Domů
Životní prostředí
Turecký národní plán energetické účinnosti ušetří do roku 2033 zhruba 30 miliard dolarů

Turecký národní plán energetické účinnosti ušetří do roku 2033 zhruba 30 miliard dolarů

Turecký ministr energetiky Berat Albayrak uvedl na devátém fóru o energetické účinnosti, že Turecko ušetří 30,2 miliard dolarů do roku 2033 v rámci energetického národního plánu. Dosažení nejvyšších energetických úspor se očekává v průmyslu. Plán bude realizován s Turkey’s Renewable Energy Resource Areas – YEKA (Turecké oblasti obnovitelných zdrojů).

Při sdělování cílů v energetickém plánu a jejich implementaci uvedl, že energetická účinnost je důležitým stavebním kamenem turecké energetiky.

„Turecko má v současné době okolo 7,5 milionu pouličních světel. Dali jsme si za cíl zvýšit účinnost okolo 30 % z nich do roku 2023. To by vyústilo v roční úsporu okolo 45 milionů dolarů a tato částka by vzrostla na zhruba 150 milionů do roku 2033,“ uvedl při přednášce Albayrak.

Ministr dále řekl, že Turecko není země, která oplývá energetickými zdroji, a potřebuje tak strategickou vizi aby vynikla mezi ostatními rozvojovými zeměmi.

„Je potřeba snížit energetickou náročnost ekonomiky. … Když se podíváme na svět, na Evropskou unii a vyspělé země, vidíme, že musíme energetickou náročnost ekonomiky dostat na seriózní úroveň.“

Albayrak připomněl, že National Energy and Mining Policy of Turkey (Turecká národní energetika a důlní politika), která přislíbila více prosperující společnost, má tři základní pilíře. Těmi jsou zabezpečení dodávky energie, lokalizace a předvídatelné trhy.

Uvedl, že jak udržitelný vývoj, tak i konkurenceschopný a environmentálně příznivý růst by měli být cílem.

„Investice budou dosahovat 10,9 miliard dolarů do roku 2023. Je pro nás velmi důležité, abychom naše zdroje využívali co nejúčinněji a zajistili více konkurenceschopný soukromý sektor, abychom došli k vyhovující situaci.“

Albayrak vysvětlil, že cíle, které jsou uvedeny v plánu, by při jeho dosáhnutí ušetřily ekvivalent 23 milionů tun ropy. Odpovídalo by to 14,6% úspoře v primární energii a snížení emisí uhlíku o 66,6 milionů tun.

„Vytvoříme 20 tisíc pracovních míst do roku 2023 a vyhneme se investicím do elektráren v hodnotě 4,2 miliard dolarů.“

Průmysl a bytové hospodářství bude hrát důležitou roli

„Do roku 2023 ušetří 1,7 milionů energeticky účinných domovů 1 miliardu dolarů. Úspora dosáhne až 10 miliard pokud zvážíme 20 leté živostnosti izolačních materiálů,“ a dodal, že tepelná izolace se amortizuje do 5 let.

Zbývajících 15 let bude tato investice obohacovat kapsy občanů.

„Tepelná izolace může ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Za pomocí našich finančních institucí uvedeme spíše více konkurenceschopný program, raději než metodu spotřebitelského úvěru. Vytvoříme nízko-úrokový model, který se bude dát zaplatit z úspory za vytápění.“

Albayrak také uvedl, že cíle plánu jsou založené na myšlence „nízkých nákladů a vysoké konkurenceschopnosti“. Největších úspor bude dosaženo v průmyslovém sektoru, který spotřebovává 32 % celkové energie.

Transformace na domácí půdě

Významné změny budou provedeny i v dalších odvětvích, včetně zemědělství, dopravy, zateplování obydlí a transformace veřejného osvětlení.

„Budeme prezentovat ekonomický trh formovaný programem YEKA, který je velice úspěšný z hlediska eliminace rizik, vytvoření pracovních míst a rozvoje alternativních podpůrných odvětví.

Úvodní fotografie: Technické sítě Brno, ilustrativní

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se