Domů
Přenos elektřiny
Elia: Blockchain je 2 roky od komerční životaschopnosti

Elia: Blockchain je 2 roky od komerční životaschopnosti

Využití blockchainu a dalších digitálních technologií k optimálnímu začlenění obnovitelných zdrojů a flexibilní spotřeby do evropské elektrizační soustavy by mělo být připraveno do roku 2021. V rozhovoru pro server Montel to řekl výkonný ředitel belgického provozovatele přenosové soustavy (PPS) Chris Peeters. 

Loni v srpnu spustil belgický PPS Elia pilotní projekt zaměřený na využití technologie blockchain pro zprostředkování plateb za vyrovnávání výroby obnovitelných zdrojů a flexibilní rezervní „zdroje“, jako jsou baterie a tepelná čerpadla.

„Dnes již nejsme daleko od komerčně životaschopných produktů. Jsme možná dva roky daleko. Což je poměrně normální, když zvážíte úroveň testování, kterou musíme udělat na technické úrovni,“ uvedl Peeters.

Podle CEO Elia povede digitalizace sítě a využití blockchainu a umělé inteligence k výraznému snížení investičních výdajů potřebných k rozvoji sítě, jelikož uvedené technologie zajistí optimální využití jednotlivých prvků sítě.

„Zvýšený zájem o digitální svět byl tou správnou cestou na trhu přecházejícím od centrálních výrobních zdrojů k prostředí, kde jsou jak přicházející obnovitelné zdroje, tak potřeba flexibilní spotřeby, kterou můžete využívat,“ řekl Peeters.

Potenciál blockchainu zkoumá také německý TenneT

Na využití technologie blockchain při poskytování flexibility sází po úspěšných pilotech také TenneT.

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy zkoumal například možnost využití domácích bateriových úložišť pro udržování výkonové rovnováhy v německé elektrizační soustavě. V uvedeném projektu byl blockchain využit jako prostředek k zaznamenání a vypořádání transakcí. 

V Nizozemsku byla zase poskytovatelem flexibility, takzvaným agregátorem, společnost Vandebron, jejíž řešení „smart charging“ spočívalo v přerušování a následném restartování nabíjení elektromobilů Tesla na pokyn TenneTu.

Komentáře

(5)

Mamlas

27. červen 2019, 08:52

Řetěz bloků přece není technologie. Pokud tedy není technologie i telefonní seznam....

Jan Veselý

27. červen 2019, 09:50

Je to digitální technologie. Je to způsob jak bez prostředníka (státu, banky), tj. s minimálními transakčními náklady, provádět obchodní transakce a zároveň zachovat jejich vysokou důvěryhodnost.

Mamlas

27. červen 2019, 10:29

Jasně, ale blockchain je výsledek fungování Bitcoinove sítě. Ta síť je technologie.. Blockchain je jen zápis... Je to jako říkat že telefoni seznam je technologie. Ne, technologie je ta telefoni síť...

Mamlas

27. červen 2019, 10:50

Našel jsem výstižný článek: "Když se dnes mluví o blockchainu, je dobré vrátit se k původnímu návrhu Satoshiho Nakamota a vidět, že blockchain, ona otevřená decentralizovaná sdílená účetní kniha s nevratnými záznamy, je výsledkem souhry několika technologií a důmyslně nastavených ekonomických motivací. Blockchain není technologie. Blockchain je výsledek technologií." https://roklen24.cz/a/SFRiQ/pred-deseti-lety-vznikl-navrh-bitcoinu-slovo-blockchain-v-nem-nenajdete

Mamlas

27. červen 2019, 10:52

"Když se dnes mluví o blockchainu, je dobré vrátit se k původnímu návrhu Satoshiho Nakamota a vidět, že blockchain, ona otevřená decentralizovaná sdílená účetní kniha s nevratnými záznamy, je výsledkem souhry několika technologií a důmyslně nastavených ekonomických motivací. Blockchain není technologie. Blockchain je výsledek technologií." https://roklen24.cz/a/SFRiQ/pred-deseti-lety-vznikl-navrh-bitcoinu-slovo-blockchain-v-nem-nenajdete

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.