v EDF, oznámila prodej dvou letišť a uvažuje o prodeji části podílu ve francouzských společnostech jako Renault nebo Peugeot, aby mohla EDF poskytnout nezbytné finance. Tento týden oznámila vyhrazení 2,7 miliard liber (92,6 miliard korun) pro „extrémní“ případy, týkající se Hinkley Point, což znamená, že celková investice do projektu by mohla dosáhnout téměř 21 miliard liber (721 miliard korun).

Francie jako majoritní vlastník EDF má hlavní slovo ohledně pokračování v projektu. Ministryně přidala na nejistotách, které již mnohokrát odložené konečné investiční rozhodnutí provází. Poslední odklad odsunul rozhodnutí nejdříve na září.

Royalová chce po EDF plán investic do roku 2050

Ministryně po EDF požaduje důkaz, že případná investice do projektu neovlivní budoucí investice společnosti do obnovitelných zdrojů energie.

„EDF mi dosud neodpověděla. … Ale musí mi předložit důkaz. Musí předložit plán investic do obnovitelných zdrojů do roku 2050,“ řekla Royalová.

Šance pro Čínu nebo Rusko?

Po výroku francouzské ministryně se vyrojily spekulace o šanci pro ruský Rosatom nebo nezávislou výstavbu reaktorů ze strany Číny.

„Stále je tu chuť vstoupit na britský trh,“ řekl podle britského deníku Guardian vedoucí pracovník v ruském jaderném průmyslu, který  tvrdí, že zástupci Rosatomu v Londýně udržují kontakt s Ministerstvem energetiky a změny klimatu Velké Británie (DECC).

„V případě, že Francouzi upustí od reaktoru EPR, pak je zde malá šance, že Rosatom by mohl spojit síly s francouzskou a například britskou společností, jako je Rolls-Royce, a nabídnout vlastní typ reaktoru.“

„EDF tlačila britskou vládu, aby zvážila portfolio návrhů reaktorů, a to nejen EPR Arevy, ale také čínské technologie. Tak proč ne i ruské? Technicky vzato je to uskutečnitelné.“

Nejmenovaný ruský jaderný vedoucí pracovník pro Guardian

Spekulace o společných jednáních DECC vyvrátilo a dodalo, že neexistují žádné plány na výstavbu jaderného reaktoru ve spolupráci s Ruskem.

Nevlastní otec britského ministra financí George Osborna, Lord Howell, řekl britské Sněmovně lordů , že Čína pracuje na plánu B, kterým plánuje zasáhnout v případě, že EDF od projektu upustí.

„Je si můj ušlechtilý přítel vědom toho, že Číňané mají také plán B, kterým hodlají obejít EDF a vytvořit dva menší reaktory v areálu Hinkley C a udělat to rychleji než současný plán Hinkley C?“ řekl podle deníku Guardian Howell.

Později řekl Times, že tvrzení zakládá na soukromých setkáních s čínskými delegacemi. „To je pohled informovaných think-tanků a odečtení způsobu, jakým musí momentálně přemýšlet,“ řekl Howell.

Čínská strana toto vzápětí popřela.

„Jako partner EDF ve výstavbě projektu Hinkley Point, CGN (China General Nuclear Power Corporation) nemá žádné nezávislé plány na výstavbu reaktorů v Hinkley Point C,“ tvrdí společnost v prohlášení.

Úvodní fotografie: EDF Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se