Domů
CNG
Irsko plánuje revoluci ve své dopravě zavedením čerpacích stanic na bioplyn

Irsko plánuje revoluci ve své dopravě zavedením čerpacích stanic na bioplyn

CNG
5 komentářů
30. leden 2018, 09:59
Zuzana Vrbová

Irský provozovatel plynárenské sítě ve spolupráci s výzkumným ústavem fungujícím pod univerzitou NUI Galway si zajistili financování Evropské unie pro projekt založený na obnovitelných zdrojích plynu, který bude, dle slov představitelů obou institucí, „revolucí v oblasti dopravy“ v Irsku. To již čátečně používá pro účely dopravy klasický zemní plyn, ale nikoli jeho čistší alternativy. 

Projekt nazvaný Causeway nyní získal financování ze zdrojů EU ve výši 6,5 milionu Eur a jeho cílem bude rozmístit po celé zemi čerpací stanice, na kterých budou moci přijíždějící autobusy, nákladní automobily i kamiony dočerpat bioplyn a také stlačený zemní plyn (CNG). Poskytnutí financí bude zaštiťovat program Evropské komise Connecting Europe Facility Transport programme, jehož cílem je podporovat ekonomický růst přes investice do projektů v oblasti dopravy a propojování. Čerpacích stanic má za podpory Unie takto být vybudováno na 70 a to již na konci tohoto roku.

Sdílení zkušeností s celou Evropou

Univerzita plánuje monitorovat užívání bioplynu a sdílet zkušenosti dle konceptu lessons learned s provozovateli soustav po celé Evropě, a podporovat tak projekty podobného typu po celém kontinentu. Irsko, které je v současnosti závislé na importu energie, která pochází ze 70 % z fosilních paliv, se takto snaží dosáhnout cíle dekarbonizace dopravy a zefektivnění hospodaření se zdroji. Doprava byla v roce 2016 největším spotřebitelem energie v zemi a od roku 1990 se její podíl na celkovém množství produkovaných skleníkových plynů zdvojnásobil. V roce 2016 vyprodukovala přibližně 12 255 tun CO2 ekvivalentu.

Podíly dopravy na celkových množství emisí se od roku 1990 v Irsku zdvojnásobily. Zdroj: epa.ie

Irsko pozadu s plněním společných cílů

Riziko, že Irsko nestihne splnění cílů stanovených směrnicí o obnovitelných zdrojích z roku 2009, a sice 16% podíl OZE na hrubé konečné spotřebě v roce 2020, byl jedním z důvodů pro vznik projektů typu Causeway. V roce 2016 totiž Irsko dosahovalo hodnoty pouze 9,5 %. Dle pozitivních odhadů by tak program mohl pomoci zemi energetického cíle dosáhnout. Zužitkování bioplynu, který je produkován zdejším tradičně silným zemědělským odvětvím, by s plněním vize mohlo pomoci.

Zdroj úvodního obrázku: Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Lubos
30. leden 2018, 10:09

Tak kraviciek je tu vsade dost, cize so zdrojmi bioplynu by nemal byt problem. Len si Myslim ze ak myslia tu dekarbonaciu seriozne, mali by zvazit zakaz spalovania raseliny. To, ale obavam sa, cez najsilnejsiu lobby v Irsku (Farmari) neprejde.

Petr
30. leden 2018, 15:33

Tak rašelina se dá zákonama označit za dlouhodobě obnovovanou biomasu, a pak už není problém :)

Naopak u jímání metanu z ustájených krav se podle mě ušetří zhruba tolik paliva, kolik se ho naopak vyplýtvá na nutný dovoz trávy ke kravám, když se nemůžou volně pást po loukách.

Petr Hariprasad Hajič
30. leden 2018, 16:36

No tak já bych řekl, že ty plyny z přímé produkce jsou zlonek toho, co se dá získat přímo z čerstvého hnoje ve bioplynové stabnic. Nebo myslíte, že by se vyplatilo běžet s každým prdem k nějaké jímce? Mohli bychom si to zavést do domácností. Problém je v tom, že pak přísloví dostane poněkud jiný význam. :-)

Petr
30. leden 2018, 18:42

Stačí vzduchotěsná střecha a metan stoupá nahoru, kde se dá jímat poměrně jednoduše.

U sběru těch kravinců je to samé jak jsem psal ustájení kontra volná pastva.

Lubos
31. leden 2018, 09:39

Tak som si to nasiel: v roku 2013 okolo 6,6 miliona krav a 4,7 miliona oviec... Pekne stado na taku malu krajinu, to musia byt tisice ton hnoja denne. Neviem ako to tu je z ustajnenim, Ja myslim ze su cely rok venku, aspon mi to tak pripada. Aj irsky kamarati mi hovorili, ze ich kazde rano isly zvolavat z pase na podojenie. Zelena travicka je tu celorocne... to by ale hodne ztezilo zber plynu :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se