Chile hodlá pokračovat v striktní regulaci těžby lithia. Podle informací ministerstva zahraničních věcí se v Chile nachází 75 % světových zásob tohoto kovu alkalického kovu. Přestože se cena na čínském trhu v průběhu léta ztrojnásobila, chilský ministr pro těžbu nerostných surovin potvrdil agentuře Reuters, že těžba strategických zásob lithia bude i nadále regulována.

V průběhu léta došlo na čínském trhu k ztrojnásobení cen lithia na současných více než 20 tisíc dolarů za tunu. Soukromí investoři se snaží z lithiového boomu souvisejícím s rozvojem elektromobility a bateriové elektroniky získat co nejvíce.

„Rozhodování o využití zásob lithia je však pouze v rukou státu,“ řekl agentuře Reuters ministr pro těžbu nerostných surovin Aurora Williams.

V Chile se aktuálně schvaluje nová legislativa, která má upravit pravidla pro rozvoj těžby a určit klíčové partnery pro rozvoj tohoto sektoru. Přístup úřadů k těžbě tohoto alkalického kovu zůstane stejný jako doposud. I nadále budou soukromým subjektům pronajímána práva na těžbu lithia, ovšem těžba bude omezována prostřednictvím kvót.

Nyní je již jasné, že partnerem pro správu lithiových dolů Maricunga a Pedernales bude státní těžařská společnost Codelco, která se především specializuje na těžbu mědi.

Podle Williamse nemá vláda žádné požadavky na to, s jakými partnery bude Codelco při těžbě spolupracovat. Chile věří, že Codelco jako jedna z největších světových těžařských společností dokáže vytvořit vhodný byznys plán pro těžbu lithia a její další rozvoj.

Kromě již probíhající spolupráce s Codelcem podepsala vláda také dohodu s americkou společností Albemarle o navýšení produkce v jejích dolech.

Lithium v hledáčku největších společností

Podle odhadů dalšího z těžařských gigantů BHP Billiton může být celosvětově do roku 2035 na cestách 140 milionů elektromobilů, které budou mít akumulátory obsahující lithium. V současnosti je takovýchto elektromobilů více než milion.

Očekávaný rozmach elektromobility je hlavním důvodem, proč je lithium ve středu zájmu všech velkých těžařských společností. Tyto společnosti se snaží na lithiovou expanzi připravit a mít k dispozici co největší kapacitu pro jeho budoucí těžbu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *