Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně na Šumpersku navštívil od jejího otevření v roce 1996 už více než milion lidí. Je to nejvyhledávanější z elektráren skupiny ČEZ, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. Elektrárna Dlouhé stráně pomáhá přitáhnout turisty do horského regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně má od roku 1996 podle Schreiera na svém kontě 1,047.289 návštěvníků. Jen za prvních šest měsíců letošního roku dorazilo 28.477 zájemců o energetiku, uvedl Schreier.

Loni na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně na Šumpersku zavítalo rekordních 97.661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent. Téměř 39.000 lidí loni absolvovalo exkurzi v podzemních útrobách elektrárny Dlouhé stráně, dalších bezmála 59.000 lidí se nechalo vyvézt lanovkou k její impozantní horní nádrži.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž- Zdroj: ČEZ
Ilustrační foto

Podle ředitele elektrárny Vítězslava Chmelaře roste také zájem o odborné exkurze.

„Počet jejich účastníků, z nichž velkou část tvoří žáci a studenti škol, se (v roce 2017) meziročně zvýšil dokonce téměř o 23 procent,“ uvedl.

Návštěvnost elektrárny Dlouhé stráně výrazně zvýšila lanovka, která byla u lyžařských svahů v Koutech nad Desnou zprovozněna v zimě 2010. Cílová stanice lanovky je od horní nádrže vzdálená asi čtyři kilometry.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku. Do provozu byla uvedena 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *