Domů
Uhlí
Generali Česká pojišťovna nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ
V ohrožení by v případě Německého rozbřesku byl i nadkritický blok v Ledvicích (zdroj ČEZ).

Generali Česká pojišťovna nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ

Uhlí
11 komentářů
18. červen 2021, 11:02
ČTK

Generali Česká pojišťovna od roku 2022 nebude pokračovat v pojišťování konvenčních uhelných elektráren skupiny ČEZ. Rozhodla tak po jednání, na němž se zástupci největší české pojišťovny a skupiny ČEZ shodli na ukončení spolupráce v této oblasti ještě v tomto roce, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Ve čtvrtek podobné rozhodnutí oznámila Kooperativa. Vyjádření energetické společnosti ČTK zjišťuje.

„Boj proti klimatické krizi a podpora opatření v oblasti klimatu jsou klíčovými prioritami Generali České pojišťovny i celé skupiny Generali, jíž je pojišťovna součástí. Proto omezujeme aktivity v pojištění uhelných elektráren. Příkladem je právě aktuální dohoda se skupinou ČEZ,“ uvedl člen představenstva Generali České pojišťovny Karel Bláha.

Pojišťovna podle něj souhlasí s vědeckou komunitou ohledně potřeby rychlé dekarbonizace, počínaje energetickým sektorem, a klade tak velký důraz na dekarbonizaci pojišťovacího portfolia. „V posledních dvou letech jsme v rámci skupiny Generali rozhodli o neobnovení pojistného krytí pro čtyři společnosti spřízněné s uhlím, protože jsme od nich v uspokojivé podobě nezískali jejich plány na jeho opuštění,“ dodal.

Příští týden začínají Akční dny proti špinavému pojištění, kdy podle organizátorů budou po celé ČR lidé protestovat proti pojišťování fosilních paliv. Různorodými happeningy a akcemi chtějí upozornit na to, že pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz pojišťují fosilní paliva, jejichž spalování je hlavní příčinou klimatické krize, uvedli organizátoři z koalice Zastavme špinavé prachy.

Hlavním požadavkem organizátorů je, aby pojišťovny přestaly spolupracovat s firmami ČEZ, Sev.en Energy a EPH, jelikož ani jedna z nich neplánuje skončit se spalováním uhlí do roku 2030. Akce se podle organizátorů uskuteční od 21. června do 23. června ve většině krajských měst. Zaměřit se chtějí zejména na pobočky tří vybraných pojišťoven.

Počátkem června napsal Deník Referendum, že Elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přichází o své současné pojistitele. Hnědouhelný zdroj přestanou podle něj pojišťovat všechny tři společnosti, které jí krytí podle evropské databáze TED dosud poskytovaly – jde o společnosti Allianz, Generali a Kooperativa.

Představitelé vlády uvádějí, že český energetický mix by měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033.

Vláda vzala doporučení Uhelné komise na vědomí. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v energetice ČR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan
18. červen 2021, 12:34

Neuvěřitelné. Boj proti klimatické krizi. Je to spíše krize myšlení, alarmismus dospěl k dalším metám. Dnes nepojistíme uhlí, zítra nepojistíme někoho, kdo si myslí, že to všechno kolem klimatu je blbost.

Takových bojů už tady bylo a vždycky to semlelo všechny kolem.

Miloslav Černý
18. červen 2021, 12:56

Tentokrát nás to zrychlené oteplování, které nemá v historii obdoby bohužel už právě semílá. Takže není divu, že se bude vytvářet nátlak na všechny zdroje, které zvyšují energetický příjem země bez výjimky.

Jirka94535
18. červen 2021, 15:30

S tím "nemá v historii obdoby" bych byl opatrný. Ještě před zhruba 10T lety byl na místě Central parku v NY ledovec, podobně v Evropě, Baltské moře neexistovalo, ledovec až do Čech. Všichni jsou asi pro, že se nebude pálit fosil, ale možná CO2 oddálil další dobu ledovou (za posledních 400T let byly čtyři). My nyní pravděpodobně žijeme ve fantastické době meziledové.

Jen připomenu. Těleso o teplotě Země, obíhající ve stejné vzdálenosti od Slunce, vyzařuje více tepla než přijímá. V době vrcholného rozkvětu života na Zemi bylo v ovzduší zhruba 20x více CO2 než nyní ( z toto máme uhlí). Ještě za dinosaurů +-10x více. Dalo by se psát dále. Naše planeta vstupuje do důchodového věku, rozvoj života se zpomalil až zastavil. Osobně vidím hlavní problém v přelidnění, chemizaci, atp. Jsem příznivec využívání solární energie (bez těch šílených dotací), částečně i jádra než se situace vytříbí. Na tomto fóru mě mrzí někdy až demagogické příspěvky jak z padesátých let ve stylu poručíme větru dešti.

hellokitty
18. červen 2021, 18:49

prosim vas, viete dodat nejake dokazy vsetkych tych uzasnych civilizacii, ktore tu existovali v tej dobe ked bolo v ovzdusi zhruba 20x viac CO2?

planeta si bez ludi poradi, ludia bez planety ne, tolko k tym vasim uvaham

Jirka94535
18. červen 2021, 19:04

Kde vidíte, že píšu o nějaké pradávné civilizaci? Vysoké množství CO2 v minulosti je, jak si snad dobře pamatuji ze studií, vědecky ověřený fakt.

S druhým odstavcem souhlas.

hellokitty
19. červen 2021, 08:59

no prave, ze v dobe o ktorej pisete ziadne civilizacie este neexistovali, ale teraz uz existuju a vedecky overeny fakt je aj to, ze zvysenu koncentraciu CO2 pocas kratkeho obdobia existencie ludskych civilizacii sposobila civilizacia

ked sa dostaneme na urovne CO2 z dob, kedy tu este ziadne civilizacie neexistovali, tak zanikne aj civilizacia

Richard vacek
19. červen 2021, 09:04

Zmíněné firmy Allianz, Generali a Kooperativa jsem si poznamenal a až budu obnovovat pojištění vozů, tak k tomu přihlédnu. Přece jen u mě aktivistické firmy nebudí moc důvěry.

Arimatejský
22. červen 2021, 10:42

Tak to je určitě bude mrzet. Když se právě vzdaly stovek milionů od čez, tak dva litry od vás je přimějí změnit rozhodnutí. Nehledě na to, že nejspíš kecáte a radši zůstanete u hasičský, protože je nejlevnější a vy jste kolenovrt.

Miloslav Černý
18. červen 2021, 20:25

Důležité nejnovější zjištění je, že země přijímá více energie než vydává. Musíme taky začít vzít v úvahu nejenom snižování odrazové plochy ledovců, zvyšování skleníkových plynů v atmosféře a dalších energetických zdrojů, ale i pomalé nenápadné zvyšovaní energetického výkonu našeho slunce.

PetrV
19. červen 2021, 10:14

Nezapomeňte na zesilujici sopecnou cinnost, presun magnetickeho pole Země. Začíná další Bonduv cyklus.

wikipedia org/wiki/Bond%C5%AFv_cyklus

To jsou ty ochlazujici efekty.

Oteplíci na to rádi zapomínají.

Předpověď geofyziků je zesílení sopečné činnosti na úroveň začátku 19 století a to 30 let.

Proto se ochladí na úroveň daltonova minima.

OZE energetika není odolná a bez ee v zimě zmrzneme.

T
21. červen 2021, 17:50

Proc bychom zmrzli,drive nebylo tolik ee.Lide jen zpohodlnelia jsou lini neco delat.kazdy se zbavil obycejnych kamen na pelety ci drevo.Sedet za zaclonou a chytat na radiator umi kazdy....Co budou delat ,az zdrazi ee o 100% ?Potraviny ,benzin atd...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se