Domů
Rychlé zprávy
Vattenfall se chce stát uhlíkově neutrálním za méně než dvacet let
Zdroj: Vattenfall

Vattenfall se chce stát uhlíkově neutrálním za méně než dvacet let

Největší švédská energetická společnost Vattenfall v pondělí zveřejnila, že navýšila své cíle v oblasti snižování emisí pro rok 2030. Do roku 2040 pak firma chce dosáhnout cíle uhlíkové neutrality. Dosáhnout toho chce postupným vyřazováním uhlí a naopak navyšováním kapacity v oblasti větrné a solární energetiky.

Vattenfall dle svého prohlášení uznává, že klimatická krize je jednou z největších výzev naší společnosti. Utlumováním výroby energie z uhlí společnost například snížila své emise během let 2016 a 2017 z 84 milionů tun CO2 na 23 milionů tun ročně a následně na 12 milionů v roce 2020 (jak informoval server Reuters).

Vattenfall se mimo cíle stát se "net zero", tedy mít vyrovnanou produkci a kompenzaci emisí, zavázala k úplnému vyřazení uhlí ze svého portfolia v Německu do roku 2030, v Nizozemsku se jí to podařilo již v roce 2020.

„Klimatická krize je skutečná. Nevnímáme pouze naši povinnost rychle na ni reagovat, ale v nastalé situaci vidíme i mnoho příležitostí. Vattenfall se může stát lídrem v energetické transformaci,“ uvedla generální ředitelka Anna Borgová v prohlášení.

Předchozí cíle společnosti Vattenfall byly v souladu s cílem Pařížské klimatické dohody omezit globální oteplování na 2 stupně Celsia. Aktuální verze závazků společnosti je v souladu s přísnějším cílem dohody – zamezit oteplování na 1,5 stupně, jak uvedla společnost.

Emise skleníkových plynů ze svých vlastních provozů plánuje Vattenfall snížit do roku 2030 o 77 % ve srovnání s rokem 2017. Pokud jde o emise, které vyprodukují produkty společnosti, zde si firma nastavila cíl 33% snížení.

Za účelem splnění těchto ambiciózních cílů Vattenfall plánuje změnu palivové základny ve svých posledních uhelných výrobnách, dvou teplárnách v Německu. Ty mají přejít na kombinaci biomasy, tepelných čerpadel a zemního plynu. Využívat budou také technologie power-to-heat.

Vattenfall rovněž čtyřikrát navýší kapacitu větrných a slunečních zdrojů, ze současných 3,7 GW. Nabízet bude 25krát více nabíjecích stanic než v roce 2020.

Do roku 2040 pak firma plánuje dosáhnout cíle "net zero". Dle firmy toto znamená, že do roku 2040 dosáhne čistých nulových emisí v celém hodnotovém řetězci. To bude zahrnovat veškeré emise CO2 od dodavatelů a zákazníků, které budou odstraněny nebo vykompenzovány investicí do vhodných projektů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.