Třetina vodní elektrárny Slapy se modernizuje. Náklady na rekonstrukci soustrojí TG1 přesáhnou 150 milionů korun, hotovo má být na podzim příštího roku. Po modernizaci se zvýší efektivita této části elektrárny o zhruba čtyři procenta a navýší se roční výroba o deset milionů kWh. Elektrárna tak vyrobí elektřinu pro další 4000 českých domácností, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier.

V rámci modernizace je již dokončená etapa demontáže, kdy technici vyzvedli rotor generátoru a oběžné kolo, tedy nejdůležitější komponenty.

Za plného provozu zpracuje jedno ze tří soustrojí 100 metrů krychlových vltavské vody za vteřinu. Díky vodě se točí kolo turbíny o průměru 3,7 metru, které tuto energii přenáší na rotor generátoru a vzniká ekologická elektřina.

„Vodní elektrárna Slapy je jedním z nejdůležitějších článků vltavské kaskády. Vyrábí špičkovou elektrickou energii a podílí se na řízení výkonové bilance celé energetické soustavy České republiky,“ řekl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Modernizace soustrojí podle něj prodlouží životnost zařízení o další desítky let.

Během modernizace se vymění komora oběžného kola a nástavce savky i turbína. Opraví se stator generátoru, póly rotoru a chladící okruh blokového transformátoru. Díky modernizaci se zvýší tlak v ovládací hydraulice ze současných zhruba 22 barů na 149 až 170 barů, díky čemuž se sníží objem olejové náplně o 95 procent.

Podobná modernizace se na Slapech uskutečnila v roce 2011, kdy novou podobu dostalo soustrojí TG3. Práce na posledním ze tří slapských soustrojí TG2 odstartují v první polovině roku 2020.

Elektrárna Slapy v loňském roce dodala do sítě 194 milionů kWh, a pokryla tak spotřebu téměř 80.000 domácností ve středních Čechách. V provozu je podle potřeb energetického dispečinku, zejména v ranní a večerní odběrové špičce.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *