Spojení sil 9 hlavních výrobců větrných turbín má snížit náklady
Devět hlavních evropských výrobců větrných turbín spojí své síly v investici do Carbon Trust programu, který má za cíl snížit náklady na výrobu energie z offshore farem objevem nových technologií. Cílem je dostat se pod hranici 100 liber/MWh (3 170 Kč/MWh) do roku 2020.
DONG Energy, EnBW, E.ON, Iberdrola, RWE, SSE, Statkraft, Statoil a Vattenfall se zavázali k přispění celkem 6,4 milionu liber (203 milionu korun) v následujících 4 letech, cílem je přinést do sektoru inovace, které sníží náklady na výrobu elektřiny z offshore větrných elektráren. 1,5 milionu liber (48 milionů korun) přispěla do programu také Skotská vláda.
Spolupráce proběhne prostřednictvím Offshore Wind Accelerator programu (OWA) zastřešovaného společností Carbon Trust. Cílem programu je spolupráce zúčastněných stran na výzkumu, vývoji a demonstraci technologií offshore větrného průmyslu.
„Během posledních pěti let se náklady na energii z offshore větrných elektráren výrazně snížily, a to především díky kombinaci inovací, snižování rizik a zvýšenou měrou výstavby. Je ale potřeba pokračovat v budování na tomto úspěchu rychlou implementací vhodných řešení do trhu a nasměrovat offshore větrnou energetiku na cestu k nákladové konkurenceschopnosti v roce 2020,“ tvrdí Tom Delay generální ředitel Carbon Trust.
Cíl: Náklady pod 100 liber/MWh do roku 2020
Cílem programu je do roku 2020 snížit náklady na výrobu elektřiny z offshore větrných farem pod 100 liber/MWh (3 170 Kč/MWh) a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost vzhledem k ostatním zdrojům.
Pod zmiňovanou hranici se dostal větrný park Horns Rev 3 společnosti Vattenfall v Dánsku, jehož sjednaná cena 103,1 euro/MWh (2890 Kč/MWh) se stala nejnižší na světě v rámci offshore větrných elektráren. Jedná se o cenu o 32 % nižší než v posledním projektu větrného parku v Dánsku. Cena ovšem nezahrnuje náklady na vyvedení výkonu z větrného parku, který by měl být uveden do provozu v roce 2018.
Vzápětí ovšem společnost DONG Energy vyhrála tendr na výstavbu offshore větrných parků Borssele 1 a 2 se strike price 72,7 €/MWh na 15 let, opět bez zahrnutí nákladů na vyvedení výkonu.
Bloomberg Energy Finance současnou střední hodnotu ceny energie z offshore větrných elektráren odhaduje okolo 140 euro/MWh (3 780 Kč/MWh). Podle společného prohlášení zástupců předních evropských energetických společností a výrobců větrných turbín by do roku 2025 náklady mohly dosáhnout 80 euro/MWh (2 160 Kč/MWh) za předpokladu, že zákonodárci vyslyší jejich prosby a zajistí offshore větrné energetice vhodné prostředí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se