Domů
Společnosti ve světě
Gazprom čeká letos díky růstu cen plynu rekordní tržby
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Gazprom čeká letos díky růstu cen plynu rekordní tržby

Ruský plynárenský gigant Gazprom čeká v letošním roce díky rostoucím cenám plynu v Evropě rekordní tržby. Očištěný zisk má překonat 45 miliard USD (986,2 miliardy Kč), uvedla firma v dnešním prohlášení.

Gazprom upozornil, že proti původnímu plánu se tržby z prodeje plynu zvýšily o téměř 30 procent. Díky tomu tržby firmy vzrostou na rekordní maxima.

V loňském roce zisk Gazpromu klesl o 89 procent na 135,3 miliardy rublů (41,8 miliardy Kč). Na hospodaření měly negativní dopad nižší ceny a prodej, ale také obrovský růst nákladů a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Tržby se snížily o 18 procent na 6,3 bilionu rublů.

Gazprom
Ilustrační foto

Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent. To s sebou nese obavy z inflace a také z toho, zda bude v zimě dost plynu k vytápění. V souvislosti s výrazným cenovým kolísáním se objevily dohady, že Rusko má na prudkém růstu cen plynu zájem, a chce tak urychlit schválení svého plynovodu Nord Stream 2, který je již hotový, čeká však ještě na potřebná povolení v Německu. Proti tomuto projektu se totiž stavějí Spojené státy i některé evropské země, podle nichž se tím v zásobování plynem jen zvýší závislost Evropy na Rusku. Moskva taková obvinění opakovaně odmítla.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Na uspokojení poptávky po plynu v EU se Gazprom podílí více než třetinou. Kontrolu nad firmou má Kreml.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
petr
19. říjen 2021, 22:27

Užiteční idioti (zastánci zelené demagogie energiewende) dopomohli Vladimírovi Vladimírovičovi k pohádkovým ziskům a nás všechny postavili do velkého problému. Snad jim to pomalu dojde, ale při ceně zemního plynu 2 500 Kč/MWh by už skoro mohlo...

Tak si držme palec...

Milan Vaněček
20. říjen 2021, 10:03

Petře, Vy tu cenu platíte? To by jste tedy byl ....

Ale já platím u Pražské plynárenské mnohonásobně méně.

A státy co mají dlouhodobé smlouvy s Gaspromem (Německo, Maďarsko, asi i další) mají též plyn za mnohonásobně levnější cenu.

Už Vám to došlo?

A na jaře to bude na spotovém trhu zase úplně jiná (mnohem nižší) cena, je vidět že to byli hlupáci co prodávali naše podzemní zásobníky. Kdo to byl?

Pavel
20. říjen 2021, 11:53

Já tu cenu bohužel platím, přestože jsem měl fix na dva roky u skautů. Ovšem jenom zaslepeny člověk nemůže nevidět, že příčinou současných cen energií jsou především tržní spekulace, možná umocněné geopolitickými zájmy. A jenom užitečný idiot může vinit výhradně energiewende. I když, na druhou stranu, orientace na ruský plyn je ze strategického hlediska opravdu špatná cesta, a energiewende tou cestou jde.

Omega
20. říjen 2021, 13:18

Já budu klidně zaslepený a budu dávat vinu energiewerde a EU.

Důvod je prostý - zdražování a omezování klasických zdrojů a dotace. Tím se vytvoří trh, kde je nedostatek. A takto vytvořený trh se potom otevře spekulantům (opět EU).

hellokitty
21. říjen 2021, 09:46

ale chodte vy, ohanat sa dotaciami u OZE, ked fosil si berie v dotaciach nasobne viac?

"The latest analysis by the International Monetary Fund (IMF) claims that the fossil fuel industry received $5.9 trillion in direct and indirect subsidies in 2020. That’s up from the $2 trillion the IMF estimated in 2014. "

Marek Kuchejda
20. říjen 2021, 21:55

Milane, do kdy máte fixaci? Ať to víme, kdy začnete platit taky ty vysoké ceny. Nepočítejte s nějakým snížením cen. Tato topná sezóna je mrtvá. A až Němci odstaví své jádro, tak ceny poletí dále vzhůru a mám takový pocit, že nepomůže ani NS2. Sázka vše na plyn asi nevyjde. Jediné co může snížit cenu energii je zrušení emisních povolenek a pořádná krize, kdy rapidně klesne poptávka.

Milan Vaněček
21. říjen 2021, 02:22

Musím se podívat, vždy jsem si ji dával na 2 roky. Ale musím souhlasit (a já to tvrdím už řadu let) že

1) cena elektřiny sleduje nadbytek či nedostatek zdrojů výroby elektřiny

2) že extrémně nízké ceny elektřiny byly dosaženy v letech 2016-18 právě proto že ke starým kapacitám silně přibyli v našem regionu i kapacity nové, kapacity FVE VtE

3) že rychlé prosazování uzavírání uhelných elektráren musí vést k růstu cen

4) že by to neměly dělat země v EU které mají průměrnou mzdu hluboko pod průměrem EU

5) že zdražování cen elektřiny je nejvýhodnější pro dva hráče: uhlobarony a ty co chtějí stavět nové jádro

Tož tak

Dušan
21. říjen 2021, 07:21

NS2 nie nerieši .... pre nás ... je to od začiatku politický projekt.

Už dnes je jasné, že problém nie je v trasách (čiže NS2), ale v dodávkach.

Rusom nič nebráni zvyšovať dodávky ... čo by "logicky" mali robiť pri zvyšujúcich sa spotových cenách plynu.

Je už úplne jedno či Rusi nechcú zvyšovať dodávky, alebo nemôžu, isté je len to, že ruský zemný plyn nie je všeliekom na problémy energetiky v EÚ.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se