Domů
Rychlé zprávy
Solární elektrárny mohou do roku 2035 vyrábět 40 % elektrické energie v USA
Blackrock solar - Pyramid lake PV array in Nevada
Zdroj: BlackRockSolar / Flickr

Solární elektrárny mohou do roku 2035 vyrábět 40 % elektrické energie v USA

Americké Ministerstvo energetiky (DOE) minulou středu zveřejnilo studii, která popisuje budoucí význam solární energie pro dekarbonizaci tamní elektrické sítě. Podle studie "Budoucnost solární energie" mají solární elektrárny potenciál vyrábět až 42 % veškeré elektrické energie v USA do roku 2035.

V roce 2020 bylo v USA připojeno do sítě rekordních 15 GW instalovaného výkonu v solárních zdrojích, celkový výkon těchto zdrojů tak vzrostl na 76 GW. V současnosti se tyto zdroje na celkové výrobě elektrické energie podílí 3 %.

Významný rozvoj solárních zdrojů má pokračovat i za stávajících podmínek

V rámci studie byly uvažovány tři scénáře. Referenční, který předpokládá pouze stávající legislativu, ale postrádá „komplexní úsilí o dekarbonizaci sítě“

„Dekarbonizační“ scénář předpokládající, že vládní opatření povedou ke snížení emisí oxidu uhličitého v síti do roku 2035 o 95 % (oproti úrovni z roku 2005) a do roku 2050 o 100 %. Scénář "Dekarbonizace s elektrifikací" pak počítá také s rozsáhlou elektrifikací koncových odběratelů.

Podle referenčního scénáře se celkový instalovaný výkon solárních zdrojů má do roku 2050 zvýšit téměř sedmkrát. Emise vytvořené výrobou elektrické energie se mají, ve srovnání s úrovní v roce 2005, snížit o 45 % do roku 2035 a o 61 % do roku 2050.

I bez soustředěného politického úsilí tak budou tržní mechanizmy a technologický pokrok hnacím motorem významného zavádění solárních a dalších technologií čisté energie a také výrazné dekarbonizace.

Podle dekarbonizačních scénářů má solární energie potenciál vyrábět mezi 37 a 42 % veškeré elektrické energie do roku 2035 a 44 - 45 % do roku 2050. Pro dosažení nejambicióznějšího scénáře by Spojené státy měly do roku 2025 ročně připojit v průměru 30 GW instalovaného výkonu v solárních zdrojích. Mezi lety 2025 a 2030 by pak přírůstek měl vzrůst až na 60 GW ročně.

Celkový instalovaný výkon solárních zdrojů by vzrostl na 1 000 GW v roce 2035 a 1 600 GW v roce 2050. Úplná dekarbonizace energetiky by si pak mohla vyžádat až 3 000 GW solárních zdrojů, zvláště kvůli zvýšené spotřebě dané elektrifikací dopravy, průmyslu a budov.

Vývoj instalovaného výkonu solárních zdrojů v USA podle dekarbonizačního scénáře. Zdroj: Úřad pro technologie solárních zdrojů, DOE

Významný rozvoj se očekává také v oblasti ukládání energie

Pro zachování spolehlivosti a robustnosti sítě bude stěžejní rozvoj ukládání energie, rozšíření vedení a zvýšení flexibility na straně spotřeby. Podle studie by v roce 2050 mohl celkový výkon systémů ukládání energie vzrůst až na 1 600 GW.

Malé solární systémy, zejména ve spojení s akumulací, mohou pomoci zvýšit odolnost sítě tím, že umožní budovám či mikrosítím napájet kritické odběratele během výpadků sítě. Velkým rozvojem bude proto muset projít i řízení decentralizovaných zdrojů.

Dosažení ambiciózních cílů nemusí zvýšit ceny elektrické energie

V případě, že bude dosaženo jejich cíleného pokroku, by měly solární technologie usnadnit hlubokou dekarbonizaci americké sítě do roku 2035, aniž by došlo ke zvýšení předpokládané ceny elektřiny. Těmito cíli je například snížení investičních nákladů na jednotku výkonu, nebo zvýšení koeficientu ročního využití.

Studie počítá s dosažením cíle poklesu sdružených nákladů na výrobu energie z velkých fotovoltaických elektráren do roku 2030 na hodnotu 20 dolarů za MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(95)
Zbyněk Poisl
13. září 2021, 13:16

Mohou ale nebudou. Jsou to všechno je idealistické fantasmagorie které nikam nevedou. Zcela nesmyslné vyhazování peněz a ještě větší ničení přírody. Solární plantáže ohřívají planetu mnohem víc než fosilní paliva. Takže jen víc a houšť, aby bylo možné dál zakazovat, přikazovat, zdražovat a diktovat.

Jan Veselý
13. září 2021, 13:39

S LCOE fotovoltaiky na úrovni 20 USD/MWh je vyhazováním peněz to nestavět, co to půjde.

Josef
13. září 2021, 20:32

Já jsem si to počítal pro sebe pane Veselý a pod 200USD /MWh jsem se nedostal. Nevím kam na ta čísla chodíte , ale reálné to není. Je to zase taková pseudocena....

Jan Veselý
13. září 2021, 20:52

Cituji: Studie počítá s dosažením cíle poklesu sdružených nákladů na výrobu energie z velkých fotovoltaických elektráren do roku 2030 na hodnotu 20 dolarů za MWh.

To není až tak šokující cena, tyhle ceny dosahují FVE v top lokalitách v USA už dnes. A vy, Josefe, nejste fotovoltaická farma v USA v roce 2030.

richie
17. září 2021, 15:04

populizmus a demagogia... kde mate zpocitanu cenu akumluacie, bez ktorej je to nerealizovatelne ?

hlpb
13. září 2021, 13:40

FVE se zcela jistě stane do roku 2040 jednoznačně největším zdrojem EE na světě, a těch 40% v USA je zcela reálných. V Evropě to bude o něco méně cca 35%. FVE už dnes je jednoznačně nejlevnějším novým zdrojem EE viz přehled níže a každý rok zlevňuje. Velké FVE mají výrobní cenu max. 35 €/MWh v jižní Evropě je to kolem 25 €/MWh. V budoucnu budou mít FVE většina RD, firem, skladovací haly, parkoviště budou zastřešena FVE. Výroba EE bude všudypřítomná, díky peroskitové technologii si bude moci EE vyrábět běžně jakékoli předměty.

https://infografiky.ihned.cz/jadro-vyjde-draho/r~fccf96fe111411ea82ef0cc47ab5f122/

jan kalman
13. září 2021, 14:13

Dobrý den,

mohu se zeptat jak ty fotovoltaiky ohřívají planetu? Už jsem to několikrát zaslechl, ale bez bližšího kontextu.

děkuji

Jan Veselý
13. září 2021, 20:54

Neohřívají, naopak ochlazují, přesně podle zákona zachování energie.

Tomáš Krátký
14. září 2021, 09:08

Přesněji to bude spíše tak, že FVE (při výrobě EE) planetu neohřívají.

Je pravda, že sice na jednom místě dojde k ochlazení, ale ve výsledku se vyrobená EE spotřebuje, a tím se ve výsledku s téměř stoprocentní účinností přemění zase na teplo...

Naproti tomu plyn, jádro, uhlí uvolňují "uloženou" energii, a přeměňují ji na EE s poměrně nízkou účinností, zbytek je teplo. No a EE se beztak zase přemění na teplo, takže v podstatě všechna energie "uložená" v plynu/jádru/uhlí se přemění na teplo a ohřeje planetu.

Druhá věc je samozřejmě to, jestli má smysl toto v kontextu celkové energetické bilance Země řešit.

Jan Veselý
14. září 2021, 15:09

Máte pravdu, lokálně ochlazují v místě FV farmy. Energetickou bilanci Země hlavně nabourávají skleníkové plyny, vše ostatní jsou vcelku buráky.

Bob
14. září 2021, 21:47

Ohřívají.

Mají nejnižší dosažitelnou odrazivost záření (pro co nejvyšší účinnost přeměny solární energie). Vše ostatní je ireleventní. Všechna pohlcená (neodražená) energie se nakonec promění na teplo. I ta vyrobená elektřina. Přesně podle zákona o zachování energie.

Téměř všechny ostatní povrchy mají větší odrazivost, než FV panely. Zvláště je to patrné, když porovnáte v zimě bílý sníh oproti FV panelům.

Josef
14. září 2021, 23:23

Podle zákona zachování energie no to určitě vy zase píšete o něčem čemu nerozumíte že....

energetik
15. září 2021, 07:50

Právě že Tomáš Krátký tomu rozumí a vy evidentně ne.

Zde to je jasně vidět

https://www.termokamery-testo.cz/termografie-ve-fve/

Josef
14. září 2021, 23:21

Jsou černé tak kvůli albedu - méně energie se odrazí zpět do vesmíru, proto ohřívají planetu.

energetik
15. září 2021, 07:48

Jo a proto se kontrolují termokamerou ve které je funkční panel vidět jako chladnější než jakákoliv jiná stejně orientovaná plocha na slunce. Barva na to nemá žádný vliv a navíc fotovoltaické panely mohou být i bílé, nebo dokonce transparentní.

Plácáte nesmysly o kterých nic nevíte podobně jako o zákonu zachování energie.

Bob
16. září 2021, 20:09

"Barva" na to samozřejmě vliv má. Akorát to není stejná "barva" tak jak ji vidíme lidskýma očima. Ne vždy se odrazivost záření shoduje s hodnocením (barvou) podle lidského zraku. Pokud se pohltivost záření hodnotí zrakem, tak jedině podle šedé stupnice, tj. neměli bychom říkat modrá, žlutá, ale jen více, nebo méně černá.

Proto existují relevantnější způsoby hodnocení jako albedo, koeficient odrazivosti, pohltivost záření apod.

To, že FV panely vyjímečně mohou vypadat transparentní, bílé, barevné není rozhodující. Vždy musí pohlcovat co nejvíce záření. Pokud mají vypadat jinak, než "černě" jsou tu jisté možnosti optických klamů za co možná nejmenší snížení účinnosti.

Pokud jde o tu termokameru a chladnější panely: Značná část energie se odvede ve formě elektřiny a ta se promění v teplo někde jinde. Takže ta termokamera vůbec nedokazuje, že FV panely neohřívají Zemi.

P.s. Cca 15 let jsem měřil povrchy spektrofotometrem, včetně počítání koeficientu odrazivosti povrchů.

Bob
16. září 2021, 20:15

Ještě jsem zapomněl napsat, že jsme porovnávali hodnoty naměřené spektrofotometrem a z nich vypočtené koeficienty odrazivosti různých povrchů a barev s jejich skutečnou dosaženou teplotou. K tomu byla velká tabule se vzorky natočená na slunce a pod každým vzorkem teploměr se záznamem teplot.

Milan Vaněček
16. září 2021, 20:41

Pánové, jen pro Vaší informaci:

1) solární panely i kdyby vyráběly věškerou energii co lidstvo (7 miliard) potřebuje, zabíraly by jen nepatrnou část (pod promile) plochy Země. Člověk ovlivňuje mnohem větší povrch Země svojí činností. Stejně tak teplo co všechny JE vygenerují je zanedbatelné vzhledem k toku sluneční energie na Zemi.

2) Na Zemi dopadá sluneční záření odpovídající černému tělesu s teplotou nad 5 tisíc stupňu Celsia, filtrované atmosférou. Odrazivost zemského povrchu pro toto záření charakterizuje číslo=albedo. Ale to co se odrazí od povrchu země mohou zase mraky odrazit zpět.

3) Země vyzařuje absorbované teplo jak odpovídá černému tělesu o teplotě ve které se na Zemi právě v daný okamžik nacházíme, modifikované emisními vlastnostmi látky, co to teplo emituje. Ale to je infračervené záření co se emituje, a zase je mohou mraky a CO2 a další... "odrazit" zpět k zemi.

4) vidíme že oblačnost je něco, co celou věc ovlivňuje a co doposavad žádný klimatický model nedokáže přesně modelovat, výpočetní síla nestačí.

RESUME: a) vliv FVE či JE na klima je kvantitativně zanedbatelný a

b) vývoj klimatu (především oblačnost) ještě neumíte dostatečně přesně modelovat,

hysterie je předčasná, jak to platí vždy pro jakoukoliv hysterii.

Je zapotřebí více vědeckého výzkumu.

JD
13. září 2021, 16:53

Jednu takovou idealistickou fantasmagorii máte velmi pravděpodobně často v ruce. A pokud ne vy, tak (zatím) polovina obyvatel planety.

Říká se jí chytrý telefon.

Na trhu jí představil v roce 2007 člověk se jménem Steve Jobs u společnosti se jménem Apple.

A chytrý telefon vznikl tak, že cenové a další trendy několika nezávislých technologií, pohybující se po exponenciálních křivkách, zkonvergovaly v tento okamžik, a umožnily vznik tohoto zařízení.

Mezi tyto technologie patří např. dotykový displej, CCD kamera, nějaké senzory, jednotka GPS, eletronika apod.

A Apple byl ve správný čas na správném místě.

A i díky tomu, že software pojídá svět, tak v závěsu i Google.

Microsoft s Nokií už to nestihli, což Nokia odnesla, a Bill Gates toho dodnes lituje.

A tahle konvergence umožnila vnik široké škály dalších řešení, což umožnilo disrupci v mnoha jiných odvětvích, a promítlo se to mimojiné do osudu Kodaku.

V automobilovém průmyslu se odehrává změna na podobném principu.

Akorát na větší škále.

A v energetice to velmi pravděpodobně bude podobné.

jozka
13. září 2021, 17:09

Ano, ten nesmysl s Nokii slycham casto. Jen tak pro info. Nokia mela jeden cas nadpolovicni podil na trhu s chytrofony. To, ze sla k sipku je prace Microsoftu. Mysleli si, ze to udelaji jako s pocitaci, nasadi sveho cloveka do Nokie, ta bude delat jen s WP a ... smula. Proste za celou dobu nepochopili co se stalo. Jejich boj, jejich byznys.

hellokitty
14. září 2021, 12:50

nie je to tak uplne nesmysl, nokia sa pochovala sama tym, ze jej vedenie nebolo ochotne vstupit do rizika a drzali sa kormidla s rovnakym kurzom ... tak ako dnesni svedkovia atomovi

jozka
14. září 2021, 15:19

Nikoliv, vedeni Nokie se pohrbilo tim, ze vsadilo na mrtveho kone. Meli Symbian. Zanedbali jej a kdyz se konecne rozhoupali k vyvoji noveho systemu vydali s nim tusim jeden telefon a oznamili, ze prechazeji na Win, coz byl i v te dobe krok zpet.

Podobnost s OZE je az do oci bijici, jen s tim rozdilem, ze v tomto segmentu vladl trh, takze je ANdroid a MacOS prevalcovaly.

Milan
14. září 2021, 11:33

Steve Jobs byl vizionař, což se o těch zelených aktivistech nedá říct. Kdopak dotoval vývoj mobilů, CCD, obrazovek... a vnucoval to lidem tím, že konkurenční produkty zdanil?

energetik
14. září 2021, 12:02

vývoj mobilů, CCD, obrazovek ... neparazitují na společnosti a nevytváří zisk tím, že by někomu beztrestně a zodpovědnosti přímo škodili jako to dělá jadernofosilní energetika.

Milan Vaněček
13. září 2021, 17:44

Tohle by mělo být povinné čtení pro naše energetiky, cituji z článku:

"I bez soustředěného politického úsilí tak budou tržní mechanizmy a technologický pokrok hnacím motorem významného zavádění solárních a dalších technologií čisté energie a také výrazné dekarbonizace".

Jen samotná fotovoltaika bude vyrábět v USA za cca 20 let více TWh než americká energetika jaderná. A to za ceny 5x nižší než ceny elektřiny z jádra.

Teď k tomu přidejte obrovský rozmach doplňující větrné energetiky a dalších OZE.

V USA, stejně jako v Číně či Německu nebo Japonsku (4 největší světové ekonomiky) je již rozhodnuto.

Zda se v české republice podaří udržet energetika minulého století ve formě "RVHP skansenu", zatím rozhodnuto není...

Martin
13. září 2021, 19:52

Když v Německu přestane foukat, tak má největší podíl uhlí na výrobě elektřiny. Ale žijte dal ve svých dnech ?

Ivan
13. září 2021, 14:45

to chceš aby ti při zataženém počasí vypadlo 40% výroby.

Lukas
13. září 2021, 15:16

Energiewende po americku :D

JD
13. září 2021, 15:26

Zkuste to pro začátek zkombinovat s podobnými trendy u onshore a offshore VTE.

Jan Veselý
13. září 2021, 15:33

A dalším trendem v bateriové akumulaci.

Tihle koumáci propočítali jak by šlo 100% zásobit USA pomocí kombinace těchto 3 technologií. A pro všechny 3 platí, že čím více se jich postaví, tím levnější budou. Cenově to vychází dobře.

richie
17. září 2021, 15:17

strateny cas, dokopy tam nic zasadne a nove nepovedali .. a k akumulacii uz vobec nic .. vsetko len same PR recicky

hlpb
13. září 2021, 15:37

prozradím ti jednu všeobecně známou skutečnost, i když je úplně zataženo, pořád solární panely vyrábí elektřinu, méně ale vyrábí. Je to stejný princip, který funguje u solární kalkulačce, také ti funguje, i když na ní nepraží Slunce. Tento princip ví snad každé malé dítě

Zbyněk Poisl
13. září 2021, 18:10

Dobrá demagogie. K čemu je Ti 100W, když potřebuješ 100kW? Kde tu elektřinu vezmeš v noci? Budeš nad solárními plantážemi zapalovat svíčky? Jen dokazuješ naprostou neznalost energetické problematiky! Což, konec konců, tady předvádí většina zelených demagogů, stejně jako světoví političtí lídři!

hlpb
13. září 2021, 19:10

Tak neznalost, spíš zaostalost vzdělání, uvízlé někde v letech 1990 tady dokonale předvádíš ty. I když je zataženo, FVE produkují cca 30% energie proti totálně jasné obloze. Miliony lidí v RD by se tvým naivním představám totálně vysmáli. Ti už roky od dubna do září jedou v ostrovním systému, přes den jedou na energii ze Slunce, přebytky ukládají během dne do baterie a večer a v noci, kdy nesvítí tu energii čerpají z baterie a tak pořád dokola, jestli jsi si nevšimnul, dost pravidelně se střídá den a noc. Na podzim a v březnu jim střešní FVE dodají cca 30-50% potřebné energie, v zimě sice jen 10% ale to je jen prosinec a leden. Podobně jsou na tom statisíce firem. Ach jo. Zbyňku teď vážně, opravdu si myslíš, že jsi chytřejší než energetici v USA, EU, Číně, Austrálii, SAE, Indii, Jižní Koreji, nejsi, ty jenom chceš působit zajímavě, že?

Marek Kuchejda
13. září 2021, 20:16

Miliony lidí v RD mají FTV, protože neumí ekonomicky uvažovat. Já mám v mém dvougeneračním RD při spotřebě necelých 10 MWh/rok 1 kWh za 2,6 Kč. I s tím výpalným za OZE. Uvažoval jsem vypláznout tu nehoráznou sumu za dotovanou FTV, ale jednoduchá ekonomická rozvaha to jasně prokázala jako totální nesmysl. Namísto toho jsem tyto peníze výhodně investoval, kdy každoroční zisk z této investice mi pokrývá veškerou spotřebovanou elektřinu. Žádnou FTV nevlastním a přesto mám elektřinu zcela zdarma a to bez starostí.

hlpb
14. září 2021, 06:45

Marku, díky za info. Za FVE s baterií dáš po dotaci cca 180.000,-Kč. Tato FVE ti vyrobí cca 5 MWh/rok = roční úspora v tvém případě je cca 15.000,-Kč/rok. Návratnost = 12 let.

Při současném růstu cen EE ta návratnost půjde dolů. Při ceně 3,5 Kč/kWh je návratnost 9 let.

xoor
14. září 2021, 07:35

@blaha

jste příliš optimistický přihoďte k té návratnosti ještě 2-3roky a možná s vámi budu i souhlasit. Jen je otázkou, jak se po 10 letech projeví životnost střídače. Baterie také přestanou být úplně fit a jejich životnost bude u konce.

Dále třeba pan Vaněček říká, že cena energie bude později klesat, vlivem nadbytku OZE, tak je otázkou, jaká cena bude po 5 ,10 15 20letech. Kvůli C19 jsou všechny trhy rozkolísáné a něco předpovídat je dost težké.

xoor
14. září 2021, 07:46

Jo a ještě dodatek, když tak pročítám mypower forum. Tak někteří tam dosahují té vaší soběstačnosti v období duben-říjen, ale také mají 2x tolik výkonu 10kWp+ mnohem lepší měniče než se montují do těch na dotace a celkově jsou to blázni...

Emil
14. září 2021, 07:50

Spotřeba 10 MWh/rok ukazuje, že se v domě elektřinou i topí, netopí se jí ale od dubna do září, kdy FVE vyrobí drtivou většinu elektřiny, takže uvedená údajná úspora 15.000,-Kč/rok je dobrá leda tak do marketingových materiálů prodejců panelů. S realitou nemá nic společného.

hlpb
14. září 2021, 08:15

Emile, Emile ach jo. Tak zas lekce pro základní školu. I kdyby se v domě se spotřebou 10 MWh/rok topilo, nic to na úspoře nemění. Protože topná sezóna není jen v prosinci a lednu, že ale topí se už i v září a květnu.

Topná sezóna je od září to května.

V jednotlivých měsících FVE produkuje:

že v září, dubnu, květnu FVE pokryje 100% + přebytky

březnu jede na 70%

říjnu na cca 40%

listopadu a únoru na 20%

a v prosinci a lednu na 10%

V červnu, červenci, srpnu pokryje 100% + přebytky.

Emile, než začneš psát spoje nepravdivé vize a představy, nebylo by jednodušší zazvonit u domu se střešní FVE, slušně pozdravit a poprosit majitele, aby ti vše ukázal a vysvětlil. Bylo, že, ale ono je jednoduší šířit dezinformace.

Emil
14. září 2021, 08:27

Bláho, se spotřebou 10 MWh/rok se netopí ani v květnu ani v září, netopí se už obvykle ani v dubnu. Vím to z vlastní zkušenosti. A za období duben až září, kdy se netopí, vyrobila např. loni fotovoltaika v ČR 73,3 % celoroční výroby, viz data ERÚ. Tj. na topnou sezónu v takovém domě zbývá jen 26,7 % výroby. Tak přestaňte plácat nesmysly.

hlpb
14. září 2021, 08:28

xoor, přesná návratnost bude záviset na spoustě faktorů, orientace umístěných panelů, zateplení domu, podlahové vytápění, tepelné čerpadlo, led osvětlení atd.. Také bude rozdíl jestli stejná FVE bude na domě na Jižní Moravě nebo v Severních Čechách.

Mám několik kamarádů co mají FVE na RD nebo firmě, např. kamarád instaloval FVE na střechu své firmy, instaloval ČEZ, ten mu spočítal návratnost na 6-8 let, po dvou letech reálného provozu to vychází na 7 let

xoor
14. září 2021, 08:39

A kamarád to má i s akumulací?

hlpb
14. září 2021, 08:47

Emile, opět samé dezinformace, vždy se začíná topit v září letos už se vytápělo i v srpnu, i my ve firmě jsme topili cca 5 dnů dopoledne info viz níže, podobně to bylo i v dalších firmách, které znám. A letos na jaře se topilo až do června viz níže zpráva Dukovanské Teplárenské = tvá oblíbená jaderná firma.

Tzn. že se topí celý duben, květen, a část nebo celé září. Informace, že v dubnu už netopíš je už úplně mimo veškerou realitu a jako lživý vtip, dobrý.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nektere-teplarny-zacaly-kvuli-pocasi-topit-jeste-pred-zahajenim-topne-sezony/2083750

https://www.dukovanska-teplarenska.cz/topna-sezona-nekonci-31-5/

hlpb
14. září 2021, 08:55

Xoor, má to s akumulací, jeho firma nejede v nepřetržitém provozu, a tak by víkendová produkce nebylo kam ukládat. U firem a samozřejmě domů, kde není nepřetržitý provoz je výhodnější FVE s baterií, u firem s nepřetržitým provozem je baterii zbytečná, protože se veškerá vyrobená EE hned spotřebuje.

hlpb
14. září 2021, 09:00

Emile, v ČR se každý rok začíná topit v září a topí do května, tečka, dokonce letos se začalo topit už v srpnu a na jaře se topilo až do června viz níže. Tvoje zkušenosti jsou pouhá dezinformace.

https://oenergetice.cz/teplo/nektere-teplarny-zacaly-kvuli-pocasi-topit-jeste-pred-zahajenim-topne-sezony

https://www.dukovanska-teplarenska.cz/topna-sezona-nekonci-31-5/

hlpb
14. září 2021, 09:20

Emile, dle veřejně dostupných informací se v ČR každý rok začíná topit v září a končí topná sezóna v květnu, Dokonce letos už se začalo topit v srpnu a letos na jaře se topilo do června. To že netopíš už v dubnu je informace jen pro pobavení, že?

Emil
14. září 2021, 09:38

Bláho, kdy začíná a končí topná sezóna kvůli špatně nebo vůbec zatepleným panelákům je nepodstatné. Bavíme se o dobře zatepleném domě s roční spotřebou 10 MWh. A v takovém domě se opravdu netopí ani v květnu ani v září, obvykle ani v dubnu, natož v červnu nebo srpnu.

hlpb
14. září 2021, 09:44

Emile, mám nízkoenergetický dům s TČ a podlahovým vytápěním, trojskly a letos na jaře jsem topil i v červnu, tak jako celá ČR, a loni jsem začal topit 25. září. Sorry, jako ale tady jsi úplně mimo. Jen pro zapamatování, příští týden začneš topit stejně jako celá ČR, už se těším jak ti to příští středu připomenu.

Marek Kuchejda
14. září 2021, 21:56

Ještě pro pana Blahu.

V této ceně je 11 kWh baterie. Vybíjení zastaveno na 20%, reálně tedy 8 kWh. Dvě bytové jednotky s tím nevydrží od podzimu do jara ani do ranní špičky.

Elektrárna možná vyrobí 5 MWh.

A teď počítejme:

Nejméně 10% ztrát na střídači, nabíjení a vybíjení, vlastní spotřeba střídače a monitoring. -500 MWh.

Problém s nadvýrobou v létě. V době nejvyšší výroby není nikdo v domácnosti - jsme v práci. Letní dovolené a prodloužené víkendy, kdy jsme všichni mimo domov je tak 30 dnů. Tedy třicet dní v létě dodávám naprostou většinu elektřiny za pakatel do sítě. Odečítám tedy dalších 500 MWh jako nevyužitá nadvýroba.

REALITA !!!

5 MWh FTV reálně dodá max. 4 MWh při ceně necelých 200.000 Kč.

Po deseti letech bezporuchového provozu jsem na 5 Kč/kWh(do konce roku 2023 to mám za 2.60 Kč ze sítě).

A to s touto FTV pokryji jen cca 40% roční spotřeby.

Další možnost je zvýšit výkon panelů, ale tím exponenciálně zvýším nadprodukci elektřiny v létě. Další možnost je zvýšení akumulace za nehorázné peníze. Obě tyto možnosti prudce zdražují celou instalaci a návratnost jen prodlužují.

A jak jsem psal výše. Je lepší tyto peníze investovat a zisky použít na fakturu od Čezu. Každoroční zisk z investice v ceně této 5 MWh FTV mi snižuje současnou cenu 1 kWh na cca 1.40 Kč. A to všech 10 MWh a ne jen těch 40%.

ZÁVĚR:

Nejsem masochista abych šel do takového podniku. To si raději počkám, až toho Baťa ve střední Evropě naseká jako cvičky, kdy cena přes den bude nízká nebo záporná. Pak si koupím pouze akumulátor, který budu nabíjet přes den za záporné ceny a vybíjet za astronomické ceny večer a v noci.

Emil
14. září 2021, 22:31

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Bláho, chlubit se v dnešní době trojskly, to je asi jako kdybyste se se chlubil, že máte v autě airbagy. Podlahové topení na délku topné sezóny žádný vliv nemá a jestli skutečně máte nízkoenergetický dům a topíte v něm v červnu a v září, tak byste měl hledat chybu spíš u sebe než u ostatních. Osobně bych vás ale spíš tipoval, že pořád bydlíte u maminky.
.

Emil
15. září 2021, 06:45

Bláho, chlubit se v dnešní době trojskly, to je asi jako kdybyste se se chlubil, že máte v autě airbagy. Podlahové topení na délku topné sezóny žádný vliv nemá a jestli skutečně máte nízkoenergetický dům a topíte v něm v červnu a v září, tak byste měl hledat chybu spíš u sebe než u ostatních. O tom vašem bydlení si myslím své, ale asi se to nesmí napsat.

hellokitty
15. září 2021, 10:00

co je to 5MWh FTV? farebny televizor so spotrebou 5MWh rocne?

ako moze elektraren co vyrobi 5MWh rocne vyrobit realne 4MWh rocne? posledne ked som sa dival, tak sa vykon elektrarny udaval v kWp a v MWh sa udavala jej rocna vyroba

len pre ilustraciu 2,7kWp vyrobila v roku:

2019 - 3056.3 kWh

2020 - 3050.5 kWh

to je realna vyroba 3 MWh rocne, znamena to ze mala vyrobit 4 MWh a je to teda 4 MWh FTV? som zmateny

astrablaster
15. září 2021, 14:21

Bydlím v zatepleném paneláku a v loňské topné sezóně jsem topil asi dva týdny ve 3 pokojích ze 4 a další týden ve 2 pokojích ze 4. Vytápěná plocha je 55 m^2. Dvě strany bytu směřují ven jedna k sousedům, jedna na domovní chodbu a schodiště. Strop a podlaha k sousedům. Topit začínám, když teplota klesne pod 22 °C (momentálně mám 26 °C). Prakticky není potřeba topit, pokud je venku nad nulou. Část tepla dodávají obyvatelé (2 dospělí a 3 děti), elektrické spotřebiče (3 MWh / rok) a plynový sporák (jen plotýnky, trouba je elektrická). Mám výkonné odsávání, takže z toho plynu moc tepla do bytu nepříjde. Spotřeba elektřiny je 3 MWh / rok. Ve vyúčtování mám započtenu spotřebu tepla 9,3 GJ / rok. Podle údajů SVJ má přes 50 % radiátorů v domě roční náměr blížící se nule.

energetik II
13. září 2021, 18:28

Mimo téma dvě žhavé aktualitky :

1. Včera proběhla v Číně první řetězová reakce v prvním jaderném reaktoru IV. generace na světě - v modulárním vysokoteplotním héliem chlazeném 200 MW rektoru plněném kuličkovým palivem ve Shidao Bay

2. Prodej elektrických aut v Číně v měsíci srpnu dosáhl 321 000 ks a meziročně stoupl o 180 % ! Podíl elektroaut na prodejích všech aut byl tak už 18 % !

P.S. Pro srovnání, v ČR a USA byl v 1.pololetí letos podíl elektroaut na prodejích jen - 3 %. Značně tedy za Čínou zaostáváme.

P.S. II Blahopřání do Pekingu ke špičkovým výsledkům.

hlpb
13. září 2021, 19:59

USA se nemusí o svůj automobilový průmysl bát, mají Teslu, nastupuje Lucid, Rivian, A chystá se vstoupit do hry gigant Apple.

JVr
14. září 2021, 07:36

Ono když je zakázáno spalovák zaregistrovat a na krajích velkých měst stojí na parkovištích tolik spalováků jak na Mladobolespavském letišti, tak se ta elektroauta úplně jinak prodávají :).

Tedy toto bych nepovažoval za úspěch.

Jan Veselý
14. září 2021, 07:47

Těch čínských 18% je na úrovni EU, včetně Čechystánu, kde "všichni" vědí, že elektromobilita je slepá ulička.

Karásek
13. září 2021, 21:56

U nás ten potenciál ze soláru nebude o nic horší. Samozřejmě je i velký potenciál ve větru. Bohužel u nás sedí jaderná žába na prameni.

Emil
13. září 2021, 22:22

Zkuste se někdy podívat na mapu, kudy prochází 50. rovnoběžka u nás a kudy v USA. Kdyby vám to ani tak nedošlo, tak je případně ten rozdíl ještě vidět tady: globalsolaratlas. info

a tady: globalwindatlas. info

energetik
13. září 2021, 23:38

Ano zřejmě i Polsku už se podívali na mapu a tak tam valí nové soláry co to dá.

hlpb
14. září 2021, 06:49

v ČR se už příští rok začnou budovat obří FVE, několik jich chystá ČEZ a další velké firmy. Do roku 2030 bude FVE produkovat cca 10-14 TWh/rok (naše současná energetická koncepce počítá s 3,5 TWh/rok, jen ČEZ chce mít cca 5 TWh ve Slunci, současná energetická koncepce ČR je publikace, která je od začátku až do konce totální nesmysl k smíchu).

Emil
14. září 2021, 07:13

"Valit nové soláry co to dá" je možné i v Grónsku, o potenciálu to nevypovídá vůbec nic.

hlpb
14. září 2021, 09:32

potenciál je zcela jasný, Polsko má nainstalováno 5,5 GW = cca 6 TWh/rok, do roku 2025 chce mít nainstalováno 10-15 GW = 10-15 TWh/rok. Samozřejmě plus výroba z cca aktuálně instalovaných 600 tisíc střešních FVE

Emil
14. září 2021, 09:45

10-15 TWh za rok = 5,8-8,8 % polské roční spotřeby. Tedy díky za potvrzení toho, že se to s udávaným 40% potenciálem v USA vůbec nedá srovnávat.

hlpb
14. září 2021, 10:21

Emčo, ty jsi dnes nějak z formy, 10-15 TWh je ale do roku 2025 v roce 2035 se budeme bavit o úplně jiných číslech. V ČR v roce 2035 bude 17-25 TWh/rok, v Polsku pak 50-80 TWh/rok.

Emil
14. září 2021, 10:57

Psal jste že potenciál je jasný a dokumentoval to 10-15 TWh/rok. Vaše věštby co bude za 14 let mě nezajímají.

hlpb
14. září 2021, 11:18

Emčo, už jsi se díval na předpověď na příští týden na středu hlásí 4 °C přes noc a přes den 14°C, věštím ti, že zapneš nejpozději v úterý svůj plynový kotel. Příští středu se tě nezapomenu zeptat, jak se má věštba naplnila

Emil
14. září 2021, 11:24

Bláho, ani tato věštba se vám nejspíš nevyplní, ale klidně se zeptejte. V září jsem kotel ještě nikdy nezapínal.

hlpb
14. září 2021, 11:33

Emčíku, ale vyplní, protože začne topit celá ČR, protože se jako každý rok výrazně v druhé polovině září ochladí. Tvoje osobní lži na této skutečnosti vážně nic nezmění. Akorát tady ukazuješ, jak se tvým slovům dá věřit. Když podvádíš i v takto jasné věci, kterou pocítí celá ČR o něčem jednoznačně vypovídá.

Emil
14. září 2021, 11:53

Bláho, když se v tom sebeztrapňování tak vyžíváte, nebudu vám v bránit. Třeba tady si můžete přečíst zkušenosti s topením v pasivním domě: "Obvykle někdy na konci října přepínáme z letního režimu na zimní. V tu chvíli se obvykle ráno trochu přitápí. Kdy přesně se začne topit nevím. Loni jsem si v listopadu říkal, že je trochu zima a zjistil jsem, že jsem přepnutí zapomněl"

ferschmann. cz/cs/caste-dotazy-k-pasivnimu-domu/

Za rok spotřebují dokonce ještě o něco více než 10 MWh. Možná to tak ale dělají jen proto, že neví, že celá ČR začíná topit už v září.

Já pasivní dům nemám, tak musím začít už v první polovině října.

hlpb
14. září 2021, 12:31

Emile, ztrapňuješ se tady akorát ty, pasivní dům je zcela něco jiného, o tom se nemusíme bavit, ale těch je v ČR cca 7000. A ten ty rozhodně nemáš, ty nemáš ani nízkoenergetický. Máš běžný dům, kde za dva dny po ochlazení klesá rychle teplota stěn a tím samozřejmě i teplo v domě. 99% lidí v běžných RD, začíná každý rok topit koncem září, včetně tebe a to je příští týden. Příští týden si uděláme anketu, kdo začal topit. Budeš jedinej, který bude doma sedět ve svetru, dvojích teplákách, přikrytej dekou a tvrdit, že mu je teplo...

Emil
14. září 2021, 12:52

Bláho, tak to je skvělé že tak přesně víte jaký mám dům a jak rychle mi klesá teplota stěn. A takhle nějak je to se všemi těmi vašimi "zaručenými" informacemi, které tu dennodenně trousíte.

Jestli jste si nevšiml, tak řeč není o tom, kdy začíná topit 99 % lidí, ale o rodinném domě s roční spotřebou 10 MWh, který pravděpodobně pasivní bude, nebo k němu bude hodně blízko. A tam se zkrátka v září netopí, tudíž vámi vybájená návratnost fotovoltaiky je úplně mimo realitu.

hlpb
14. září 2021, 14:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emile, to se mýlíš, ta diskuze je dávno o tom, jak tady všem lžeš, že se v ČR topí jen od října do března. Nechápu proč lidi v zateplených panelových domech s novými okny platí za teplo v září, dubnu, květnu a letos dokonce platili ještě v červnu. Určitě jim to, ale můžeš vysvětlit, že. O tvém domě víme z tvých diskuzí docela hodně, že máš starší dům, vytápěný plynem, a proto se ti podle tebe FVE nevyplatí, na 99% nemáš ani podlahové vytápění, navíc nemáš dům orientovaný na jih = to znamená, že začínáš topit dřív a končíš topit později, než ten kdo má dům na jih. Příští týden po ochlazení si tě vychutnám, ty svetříku. S topnou sezonou od poloviny října do konce března, jsi předvedl i na tebe demagogické dno tvých příspěvků. Běž zpytovat svědomí, ostudo...
.

Emil
14. září 2021, 14:17

Bláho, lžete tu jedině vy, "že se v ČR topí jen od října do března" jsem nikde nepsal. Psal jsem, že se tak topí v dobře zateplených domech se spotřebou 10 MWh ročně. Žádný starší dům nemám, takže o mém domě víte houby. Jen by mě zajímalo, jak se pozná dům orientovaný na jih? Nepletete si náhodou dům s bytem, že ne?

JD
14. září 2021, 12:22

Jenže to, kudy prochází u nás 50. rovnoběžka, je evropským zemím tak nějak jedno.

Ty využijí svůj potenciál pro OZE, jaký mají, a který je často větší než ten náš.

A jsou součástí evropské energetické soustavy, a evropského energetického trhu, stejně jako my.

A pokud na základě uvedených trendů v budoucnu posadí cenu tak nízko, jak je v článku uvedeno, tak s naším novým jaderným zdrojem se stane konkrétně co ?

A kdo zabrání firmám z "našeho" průmyslu, aby si na evropském trhu neuzavřely třeba PPA kontrakt na čistou a potenciálně levnější elektřinu z těchto zdrojů a lokalit ? O "BluePrint" nějakého takového řešení, které by mohly využít i jiné firmy, se pokouší vedle v Německu Google ve spolupráci s energetickými partnery.

A kdo zabrání společnostem typu Ikea, aby sem tu energii dodávali i jiným segmentům ?

Co přesně v tomto kontextu tedy znamená tzv. národní sobestačnost, přes kterou prý "nejede vlak" ?

A není náhodou tato snaha, která vnitrozemskou zemi nutně vede k pomalé a rizikové výstavbě drahých lokálních zdrojů za každou cenu, poněkud kontraproduktivní ?

Na myšlence údajné "národní soběstačnosti" byl před nedávnem postaven podobně brilantní nápad našich národních politických představitelů, kteří chtěli prosadit kvóty na povinnou nabídku domácích potravin.

Nejen, že by tato snaha narazila na evropské právo, ale i kdyby prošla, tak jejím výsledkem by bylo omezení nabídky a zdražování, což by naši prodejci i obyvatelé jistě ocenili. A nepřidaly by na tom ani reciproční akce ostatních zemí, což by ocenili naši vývozci.

A zdá se, že ještě před třiceti lety chtěli lidé cinkající klíči na ulicích něco poněkud jiného, což o 15 let později stvrdili v referendu, a vstupem do EU. Té EU, která se začala formovat po nacionalistické katastrofě dvou světových válek na pilířích společného trhu s uhlím a ocelí.

A to, že v rámci energetické transformace nyní omezují evropské země vývozy elektřiny z tradičních zdrojů, neznamená, že v budoucnu nebudou mít zájem vyvážet přebytky z OZE. Té OZE, kterou budou víceméně všichni masivně stavět. A vzhledem k tomu, že nic jako "rychlá výstavba" jaderného zdroje neexistuje, tak s tím jaderná energetika nemůže vůbec nic dělat. Možná kromě jediné věci - inovovat.

Emil
14. září 2021, 12:59

Milý "JD", řeč je o potenciálu v ČR, tak do toho netahejte evropské země.

S naším jaderným zdrojem se nestane vůbec nic do chvíle, dokud bude poskytovat levnější baseload, než k nám do ČR bude někdo schopný přenést baseload levnější, který ten jaderný zdroj dostane z trhu. A protože intermitentní zdroje ze své podstaty baseload neposkytují, a dlouhodobá akumulace v potřebném objemu zatím není vůbec k dispozici, natož aby byla levnější, tak to bude trvat hodně dlouho, pokud k tomu vůbec někdy dojde.

P.S.: Takhle dlouhý příspěvek a ani jedna disrupce???

JD
14. září 2021, 13:10

Díky za odpověď.

Co se týká disrupce, vést s vámi debatu o podobných záležitostech nemá žádný význam, pokud vám nevyhovující predikce označujete za "věštby", nedokážete se na ty trendy podívat bez předsudků, a odzoomovat.

Emil
14. září 2021, 13:19

A co to je jiného než věštby, když vám někdo s vážnou tváří tvrdí, co určitě bude za 20-30 let? Jakou jste měl před 20-30 lety představu o tom, co bude v roce 2021?

Pokud takové predikce vydává nějaká renomovaná organizace, ještě aspoň stojí za zamyšlení. Pokud je šíří nějaký místní "expert", který často nemá ani základní znalosti o současnosti, tak jsou spíš k smíchu.

Kamil Kubů
14. září 2021, 13:46

"A kdo zabrání firmám z "našeho" průmyslu, aby si na evropském trhu neuzavřely třeba PPA kontrakt na čistou a potenciálně levnější elektřinu z těchto zdrojů a lokalit ?"

Zabrání jim v tom neschopnost tu elektřinu k nám reálně dostat na vstupní svorky jejich firmy. Většina současných PPA kontraktů je jenom obchodní papír, který s reálnou dodávkou elektřiny koncovému odběrateli má pramálo společného.

Jan Veselý
14. září 2021, 15:04

Takže souhlasíte s tím, co říkám já už dlouho, že by se mělo tlačit na ČEPS ať maximálně zvedá přeshraniční přenosové kapacity a odstraňuje úzká místa v ČR? Mají na to dvě miliardy ročně zisku, který, jako státní podnik, k ničemu nepotřebují. "Jenom" stačí, aby jim to MPO/vláda přikázalo/a.

Kamil Kubů
14. září 2021, 16:01

Ano, vyšší kapacita přeshraničních vedení může přinést nějaký užitek. Já si to dovedu představit. Zejména, pokud ta kapacita bude využita pro placené služby.

Na druhou stranu, přeshraniční vedení je jen brána do naší přenosové sítě. Moje otázka zní: Má cenu posílit vedení do Etzenrichtu na trojnásobek, když skrze připojené rozvodny přivedený výkon dále nedostanu?

Trochu jinak. Posílení přeshraničních vedení nepomůže. Aby bylo možné si vyměňovat se zahraničními partnery podstatně větší výkony, musela by se do velké míry posílit i celá přenosová soustava. A to už asi není tak jednoduchá záležitost.

Bojkas
14. září 2021, 09:03

Nechápu to brojení proti FVE, nenahradí to sice 100% energie po celý rok, ale každý nespálený kubík uhlí se počítá, ne? Já mám během celého roku spotřebu kolem 10kWh denně a tři měsíce pak 20kWh. Tedy nadpoloviční většinu spotřeby budu schopen pokrýt z FVE a to, že v zimě pojedu na Český energetický mi mě až tolik netrápí, protože je to stále lepší varianta, než jet na 100% na mix.

Přijde mi, že mnozí diskutující to berou tak, že pokud nedostanou v práci přidáno za 30k na 32k, tak se na to raději vyprdnou a půjdou na pracák za 5k, protože buď vše, nebo nic.

hlpb
14. září 2021, 09:39

přesně tak, je to stejné jako by si lidi řekli, na zahradě nebudu pěstovat svoje rajčata, protože je budu mít jen dva měsíce za rok, a zbylé dva měsíce je musím kupovat v obchodě. Nebo nemá cenu si dát pod okap sud na vodu, protože když 14 dní neprší, nemám čím zalévat.

Vladimír Šťastný
14. září 2021, 10:53

Hm, a z čeho budete mixovat, když uhlí zakážou a nové jádro nepostaví?

Martin
14. září 2021, 09:03

Hodně z vás tady používá celkovou roční výrobu, jak se všude procentuální podíl z celkové roční výroby všude zvyšuje atd..

Ale z mého pohledu jsou celkové počty irelevatní, jelikož pro energetickou bezpečnost a zamezení vzniku black-outu není důležité kolik se vyrobí za rok MWh, ale kolik je aktuálně použitelých MW.

A do této třídy ani vítr ani slunce nikdy patřit nebude, teda ne v našich podmínkách. Tzn., že za každou OZE musí stát jiný zdroj (uhelná elektrárna nebo paroplynka), který je připraven v okamžitu poklesu z produkce kdykoliv najet a nahradit, aby nedošlo k plošnému výpadku EE. A tohle jsou v současné chvílí neskutečné náklady navíc, které se do výroby OZE také musí počítat.

hlpb
14. září 2021, 09:35

Martine, ale i za každou JE musí existovat záloha, např. na přelomu roku se protáhla plánovaná odstávka jednoho bloku v Dukovanech, dost neplánovaně o dva měsíce.

Emil
14. září 2021, 09:41

Bláho, nemusí existovat záloha za každou JE, zálohuje se jen největší blok v soustavě, a to ani nemusí být blok jaderný.

hlpb
14. září 2021, 09:45

Emčo, leda v tvém snu

Martin
14. září 2021, 12:59

JE se vzájemně zálohují. Tzn., že jednotlivé odstávky jsou vždy dostatečně naplánovány a vždy se počítá s možným prodloužením.

Navíc se to ani nedá srovnávat. JE je stabilní zdroj a přesně víš s čím počítat. Kdežto OZE (vítr a slunce) pořádně nevíš s čím počítat za 3 dny.

Za mě kdyby nebyl takto tvrdě nucený boom s OZE, že se to musí za každou cenu, ale jelo by se přirozeným vývojem, tak by to i cenově dneska vypadalo jinak a EE by bylo dostatek.

energetik
14. září 2021, 13:45

Náklady za zásluhu určuje v současné době Temelín a to je v systémových službách které musíme platit.

Viz. žádost ČEPSu o tržní výjimku, nebyla do legislativy definována akumulace a tak ji ČEPSu nemůže využívat a tak docházejí dodavatelé systémových služeb a ČEPS škemrá o výjimky:

"V současné době nakupuje ČEPS regulační zálohu v celkovém souhrnném objemu cca 1645 MW (jedná se o součet kladné i záporné regulační zálohy). Regulační zálohu tvoří tyto služby výkonové rovnováhy (dále jen „SVR“) aFRR+, aFRR-, mFRR15+, mFRR15- a mFRR5. Služba výkonové rovnováhy FCR (automatická regulace frekvence) regulační

zálohu netvoří, jelikož aktivací FCR nevzniká regulační energie. Služba FCR není předmětem žádosti o výjimku dle odst. 9 čl. 6. Nařízení. Hodnota 1645 MW je dána zejména

povinností ČEPS pokrýt největší potenciální incident, ke kterému může v elektrizační soustavě ČR dojít. Tímto incidentem je výpadek bloku jaderné elektrárny Temelín s

výkonem cca 1080 MW. Pokud by k takovému výpadku došlo, je nezbytné jej okamžitě nahradit kladnou regulační zálohou."

richie
17. září 2021, 15:38

ano a pri sucasnom trende a snahe tu nasukat co najviac FVE a VTE bude musiet CEPS tu zalohu navysit nasobne a co to bude ? no predsa fosil (uhlie alebo plyn)

Omega
14. září 2021, 09:55

Tak jsem si prošel tu studii a našel tam několik (z mého pohledu) podstatných věcí.

1. Počítají s jádrem jako dalším ZERO EMISSION zdrojem

2. Rovnou říkají, že se elektřina zdraží

3. Nejsou schopni predikovat co se stane po roce 2035 (to jest až skončí všechny plynové a uhelné zálohy co dneska jsou k dispozici)

4. Předpokládají existenci technologie pro ukládání energie P2L, zatím mají jen elektrolýzu

No bude to opravdu zajímavé sledovat až se skutečně začnou rušit ty existující zálohy a elektrolyzéry budou pořád drahé, jak se to bude dál vyvíjet

Milan Vaněček
14. září 2021, 14:59

ad Omega: bod 1) ano počítají dále s jádrem ale v rozsahu jen 11-13% celkové výroby elektřiny

2) případné zdražení je jen v některých scénářích, samozřejmě za uspěchanost (nebo dosažení "jen" 95% plánovaných cílů) se platí

3) to je plus nebo mínus že predikují jen 15 let dopředu? (a oni predikují i více,

ale to co se teď umí dobře v laboratořích se do opravdu masové výroby dostane za 10-20 let, dřiv ne).

4) v laboratořích je toho mnohem, mnohem víc

Pokrok nezastavíš, ani v energetice ne. A čistá výroba bez nebezpečného odpadu přinese obrovské kladné benefity pro lidské zdraví a přírodu. Obrovské benefity.

Jan Veselý
14. září 2021, 15:07

Fakticky počítají s tím, že se v USA budou dotovat jaderné elektrárny, aby je jejich majitelé nezavírali tak rychle. Už se tomu tak děje dnes. S nějakou výstavbou už nikdo reálně nepočítá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se