Domů
Akumulace energie
Chile pokračuje v regulaci těžby lithia navzdory jeho rostoucí ceně
Lithium

Chile pokračuje v regulaci těžby lithia navzdory jeho rostoucí ceně

Chile hodlá pokračovat v striktní regulaci těžby lithia. Podle informací ministerstva zahraničních věcí se v Chile nachází 75 % světových zásob tohoto kovu alkalického kovu. Přestože se cena na čínském trhu v průběhu léta ztrojnásobila, chilský ministr pro těžbu nerostných surovin potvrdil agentuře Reuters, že těžba strategických zásob lithia bude i nadále regulována.

V průběhu léta došlo na čínském trhu k ztrojnásobení cen lithia na současných více než 20 tisíc dolarů za tunu. Soukromí investoři se snaží z lithiového boomu souvisejícím s rozvojem elektromobility a bateriové elektroniky získat co nejvíce.

„Rozhodování o využití zásob lithia je však pouze v rukou státu,“ řekl agentuře Reuters ministr pro těžbu nerostných surovin Aurora Williams.

V Chile se aktuálně schvaluje nová legislativa, která má upravit pravidla pro rozvoj těžby a určit klíčové partnery pro rozvoj tohoto sektoru. Přístup úřadů k těžbě tohoto alkalického kovu zůstane stejný jako doposud. I nadále budou soukromým subjektům pronajímána práva na těžbu lithia, ovšem těžba bude omezována prostřednictvím kvót.

Nyní je již jasné, že partnerem pro správu lithiových dolů Maricunga a Pedernales bude státní těžařská společnost Codelco, která se především specializuje na těžbu mědi.

Podle Williamse nemá vláda žádné požadavky na to, s jakými partnery bude Codelco při těžbě spolupracovat. Chile věří, že Codelco jako jedna z největších světových těžařských společností dokáže vytvořit vhodný byznys plán pro těžbu lithia a její další rozvoj.

Kromě již probíhající spolupráce s Codelcem podepsala vláda také dohodu s americkou společností Albemarle o navýšení produkce v jejích dolech.

Lithium v hledáčku největších společností

Podle odhadů dalšího z těžařských gigantů BHP Billiton může být celosvětově do roku 2035 na cestách 140 milionů elektromobilů, které budou mít akumulátory obsahující lithium. V současnosti je takovýchto elektromobilů více než milion.

Očekávaný rozmach elektromobility je hlavním důvodem, proč je lithium ve středu zájmu všech velkých těžařských společností. Tyto společnosti se snaží na lithiovou expanzi připravit a mít k dispozici co největší kapacitu pro jeho budoucí těžbu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Hariprasad
11. listopad 2016, 15:56

Na jednu stranu jsem tomu rád. Čím méně se toho vytěží, tím menší bude zásah do krajiny a ekologické škody. Na druhou stranu vlastně také. Čím dražší bude Lithium, tím větší tlak bude na vývoj jiných a levnějších technologií.

C
11. listopad 2016, 18:31

Zdravím, dlouho jsem vás nikde nezahlédl. :)

Spíš bych dodal ještě jednu věc, čím bude lithium stát více, tím dříve se to může rozjet u nás. Což by nemuselo být zase tak zlé, otázka jak se to zařídí. Sice nemáme suroviny jako ropa a pod, ale naštěstí, pokud se pamatuji, máme zajímavé zásoby trochu zvláštnějších materiálů jako třeba lithium a snad i některých kovů.

Josef
7. prosinec 2016, 22:35

No podívejte se na to takto , pokud bude lithium drahé bude se těžit ropa s ní budou růst i ideologie , které jsou okolo ní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se