Šance pro americké jádro: Trumpův souboj s Čínou

DomůEnergetika v zahraničíŠance pro americké jádro: Trumpův souboj s Čínou

Jaderná energetika Spojených států čelí nejisté budoucnosti. Dřívější supervelmoc stále provozuje nejvíce reaktorů na světě, ale v globální soutěži s Ruskem, Čínou, Japonskem či Jižní Koreou její pozice slábne.

Jaká je naděje, že nový „břidlicový“ prezident Donald Trump napomůže tomu, aby atomová energie v jeho zemi chytla nový dech? Zastánci jádra by každopádně měli vycházet z následujícího předpokladu: Trump nebude chtít zachraňovat svět. Ale Ameriku možná ano, aspoň se o to bude pokoušet. Otázkou je, jak se to může týkat jaderné energetiky.

Asi nejsilnějším argumentem pro jádro je v dnešním světě snaha čelit změnám klimatu. Bez atomové energie není možné plnit globální klimatické dohody. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by měl takový argument jakkoliv přesvědčit Donalda Trumpa – známého silnou skepsí vůči teorii globálního oteplování (a hlavně podílu člověka na něm).

Jako mnohem silnější se může ukázat jiný argument, podle něhož Americe hrozí silné zaostávání v souboji s Čínou. Trumpovi možná nejde o ekologii, ale o sílu amerického průmyslu bezpochyby ano. A rivalita vůči Číně se nejspíš stane také základním pilířem Trumpovy zahraniční politiky.

Případ Bill Gates

Proslulý podnikatel a vizionář Bill Gates na rozdíl od Trumpa chápe bezemisní jadernou energetiku – stejně jako obnovitelné zdroje – jako šanci spojenou se snahami čelit klimatickým změnám. Proto finančně podporuje firmu Terrapower, která vyvíjí jaderný reaktor nové generace.

Přesto není vyloučeno, že by právě Gatesův projekt mohl povzbudit Trumpa k příznivému postoji vůči jádru. Budoucí prezident a jeho lidé by se totiž mohli zamyslet nad tím, proč se Gates v roce 2015 dohodl na vývoji a výrobě nových reaktorů právě se zmiňovanou Čínou.

Gatesův případ se rozhodli ve své kampani za záchranu amerického jádra využít autoři dopisu Donaldu Trumpovi a budoucímu ministrovi energetiky Rickovi Perrymu. Mezi tyto autory patří přední američtí vědci, ekonomové a environmentalisté.

„Nutíme inovativní a finančně silné podnikatele jako Bill Gates, aby své nové projekty budovali v zahraničí,“ uvádějí kriticky v dopise. Jeho autoři dále připomínají, že Čína silně investuje do nejméně pěti různých pokročilých designů nových jaderných reaktorů.

Zaostávání za Čínou

Jaderná elektrárna Fang-čcheng-kang v západní Číně.

Nejde jenom o vzdálenou budoucnost, zásadní rozdíl mezi Amerikou a Čínou je patrný už dnes. Zatímco Číňané ve velkém staví nové reaktory, Američané spíše čelí jejich odstavování. V posledních třech letech uzavřeli šest ze zhruba stovky reaktorů, které v USA vyrostly převážně díky jadernému boomu v 60. a 70. letech minulého století.

Pokud se nezmění současné trendy, je jen otázkou času, kdy počet čínských reaktorů překročí stovku a Číňané v tomto ohledu Američany přeskočí.

Americké jádro má dnes potíže především kvůli břidlicovému boomu posledních let, který silně stlačil dolů ceny plynu v USA. Hitem jsou v současnosti plynové elektrárny, značnou část výroby elektřiny pak přebírají také silně podporované obnovitelné zdroje. Za této situace se nevyplácí stavba nových jaderných elektráren, společnost Westinghouse bude zřejmě ráda, když dokončí projekty čtyř moderních bloků AP1000. Další nové bloky jsou v nedohlednu.

To ale není vše – v konkurenci s plynem se mnohdy přestávají vyplácet i stávající jaderné elektrárny, jež navíc vzhledem ke svému pokročilému stáří vyžadují nové investice k prodlužování životnosti. Tomu se snaží čelit ty americké státy jako New York či Illinois, které berou vážně své klimatické závazky.  Nabízejí jaderným elektrárnám podporu, protože uzavírání atomových reaktorů by vedlo ke zvyšování emisí skleníkových plynů. Logika jejich přístupu je tedy v přímém rozporu s dosavadním uvažováním Donalda Trumpa.

Proti byrokracii

Na druhé straně nic nenasvědčuje tomu, že by byl Trump vůči jaderné energetice nějak negativně zaujatý. Spíše naopak. Silnou podporu jádru vyjadřoval i po havárii ve Fukušimě, když připomínal, že kvůli jednotlivým haváriím letadel či automobilů nikdo nepřestává létat nebo řídit auto.

Zastánci atomové energie by snad mohli hledat naděje v tom, jak Trump vyhlašuje boj proti nadměrným regulacím a byrokracii. Faktem je, že schvalování nového designu reaktoru ve Spojených státech je oproti Číně enormně složitou záležitostí na dlouhá léta.

Jenže tady jde o citlivé otázky bezpečnosti reaktorů, na něž bude americká veřejnost pravděpodobně pořád mnohem citlivější než ta čínská. Zatímco mnozí Číňané budou hrdí hlavně na to, jak jejich země v tomto odvětví přebírá pozici lídra, mnozí Američané budou přemýšlet spíše o riziku možné havárie. Americký regulátor NRC má na jaderné reaktory velmi silné bezpečnostní požadavky, díky tomu se ale také těší vysoké autoritě.

Hodně tedy bude záležet na tom, do jaké míry se podaří odstraňovat byrokracii, aniž by tím utrpěly vysoké bezpečnostní nároky na provozovatele jaderných bloků.

Nohama na zemi

Donald Trump. Autor: Gage Skidmore

Od Trumpovy administrativy rozhodně nelze očekávat, že podpoří výstavbu nových jaderných elektráren (nebo obnovitelných zdrojů) proto, aby nahrazovaly staré fosilní zdroje. Donald Trump se profiloval jako zastánce pokračující americké těžby uhlí, ropy a plynu. A i když v případě uhlí je možné o plnění jeho předvolebních slibů pochybovat, celkově se jeho preference nejspíš nezmění.

Když k tomu přidáme analýzu současného amerického trhu a zvláště předpoklad, že velkoobchodní ceny elektřiny (a predikce budoucích cen) zatím závratným tempem neporostou, je velmi pravděpodobné, že žádný nový boom výstavby jaderných elektráren v USA během příštího Trumpova funkčního období nenastane.

Jinou záležitostí může být prodlužování životnosti stávajících jaderných elektráren. Trumpův tým pro přechodné období, který připravuje převzetí vlády ve Washingtonu, se každopádně o toto téma poměrně aktivně zajímal – stejně jako například o možnost oživení plánů na vybudování trvalého úložiště jaderných odpadů v Yucca Mountain v Nevadě.

Přísná regulace a byrokracie je ostatně bariérou nejenom pro stavbu nových reaktorů, ale silně zatěžuje i provoz těch stávajících. Podle jednoho z odhadů musí jedna americká jaderná elektrárna zaměstnávat v průměru 86 lidí na plný úvazek, kteří se zabývají jen „papírováním“ spojeným s plněním informačních povinností vůči NRC.

Celkově vzato ale budou možnosti Trumpovy vlády v případě prodlužování životnosti reaktorů omezené. O tom, zda budou jednotlivé jaderné elektrárny fungovat dál, se rozhodne spíše na úrovni jednotlivých států – tak jako v případě New Yorku či Illinois.

Udržet šance do budoucna

Z hlediska budoucnosti americké jaderné energetiky ale nakonec nemusí být nejdůležitější ani to, jestli se ta či ona atomová elektrárna v příštích letech uzavře, ani to, kolik nových reaktorů začnou či nezačnou Američané během Trumpova prezidentství stavět.

Naprosto klíčové naopak bude to, zda americký jaderný průmysl bude dál rozvíjet své schopnosti budovat nové projekty, exportovat, podílet se na stavbách elektráren v zahraničí a zda také bude připraven na dobu, kdy se v celosvětovém měřítku začnou uplatňovat jaderné reaktory další (čtvrté) generace – ať už ty velké, nebo malé modulární. Ministerstvo energetiky zatím vkládá velké naděje do projektu malého modulárního lehkovodního reaktoru NuScale.

Konstrukce malého modulárního reaktoru NuScale. Zdroj: www.asme.org

To už jsou záležitosti, které se týkají celkové síly americké ekonomiky, takže by za prezidenta Trumpa nemusely zůstat stranou pozornosti Washingtonu. Tím spíše, že z rozvoje jaderných technologií by měl profitovat i americký obranný průmysl. Podle některých návrhů by si právě americké ozbrojené síly měly objednávat reaktory nového typu.

O budoucí životaschopnosti americké jaderné energetiky možná leccos vypovídá i množství tamních atomových start-upů a aktivit podnikatelů, mezi něž patří i zmiňovaný Bill Gates.

Peníze na výzkum a vývoj

Jestliže situace na trhu v Americe zatím stavbě nových jaderných elektráren nepřeje, do centra pozornosti se mohou dostat potenciální příležitosti v zahraničí. A právě na třetích trzích pak mohou americké firmy očekávat další střet s Čínou, která si export svých jaderných technologií vytyčila jako další velký cíl. Také mezi zájemce o dostavbu tuzemských Dukovan se ostatně zařadila čínská společnost CGN, která je dnes ve vyjednávání s Čechy podle dostupných zpráv mnohem aktivnější než americký Westinghouse.

Ani pro pragmatika Trumpova typu nemusí být v tomto případě až tak důležité, že globální poptávku po nových atomových reaktorech potáhne ona „pochybná“ teorie o globálním oteplování. Důležité bude, aby Američané nevyklidili pozice ve světové konkurenci.

Mnozí dosud očekávali, že vzhledem ke své „fosilní orientaci“ se Donald Trump a jeho administrativa postaví proti dalším finančním injekcím ministerstva energetiky, které mají podpořit výzkum a vývoj jiných energetických zdrojů. Bill Gates naznačil, že v takovém případě by ještě důležitější roli musely sehrát soukromé fondy typu nedávno založeného Breakthrough Energy Ventures. Bude ale zajímavé sledovat, zda rivalita (nejen) s Čínou a zvýšený zájem o budoucí pozice amerického průmyslu nakonec „neposunou“ Trumpa jiným směrem, než dosud leckdo očekával.

Český apendix

A ještě takový malý český apendix na závěr. Příštím českým velvyslancem ve Washingtonu by se měl stát šéf zahraničního odboru na Pražském hradě Hynek Kmoníček. Ten se v minulosti nechal slyšet, že není příliš mnoho témat, kterými by Češi mohli v Americe zaujmout. Za jedno z mála takových témat označil potenciální zájem Spojených států o stavbu nových jaderných bloků v Česku.

Momentálně to ale na velký americký zájem nevypadá – i vzhledem k celkem logickým pochybnostem společnosti Westinghouse, zda po zrušeném temelínském výběrovém řízení neskončí ohlašovaný nový český tendr podobně. Otazník ale zatím visí také nad budoucností celé americké jaderné energetiky.

Autor pracuje jako konzultant a specialista pro energetické projekty agentury HATcom.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...