Domů
Technologie
Honda a GM podpořili zavedení blockchainového standardu pro elektromobily

Honda a GM podpořili zavedení blockchainového standardu pro elektromobily

Pracovní skupina pro integraci elektrických vozidel MOBI představila standard EVGI (Electric Vehicle Grid Integration), který je zaměřen na podporu zvyšujícího se využívání elektromobilů začleněním technologie blockchainu do decentralizovaného systému nabíjení. Podle MOBI blockchainová technologie nabízí řadu výhod pro e-mobilitu, síť a trh s uhlíkovými kompenzacemi, a to jak při snižování nákladů, tak při vytváření nových příležitostí.

První specifikace technického návrhu pracuje s návrhy systémů a s datovými schématy pro tři hlavní oblasti použití: Vehicle to Grid Integration (V2G), Tokenized Carbon Credits (TCC) a Peer to Peer (P2P).

Ačkoli se koordinace mezi vozidly a sítí může zdát zcela odlišná od obchodování s elektřinou typu peer-to-peer, základní procesy těchto aplikací jsou podobné. Mají stejné potřeby pro základní síťové služby, jako je ověření totožnosti, povolení a výměna dat.

Blockchain poskytuje věrohodnou vrstvu, která doplňuje vzájemné obchodní zájmy mezi veřejnými službami, poskytovateli platebních služeb, vlastníky nemovitostí a řidiči elektromobilů. Blockchain navíc těmto stranám umožňuje vytvářet sdílenou účetní knihu dat, garanci správnosti dat a bezpečné tržiště, kde lze transakce usnadňovat bez zprostředkovatelů prostřednictvím automatických inteligentních smluv.

Standard podporuje součinnost systému tím, že nepředepisuje žádnou konkrétní aplikaci a platformu pro distribuované účetní knihy. Spíše zajišťuje, že všechny příslušné atributy dat a funkcionality pro použití jsou organizacím k dispozici při vytváření vlastních aplikací.

„Elektrická vozidla, nabíječky a výrobci elektřiny budou mít ověřenou totožnost, možnost komunikovat se standardním formátem zpráv a automaticky zaznamenávat transakce, jako je nabíjení, výroba a směna do distribuované účetní knihy,“ uvedl Tram Vo, COO a zakladatel společnosti MOBI.

MOBI je nezisková průmyslová aliance zaměřená na vývoj ověřených konceptů a standardů v blockchainu, distribuovaných účetních knihách a souvisejících technologiích pro odvětví mobility. Pracovní skupině EVGI předsedá Honda a GM a skládá se z významných členů jako Pacific Gas & Electric, Accenture, IBM nebo Politecnico di Torino.

V současnosti probíhá několik pilotů, které pracují s využitím řízeného nabíjení elektromobilů jako zdrojem flexibility pro síť. Využití blockchainu pro poskytování flexibility zkoumá mimo jiné i PPS Elia a TenneT.

Komentáře

(3)

Ivan Novák

11. říjen 2020, 23:07

Ty TCC budou mít jednotku "GHG-free bit".

PetrV

12. říjen 2020, 06:22

Je to jen důsledek přetěžování rozvodné sítě nabíjením elektromobily. Snaha odsunout nabíjení mimo denní špičku a když nefungují nestabilní OZE.

Teď si představte, že bude v zimě inverze bez výroby OZE. Lidi budou topit co to dá a prskolet nabijete jen za drahé peníze- kryptoměny dle okamžité ceny ee. A nebo vůbec. Pak máte drahý šrot.

A nebo vám a dalším prskoletům aplikace ukáže, že je cena ok, všichni se připojí a za 15 minut cena vyskočí nahoru a zároveň bude odpojena trafostanice, aby nevyhořela. Ani kávu si nepřipojíte.

Vítejte v době elektroprskoletů.

Tom

14. říjen 2020, 15:06

Obchodování s ropou je jen důsledek přetěžování sítí transportu ropy. Snaha odsunout spotřebu v důsledku nedostupnosti.

Teď si představte, že přijde krize, ropu nelze v objemech naší spotřeby skladovat, vrt nelze vypnout.

A nebo Vám na benzínce sníží cenu, všichni začnou tankovat a cena se zvýší a vybouchne ropovod!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.