Domů
Elektrárny v ČR
Třetina slapské elektrárny se za více než 150 milionů modernizuje

Třetina slapské elektrárny se za více než 150 milionů modernizuje

Třetina vodní elektrárny Slapy se modernizuje. Náklady na rekonstrukci soustrojí TG1 přesáhnou 150 milionů korun, hotovo má být na podzim příštího roku. Po modernizaci se zvýší efektivita této části elektrárny o zhruba čtyři procenta a navýší se roční výroba o deset milionů kWh. Elektrárna tak vyrobí elektřinu pro další 4000 českých domácností, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier.

V rámci modernizace je již dokončená etapa demontáže, kdy technici vyzvedli rotor generátoru a oběžné kolo, tedy nejdůležitější komponenty.

Za plného provozu zpracuje jedno ze tří soustrojí 100 metrů krychlových vltavské vody za vteřinu. Díky vodě se točí kolo turbíny o průměru 3,7 metru, které tuto energii přenáší na rotor generátoru a vzniká ekologická elektřina.

„Vodní elektrárna Slapy je jedním z nejdůležitějších článků vltavské kaskády. Vyrábí špičkovou elektrickou energii a podílí se na řízení výkonové bilance celé energetické soustavy České republiky,“ řekl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Modernizace soustrojí podle něj prodlouží životnost zařízení o další desítky let.

Během modernizace se vymění komora oběžného kola a nástavce savky i turbína. Opraví se stator generátoru, póly rotoru a chladící okruh blokového transformátoru. Díky modernizaci se zvýší tlak v ovládací hydraulice ze současných zhruba 22 barů na 149 až 170 barů, díky čemuž se sníží objem olejové náplně o 95 procent.

Podobná modernizace se na Slapech uskutečnila v roce 2011, kdy novou podobu dostalo soustrojí TG3. Práce na posledním ze tří slapských soustrojí TG2 odstartují v první polovině roku 2020.

Elektrárna Slapy v loňském roce dodala do sítě 194 milionů kWh, a pokryla tak spotřebu téměř 80.000 domácností ve středních Čechách. V provozu je podle potřeb energetického dispečinku, zejména v ranní a večerní odběrové špičce.

Komentáře

(1)

Petr

11. prosinec 2018, 17:03

Tak já vím, že se to asi ještě deset let nebude vyplácet, ale stejně by jsme už mohli pomalu začít předělávat Vltavskou kaskádu na aspoň částečně přečerpávací.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.