Domů
Akumulace energie
Přečerpávací vodní elektrárna využívající opuštěný zlatý důl potřebuje další finance

Přečerpávací vodní elektrárna využívající opuštěný zlatý důl potřebuje další finance

Australská společnost Genex Power zahájila druhé kolo k získávání financí na první přečerpávací vodní elektrárnu na světě, která využívá opuštěný zlatý důl. PVE je součástí australského energetického hubu, ve kterém se nacházejí i ostatní obnovitelné zdroje energie, které jsou s přečerpávací vodní elektrárnou integrovány. 

PVE (nazývaná K2H) je součástí Kidston Renewable Energy Hubu spolu s dvěma fotovoltaickými projekty o instalovaném výkonu 50 MW a 270 MW a větrnou elektrárnou o instalovaném výkonu 150 MW. Fotovoltaické elektrárny jsou podle společnosti Genex Power lokalizovány v oblasti s nejvyšší iradiací v Austrálii.

Northern Australia Infrastructure Facility (NAIF) poskytne společnosti Genex financování ve výši 426 milionů dolarů.

„Rozhodnutí NAIF rady k poskytnutí financí je náznak důležitosti K2-Hydro projektu pro severní Austrálii,“ uvedl James Harding, CEO společnosti Genex Power.

„Během posledních několika měsíců nabíral projekt na obrátkách a věříme, vzhledem ke stavu jednání se zapojenými akcionáři, že Genex bude schopen dosáhnout potřebných financí do 30. září 2019,“ dodal.

Laurie Walker, výkonný ředitel NAIF, uvedl, že Investice do projektu Kidston představuje zhruba 12 % prostředků NAIF.

„Úložiště energie mají významnou roli při přechodu na nízkoemisní a nízkonákladovou energetiku v budoucnu. Podpora, kterou NAIF poskytl projektu v loňském roce, vyústila ve zvýšení důvěry v projekt, což vedlo k další podpoře a k jeho posunu kupředu,“ dodal Walker.

Projekt K2H

Přečerpávací vodní elektrárna využije opuštěný zlatý důl Kidston a jeho těžební jámy Wises a Eldridge jako spodní a horní nádrž. Díky rozdílům ve výšce, které mohou těžební jámy nabídnout, a množství vody, které mohou pojmout, bude instalovaný výkon elektrárny 250 MW. Elektrárna bude bude schopna dodávat tento výkon po dobu 8 hodin.  Kapacita bude tedy 2 GWh.

Doba najetí elektrárny je menší než 30 sekund. Horní nádrž má rozlohu 0,52 kilometrů čtverečních a spodní nádrž  má rozlohu 0,54 kilometrů čtverečních. Maximální výškový rozdíl bude 218 metrů, minimální 181 metrů. Očekávaná životnost PVE je 80 let. Projekt využije dvě Francisovy turbíny z nichž každá bude mít výkon 125 MW. Kolem horní nádrže bude dále vybudována 20 metrů vysoká přehradní hráz. K2H bude představovat zhruba  15-20 % regulačního výkonu pro spolkový stát Queensland.

Výkon PVE bude přenášen přes 195 kilometrů dlouhé vedení do rozvodny Mount Fox.  Napěťová hladina vedení je 275 KV.

John Grimes uvedl, že tento projekt je zejména inovativní díky kombinaci fotovoltaických a větrné elektrárny s nevyužívaným zlatým dolem, ve kterém vznikne vodní systém s uzavřeným okruhem. Tím vznikne úložiště pohotové, obnovitelné energie, která bude uskladněna po dlouhou dobu.

Zdroj úvodního obrázku: reneweconomy.com

Komentáře

(1)

Martin Pácalt

15. prosinec 2019, 07:59

Paráda. Jsem zvědavý, kdy podobná jedno až dvě díla s více než dvojnásobným výškovým rozdílem hladin vzniknou v Podkrušnohoří.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.