Domů
Ekonomické analýzy
ACER: Přeshraniční kapacity nejsou využívány dostatečně

ACER: Přeshraniční kapacity nejsou využívány dostatečně

Agentura pro spolupráci evropských regulátorů (ACER) vydala výroční zprávu, ve které analyzuje stav využití přeshraničních přenosových kapacit. Ty podle agentury nejsou ve všech případech využívány optimálně, a agentura tak navrhuje zvýšit jejich využití.

I v letošním roce ACER vydal svou zprávu o monitorování trhu s energiemi, kde vyhodnocuje maloobchodní cenu, práva zákazníků a celkový stav trhu. Zpráva se také zabývá dopadem nových nařízení v energetice na trh.

V případě stavu evropského trhu s elektřinou dochází ACER k zajímavým závěrům. Zatímco na trhu day-ahead (uskutečnění obchodu den před dodávkou) je přeshraniční kapacita využívána velmi dobře, to samé se již nedá říci o vnitrodenním a vyrovnávacím trhu.

Velmi záleží na tom, jakým způsobem jsou přiřazovány kapacity v rámci vnitrodenního trhu. Zatímco při alokaci implicitní aukcí bylo využití přenosové kapacity 100 %, při implicitním kontinuálním obchodování to bylo 49 % a při explicitní alokaci kapacity 40 %.

Pro vyrovnávací trh je využití přeshraniční kapacity nejnižší, což je dáno tím, že na tomto trhu obchoduje již pouze společnost ČEPS a jejím primárním úkolem je udržování výkonové rovnováhy, a ne tvorba zisku. Volná přeshraniční kapacita slouží přenosové soustavě také jako prostředek pro reakci na nečekané situace v síti.

Od roku 2015 se využití přeshraniční kapacity na tomto trhu téměř zdvojnásobilo na 19 %. Dle závěrů ACER je to naprosto nedostatečné a tato kapacita by měla být využita mnohem více. ACER proto navrhuje, aby zbývajících 16 států, včetně ČR, přijalo market coupling na day-ahead trhu.

Přeshraniční kapacity lze využít až o třetinu lépe

ACER je také toho názoru, že přenosové soustavy alokují zbytečně mnoho přeshraničních kapacit pro vyrovnávání toků v síti. Zpráva uvádí, že přenosové soustavy disponují řadou jiných levnějších opatření, která mohou nasadit a zvýšit tak přeshraniční kapacitu o přibližně 30 %, čímž by mohlo být zobchodováno více elektřiny a opatření by přineslo značný ekonomický zisk.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se