Výstavba 2GW australské PVE Snowy Hydro je možná, ale dražší než se předpokládalo

DomůAkumulace energieVýstavba 2GW australské PVE Snowy Hydro je možná, ale dražší než se předpokládalo

Studie proveditelnosti vybudování australské přečerpávací vodní elektrárny Snowy Hydro 2.0 potvrdila technickou i finanční proveditelnost projektu. Cena plánované elektrárny ovšem přesáhne původně předpokládané náklady o miliardy dolarů.

Studie proveditelnosti podporovaná australským premiérem Malcolmem Turnbullem prokázala technickou a finanční proveditelnost elektrárny Snowy Hydro 2.0, jejíž instalovaný výkon by měl dosahovat 2 GW a kapacita úctyhodných 350 GWh, což znamená, že elektrárna by byla schopna dodávat plný výkon po 175 hodin, tedy více než týden. Shrnutí studie je dostupné zde.

Studie uvádí náklady na vybudování projektu ve výši 3,8-4,5 mld. USD (82,5-97,7 mld. CZK), což je dvojnásobná hodnota oproti 2 mld. USD (43,3 mld. korun) odhadovaných Turnbullem, když podpořil projekt na začátku roku.

Odhady nákladů ve studii neobsahují bližší podrobnosti, jelikož obsahují důvěrné informace, uvádí ovšem, že nárůst nákladů je daný potřebou rozsáhlého posílení navrhovaných konstrukcí projektu kvůli náročným geologickým podmínkám, které byly odhaleny během průzkumných vrtů.

Dle deníku The Guardian jeden z odborníků na čistou energii varoval, že náklady by se mohly vyšplhat až na 6 či 7 mld. USD (130-152 mld. CZK).

„Neočekávám, že projekt bude mít kladnou NPV (čistou současnou hodnotu). Myslím, že by to byl ztrátový projekt, ale spousta velkých infrastrukturních projektů není výdělečných, takže to nemusí být překážkou,“ uvedl vedoucí lektor univerzity Monash Roger Dargaville pro Fairfax Media.

Elektrárna má být umístěna ve strategické lokalitě mezi Sydney a Melbourne, kde má prostřednictvím 27 km dlouhých podzemních přivaděčů propojit dvě existující nádrže. Samotná kaverna elektrárny vybavená reverzními turbínami má být umístěna téměř 1 km pod povrchem. Pokud by k zahájení výstavby došlo v nejbližší době mohla by být elektrárna spuštěna od roku 2024.

Projekt Snowy Hydro 2.0 má být rozšířením stávající soustavy vodních elektráren nazývaných souhrnným názvem Snowy Mountains. Jedná se o sedm elektráren postavených mezi roky 1949 a 1974, celkem 16 vodních přehrad a 225 km vodních přivaděčů. Celkový výkon elektráren je 4,1 GW.

Úvodní fotografie: Jedna z elektráren australského komplexu Snowy Mountains. Zdroj: Snowy Hydro