Elia: Blockchain je 2 roky od komerční životaschopnosti

DomůPřenos elektřinyElia: Blockchain je 2 roky od komerční životaschopnosti

Využití blockchainu a dalších digitálních technologií k optimálnímu začlenění obnovitelných zdrojů a flexibilní spotřeby do evropské elektrizační soustavy by mělo být připraveno do roku 2021. V rozhovoru pro server Montel to řekl výkonný ředitel belgického provozovatele přenosové soustavy (PPS) Chris Peeters. 

Loni v srpnu spustil belgický PPS Elia pilotní projekt zaměřený na využití technologie blockchain pro zprostředkování plateb za vyrovnávání výroby obnovitelných zdrojů a flexibilní rezervní „zdroje“, jako jsou baterie a tepelná čerpadla.

„Dnes již nejsme daleko od komerčně životaschopných produktů. Jsme možná dva roky daleko. Což je poměrně normální, když zvážíte úroveň testování, kterou musíme udělat na technické úrovni,“ uvedl Peeters.

Podle CEO Elia povede digitalizace sítě a využití blockchainu a umělé inteligence k výraznému snížení investičních výdajů potřebných k rozvoji sítě, jelikož uvedené technologie zajistí optimální využití jednotlivých prvků sítě.

„Zvýšený zájem o digitální svět byl tou správnou cestou na trhu přecházejícím od centrálních výrobních zdrojů k prostředí, kde jsou jak přicházející obnovitelné zdroje, tak potřeba flexibilní spotřeby, kterou můžete využívat,“ řekl Peeters.

Potenciál blockchainu zkoumá také německý TenneT

Na využití technologie blockchain při poskytování flexibility sází po úspěšných pilotech také TenneT.

Provozovatel nizozemské a části německé přenosové soustavy zkoumal například možnost využití domácích bateriových úložišť pro udržování výkonové rovnováhy v německé elektrizační soustavě. V uvedeném projektu byl blockchain využit jako prostředek k zaznamenání a vypořádání transakcí. 

V Nizozemsku byla zase poskytovatelem flexibility, takzvaným agregátorem, společnost Vandebron, jejíž řešení „smart charging“ spočívalo v přerušování a následném restartování nabíjení elektromobilů Tesla na pokyn TenneTu.