Domů
Energetika v zahraničí
Největší evropský emitent CO2 uniká zvýšené ceně emisních povolenek
https://www.flickr.com/photos/photo64/4538204029/

Největší evropský emitent CO2 uniká zvýšené ceně emisních povolenek

RWE uniká vyšší ceně emisních povolenek. Jak vyplývá ze zveřejněné zprávy o hospodaření, německý energetický gigant si zajistil množství povolenek nutné k pokrytí svých emisí již v období, kdy cena byla velmi nízká, a to až do roku 2021.

Německá společnost RWE AG, největší evropský producent emisí CO2, tvoří asi dvě třetiny instalovaného výkonu v Německu, přičemž většina energie je vyráběna v černouhelných či hnědouhelných elektrárnách.

Nákup emisních povolenek, kterými je v systému EU ETS regulováno vypouštění skleníkových plynů, tvoří u emitentů podstatný nákladový faktor. RWE se, po zvážení chystané reformy ETS a dalších faktorů majících vliv na cenu povolenek, rozhodla k nákupu vysokého množství povolenek na počátku minulého roku, kdy cena EUA byla ve srovnání se spotovou cenou v létě 2018, o dvě třetiny nižší. Nákupem povolenek za cenu 5 až 6 euro v první polovině roku 2017 si tak společnost zajistila dostatečné množství kreditů, aby pokryla množství emisí vyprodukovaných až do roku 2021.

Cena povolenek vystoupila na své sedmileté maximum a růst pokračuje. RWE, která se předzásobila povolenkami v době, kdy jejich cena byla kolem 6 eur, to po nějakou dobu nemusí dělat vrásky. Zdroj: Bloomberg

Ač smyslem EU ETS je motivovat ke snižování emisí ze zařízení, strategie RWE prokazuje, že chytré hedgingové strategie mohou společnostem zajistit odklad nutnosti realizovat nákladná opatření k zajištění nižší produkce emisí. EU ETS funguje jako tržní mechanismus. Kroky RWE tak jsou naprosto v souladu se smyslem celého systému, ač ne zcela s jeho hlavním účelem – snižováním emisí a ochranou klimatu.

RWE navíc, dle finančního ředitele Markuse Krebbera, který vystoupil při prezentaci výsledků firmy na konferenci toto úterý, směřuje k dalším ziskům, které by měl přinést přechod z uhlí na plyn. Krebber rovněž potvrdil, že analytici z RWE již nyní pracují na hedgingových strategiích pro léta 2022 a dál, detaily ovšem nesdělil.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.