Turecký ministr energetiky Berat Albayrak uvedl na devátém fóru o energetické účinnosti, že Turecko ušetří 30,2 miliard dolarů do roku 2033 v rámci energetického národního plánu. Dosažení nejvyšších energetických úspor se očekává v průmyslu. Plán bude realizován s Turkey’s Renewable Energy Resource Areas – YEKA (Turecké oblasti obnovitelných zdrojů).

Při sdělování cílů v energetickém plánu a jejich implementaci uvedl, že energetická účinnost je důležitým stavebním kamenem turecké energetiky.

„Turecko má v současné době okolo 7,5 milionu pouličních světel. Dali jsme si za cíl zvýšit účinnost okolo 30 % z nich do roku 2023. To by vyústilo v roční úsporu okolo 45 milionů dolarů a tato částka by vzrostla na zhruba 150 milionů do roku 2033,“ uvedl při přednášce Albayrak.

Ministr dále řekl, že Turecko není země, která oplývá energetickými zdroji, a potřebuje tak strategickou vizi aby vynikla mezi ostatními rozvojovými zeměmi.

„Je potřeba snížit energetickou náročnost ekonomiky. … Když se podíváme na svět, na Evropskou unii a vyspělé země, vidíme, že musíme energetickou náročnost ekonomiky dostat na seriózní úroveň.“

Albayrak připomněl, že National Energy and Mining Policy of Turkey (Turecká národní energetika a důlní politika), která přislíbila více prosperující společnost, má tři základní pilíře. Těmi jsou zabezpečení dodávky energie, lokalizace a předvídatelné trhy.

Uvedl, že jak udržitelný vývoj, tak i konkurenceschopný a environmentálně příznivý růst by měli být cílem.

„Investice budou dosahovat 10,9 miliard dolarů do roku 2023. Je pro nás velmi důležité, abychom naše zdroje využívali co nejúčinněji a zajistili více konkurenceschopný soukromý sektor, abychom došli k vyhovující situaci.“

Albayrak vysvětlil, že cíle, které jsou uvedeny v plánu, by při jeho dosáhnutí ušetřily ekvivalent 23 milionů tun ropy. Odpovídalo by to 14,6% úspoře v primární energii a snížení emisí uhlíku o 66,6 milionů tun.

„Vytvoříme 20 tisíc pracovních míst do roku 2023 a vyhneme se investicím do elektráren v hodnotě 4,2 miliard dolarů.“

Průmysl a bytové hospodářství bude hrát důležitou roli

„Do roku 2023 ušetří 1,7 milionů energeticky účinných domovů 1 miliardu dolarů. Úspora dosáhne až 10 miliard pokud zvážíme 20 leté živostnosti izolačních materiálů,“ a dodal, že tepelná izolace se amortizuje do 5 let.

Zbývajících 15 let bude tato investice obohacovat kapsy občanů.

„Tepelná izolace může ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Za pomocí našich finančních institucí uvedeme spíše více konkurenceschopný program, raději než metodu spotřebitelského úvěru. Vytvoříme nízko-úrokový model, který se bude dát zaplatit z úspory za vytápění.“

Albayrak také uvedl, že cíle plánu jsou založené na myšlence „nízkých nákladů a vysoké konkurenceschopnosti“. Největších úspor bude dosaženo v průmyslovém sektoru, který spotřebovává 32 % celkové energie.

Transformace na domácí půdě

Významné změny budou provedeny i v dalších odvětvích, včetně zemědělství, dopravy, zateplování obydlí a transformace veřejného osvětlení.

„Budeme prezentovat ekonomický trh formovaný programem YEKA, který je velice úspěšný z hlediska eliminace rizik, vytvoření pracovních míst a rozvoje alternativních podpůrných odvětví.

Úvodní fotografie: Technické sítě Brno, ilustrativní

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *