Domů
Energetika v zahraničí
Největší evropský emitent CO2 uniká zvýšené ceně emisních povolenek
Sídlo RWE v německém Essenu. Autor: Michael (Flickr)
https://www.flickr.com/photos/photo64/4538204029/

Největší evropský emitent CO2 uniká zvýšené ceně emisních povolenek

RWE uniká vyšší ceně emisních povolenek. Jak vyplývá ze zveřejněné zprávy o hospodaření, německý energetický gigant si zajistil množství povolenek nutné k pokrytí svých emisí již v období, kdy cena byla velmi nízká, a to až do roku 2021.

Německá společnost RWE AG, největší evropský producent emisí CO2, tvoří asi dvě třetiny instalovaného výkonu v Německu, přičemž většina energie je vyráběna v černouhelných či hnědouhelných elektrárnách.

Nákup emisních povolenek, kterými je v systému EU ETS regulováno vypouštění skleníkových plynů, tvoří u emitentů podstatný nákladový faktor. RWE se, po zvážení chystané reformy ETS a dalších faktorů majících vliv na cenu povolenek, rozhodla k nákupu vysokého množství povolenek na počátku minulého roku, kdy cena EUA byla ve srovnání se spotovou cenou v létě 2018, o dvě třetiny nižší. Nákupem povolenek za cenu 5 až 6 euro v první polovině roku 2017 si tak společnost zajistila dostatečné množství kreditů, aby pokryla množství emisí vyprodukovaných až do roku 2021.

Cena povolenek vystoupila na své sedmileté maximum a růst pokračuje. RWE, která se předzásobila povolenkami v době, kdy jejich cena byla kolem 6 eur, to po nějakou dobu nemusí dělat vrásky. Zdroj: Bloomberg

Ač smyslem EU ETS je motivovat ke snižování emisí ze zařízení, strategie RWE prokazuje, že chytré hedgingové strategie mohou společnostem zajistit odklad nutnosti realizovat nákladná opatření k zajištění nižší produkce emisí. EU ETS funguje jako tržní mechanismus. Kroky RWE tak jsou naprosto v souladu se smyslem celého systému, ač ne zcela s jeho hlavním účelem – snižováním emisí a ochranou klimatu.

RWE navíc, dle finančního ředitele Markuse Krebbera, který vystoupil při prezentaci výsledků firmy na konferenci toto úterý, směřuje k dalším ziskům, které by měl přinést přechod z uhlí na plyn. Krebber rovněž potvrdil, že analytici z RWE již nyní pracují na hedgingových strategiích pro léta 2022 a dál, detaily ovšem nesdělil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se