Domů
Elektrárny v ČR
Deník Referendum: Hnědouhelná elektrárna Počerady přichází o své pojistitele
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

Deník Referendum: Hnědouhelná elektrárna Počerady přichází o své pojistitele

Elektrárny v ČR
1 komentář
4. červen 2021, 14:00
ČTK

Elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přichází o své současné pojistitele. Napsal to Deník Referendum, upozornila dnes platforma pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set. Hnědouhelný zdroj přestanou podle něj pojišťovat všechny tři společnosti, které jí krytí podle evropské databáze TED dosud poskytovaly – jde o společnosti Allianz, Generali a Kooperativa. Firma na dotaz ČTK sdělila, že jde o reakci trhu, kterou očekávala. Že by její aktiva nebylo možné pojistit, se neobává.

„Evropa se obecně odklání od fosilních paliv, a to nejen od uhlí, ale zdá se, že i od zemního plynu. To vede mimo jiné k tlaku na pojišťovny i bankovní instituce a z něj vyplývajícím omezením vůči fosilním investicím,“ řekl dnes ČTK mediální zástupce Sev.en Energy Petr Dušek. Na druhou stranu podle něj nelze zpochybnit, že svět mimo EU s uhlím ještě zdaleka nekončí.

„Vždyť Čína, Indie a Spojené státy jako tři největší spotřebitelé očekávají v letošním roce zvýšení jeho spalování a Čína i Japonsko staví celou flotilu nových uhelných elektráren. A podle toho se chová trh, včetně pojišťoven. V blízké budoucnosti se tedy určitě neobáváme, že by nebylo možné naše aktiva pojistit,“ dodal Dušek.

Podle mluvčí koalice Zastavme špinavé prachy Stely Joudalové jde o jasný signál, že finanční sektor se odklání od uhelného byznysu. „Pro Sev.en Energy to zřejmě znamená, že jim ještě více porostou náklady na pojištění a to učiní jejich byznys ještě složitěji udržitelný. V době rostoucí ceny emisních povolenek je to další ze signálů, že je rozumnější ukončit těžbu a spalování uhlí co nejdříve a nahradit ho čistými zdroji energie,“ uvedla Joudalová. „Dalším krokem pro pojišťovny je, aby omezily pojišťování nových plynových projektů,“ dodala.

Představitelé současné vlády uvádějí, že český energetický mix by měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci také plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033.

Vláda minulý týden vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v energetice ČR.

Generální ředitel polostátní energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš tento měsíc při představování budoucí vize firmy postavené na obnovitelných a jaderných zdrojích uvedl, že u uhlí jde o trend, který se týká prakticky všech pojišťoven. „Těch pojišťoven, se kterými má smysl se bavit o pojištění našich uhelných aktiv je méně než na prstech jedné ruky a zároveň se s tím to pojištění ještě výrazně zdražuje. Dokonce nás to donutilo jít do kaptivního pojištění, stát se součástí zajišťovny, abychom udrželi náklady na pojištění těchto zdrojů pod kontrolou,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
T
4. červen 2021, 17:28

A vy se divite? Je to zrale na zavreni , hned budou emise klesat a nasi poslanci to muzou patricne v Bruselu ,,prodat,,

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se