Domů
Teplárenství
V mělnické teplárně skončily úpravy za 1,8 mld. Kč, provoz je ekologičtější
Teplovod Mělník-Praha

V mělnické teplárně skončily úpravy za 1,8 mld. Kč, provoz je ekologičtější

V mělnické teplárně skončily tři roky trvající úpravy, provoz je nyní ekologičtější. Hodnota investice je 1,8 miliardy korun. Teplárnu v rámci skupiny ČEZ provozuje společnost Energotrans. ČTK to včera sdělil v tiskové zprávě mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Ota Schnepp. Teplárna zásobuje teplem Prahu, dodávky nebyly během úprav přerušeny ani omezeny.

Vznikly mimo jiné dvě nové odsiřovací linky. „První odsiřovací linka byla zprovozněna loni. Letos v květnu se uskutečnila série úspěšných společných garančních testů obou linek. Nyní jsme ve fázi dvouleté záruční doby. Nová technologie prokázala plnění všech požadovaných parametrů,“ uvedl technický ředitel společnosti Energotrans Martin Hora.

Proti předpokládaným nákladů 1,9 miliardy korun byla cena o 100 milionů levnější. Společnost získala na úpravy teplárny i evropskou dotaci 390 milionů korun.

V teplárně také pokračuje pilotní projekt záchytu emisí rtuti. Má zajistit plnění budoucích limitů vypouštěných emisí rtuti.

Podle ředitele Energotransu je komplexní ekologizace teplárny zásadní pro další výrobní provoz. „V oblasti demerkurizace (odstraňování rtuti) jsme pravděpodobně první lokalitou, která nové zařízení tohoto typu v České republice vůbec zkouší a také první, která je vyzkouší na hnědé uhlí,“ uvedl.

Podle něj teplárna také plní přísnější limity na emise oxidů dusíku. Společnost má též připraveny základy pro jejich další snižování.

Příští rok začnou platit nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která zvyšují požadavky na provoz energetických zdrojů. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. ČEZ již dříve uvedl, že pravidla přináší mimo jiné zavedení nových velmi přísných limitů pro rtuť, které dosud neexistovaly.

ČEZ na začátku března oznámil, že požádá o dočasné výjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny. Mluvčí firmy Ladislav Kříž tehdy uvedl, že s instalací většiny ekologizačních opatření společnost počítá v letech 2022 a 2023.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Energetik 007
15. srpen 2020, 14:12

Tato největší CZT na světě měla význam v době levného uhlí a bez CO2 povolenek.

50% tepla vyrobeného na Mělníku skončí ve vzduchu.

Kondenzační kotlík do každé domácnosti v Praze a spotřeba ZP bude o těch 50% nižší že pane Hájek?

Na Mělníku (záplavové území) chce ČEZ pálit odpadky a ZP a v Praze bude dražší teplo než z přímotopu od PRE.

Nedává smysl teď v létě nechat 150 00O m3 vody obýhat DN 1200m a dodávat 1 MWt na TÚV do Modřan 80km od Mělníka. Jediný smysl je dividenda pro Křetínského na PTas přezdívaného "ten kretén"

Gramatik
17. srpen 2020, 11:02

tak snad raději "obíhat", z hlediska jazyka mateřského ta přezdívka pasuje na autora hrubky

petr
16. srpen 2020, 16:04

Vážený pane Eenergetiku 007,

předně bych vám doporučoval se zdržet vulgarit.

S panem Křetinským nejsem kamarád ba dokonce jsem se s ním úspěšně soudil, ale v PT as mu nikdo neříká jak tvrdíte.

CZT není dnes to co by bylo před mnoha lety sexy, protože hnědé uhlí pomalu končí a ty emisní povolenky tomu též nenapomáhají.

Pokud by cena zemního plynu byla stejná jako v lednu 2010, pak ceny 1 GJ jen v palivu by byla u kondenzačního kotlíku okolo 360 Kč + investice, revize apod... tedy asi tolik, co dnes stojí CZT z Mělníka (cca 650 Kč...¨) dnes je však zemní plyn na polovině a tedy asi by bylo výhodné se tzv odpojit. Nikdo z nás nemá dostatečné informace jak to půjde s palivy dále...

Spalovna komunálních odpadů jak ji plánuje ČEZ v Mělníce je asi šílenstvím, pokud cena této investice se promítne do ceny tepla a ne jen do ceny likvidace odpadů, pak máte pravdu, ale nejde o zisk EPH nýbrž ČEZ, tak jen pro jasno.

Hezkou neděli všem tedy i vám...

Josef
16. srpen 2020, 22:11

Souhlasím s tím ,že CZT má určitý smysl jen v případě ,že pálí nekvalitní palivo - odpad nebo jiná tuhá paliva a i zde je to diskutabilní. Pokud je CZT založena na plynu není to nic jiného než tahání peněz z lidí, prakticky jejich okrádání a nemá to žádný pozitivní ekonomický nebo ekologický efekt - naopak pokud je plynová teplárna předělaná na elektrárnu a odběratelé se odpojí a vytápějí své domy tepelnými čerpadly dojde k mnohem lepšímu využití plynu jako primárního paliva a odběratelé výrazně ušetří na topení. Co se týče Mělníku, pak pokračování CZT má smysl jen v případě že zde bude spalovna komunálního odpadu nebo jiných nekvalitních paliv.

Jaroslav Studnička
16. srpen 2020, 22:15

Nezapomínejme ovšem, že CZT nestojí pouze na vytápění domácností.

Martin Hájek
16. srpen 2020, 23:04

Pana Josefe, jen taková hloupá otázka - jak chcete ten další 1 GW elektrického výkonu, který by byl k tomu Vašemu plánu potřeba, do té Praha dostat? Rozvodna v Ďáblicích se plánuje už asi 20 let a stále nic... Jinak představa, že tento způsob vytápění je levnější, je úplně mimo realitu.

Carlos
16. srpen 2020, 23:56

Jenom v rychlosti jsem si tu našel výpočet topného faktoru TČ:

Th-(Th-Tc), tak mi mezi 0°C a 50 °C, (bývá ale i nižší) což by mohl být pro podlahové vytápění použitelné, vychází topný faktor 2.45. Pokud vezmu cenu tepla jako 600Kč/GJ, tak za MWh jsme někde na 2160 Kč. To je trochu podezřelá hodnota, ne? Poblíž toho co stojí elektřina v nízkém tarifu. Jenže té energie na to spotřebuji asi jen polovinu.

Samozřejmě je tu cena toho čerpadla, ale i tak to nemusí vycházet úplně blbě.

Carlos
16. srpen 2020, 23:57

Pardon, oprava: Th/(Th-Tc)

Martin Hájek
17. srpen 2020, 08:53

Podlahové vytápění v paneláku? To se nedělá ani v novostavbách bytových domů, pane odborníku na vytápění.

Martin Pácalt
17. srpen 2020, 10:12

Není to tak úplně košer, ale občas by i panelová stavba s "nulovými podlahami" mohla těch 30mm konstrukční výšky vstřebat . Nejde ale o univerzální použití pro všechny případy. Mnohdy se navíc musí mizerná rovinnost panelových stropů řešit nivelačními stěrkami a přicházíte o další milimetry. Pozn.: systém T 06B v jedné svojí modifikaci měl podlahu tvořenou průmyslovým kobercem tl. 6mm nalepeným přímo na stropní panel.

Energetik 007
17. srpen 2020, 06:55

Praha potřebuje především záložní zdroj elektřiny uvnitř města, jako každé větší město v ČR a Evropě.

Křetínský nechal sešrotovat Malešice, Michli... na MVE Štvanice, která byla napojena přímo do rozvodny EHOL si také už nikdo nepamatuje...

Carlos
17. srpen 2020, 07:56

Štvanice je v provozu a snad v majetku PVL.

Martin Hájek
17. srpen 2020, 08:55

Jasně, tak tam nějaký zdroj elektřiny zkuste provozovat, vy jeden chytráku!

Energetik 007
17. srpen 2020, 08:50

Byla v majetku EHOL a kabel byl přímo do rozvodny vlastní spotřeby 3kV pro black start...

Energetik 007
17. srpen 2020, 09:10

Elektrárna Štvanice byla v majetku EHOL a provozována zaměstnanci EHOL.

Křetínský nechal veškerou významnou výrobu elektřiny v Praze (Malešice, Michle..) odstavit.

Komu dneska Štvanice patří není zajímavé podstatné je že 3kV kabel už tam není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se