Domů
Energetika v ČR
Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku
Vedení VVN

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

Energetika v ČR
44 komentářů
26. červenec 2021, 07:05
ČTK

Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.

„Většina nově připravených legislativních norem či strategických dokumentů má významný skluz v harmonogramu jejich schvalování. Je nezbytné aktualizovat Státní energetickou koncepci a zpracovat paragrafové znění nového energetického zákona. A hlavně je zásadní promítnout tyto dokumenty do praktického života,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Za pozitivní krok označil například vznik Uhelné komise, která řeší útlum uhlí v ČR.

„Obecně se vláda Andreje Babiše soustředila hlavně na otázku nového jádra. Další témata klíčová pro úspěšnou transformaci české energetiky zůstávala stranou mimo hlavní pozornost. Nadále stagnuje rozvoj obnovitelných zdrojů, využití potenciálu úspor energie nebo rozvoj čisté mobility,“ řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Nová vláda, která vznikne z říjnových sněmovních voleb by podle něj měla zvážit vznik vládního zmocněnce pro zelenou ekonomiku.

Předseda odborového svazu ECHO Zdeněk Černý uvedl, že energetika svým časovým cyklem překračuje několik volebních období, a je proto důležité na ni nahlížet v delším časovém horizontu. „S ohledem na předpokládaný opětovný rozvoj obnovitelných zdrojů jako jsou fotovoltaické elektrárny, nebo fotovoltaické panely umístěné na střechách rodinných domů bude nutné otevřít diskusi ohledně Energetické koncepce ČR, protože vývoj v sektoru je daleko dynamičtější,“ sdělil ČTK.

„Evropskou, a tedy současně českou energetiku čeká v následujících letech rozsáhlá transformace, aby zvládla naplnit dekarbonizační cíle a byla schopna čelit všem vyplývajícím průvodním jevům. Je klíčové vytvořit k tomu stabilní a dlouhodobě předvídatelné podmínky, hájit místní specifika a legitimní požadavky průmyslu a zákazníků mimo jiné tak, aby cena plynu a ostatních energií byla konkurenceschopná a pro konečné zákazníky akceptovatelná,“ řekl předseda Rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý.

Rozvoj jaderné energetiky podpořil Michal Macenauer, ředitel pro strategii v konzultační firmě EGÚ Brno. „Je pozitivní, že vláda nepohřbila jadernou energetiku, která je pro českou dekarbonizaci nezbytná. Oceňuji také, že se vláda nebála z tendru vyřadit potenciálně nebezpečné země, protože otázka ceny je u jádra až druhotná. Za pozornost stojí dále snaha o vytvoření nového energetického zákona, který by nahradil ten současný. Je třeba ocenit také snahu hledat kompromis mezi zájmy utopicko-ideologických dekarbonizátorů a všech, kteří jsou nuceni platit účty za energii,“ dodal.

„Česko jadernou energetiku prostě potřebuje, k odklonu od uhlí dochází a bude docházet a obnovitelné zdroje (OZE), které mají bezpochyby své místo v energetickém mixu, vše nenahradí. Vláda by měla být i v oblasti OZE či budoucnosti naší energetiky odvážnější v rozhodování a konkrétních podpůrných krocích,“ doplnil Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
Jan Stehlik
26. červenec 2021, 08:06

otázka ceny je u jádra až druhotná.

Tak tato věta mě dostala . To jsem málem spadl ze židle . Kapitalismus umlátil rusáky produktivitou (cenou) . Vypadá to , že ale zase vítězí ideologie a nikoliv konkurence.

Jan Veselý
26. červenec 2021, 08:37

Ta otázka ceny musí být až druhotná, jinak by ho už nikdo nestavěl.

Miloslav Černý
26. červenec 2021, 08:38

Skalní příznivci jádra se dostávají svou nesoudnou realitou mimo mísu. Jsou schopný jít za hranici všeho možného nejenom ekonomiky.

xoor
26. červenec 2021, 10:32

To samé skalní příznivci OZE, když si spočítate kolik zdrojů potřebujete pro zkutečné nahrazení 1GW v (uhlí nebo jádru nebo plynu) OZE zdroji a to ještě ve střední evropě, kde není přístup k moři. Vůbec vám nevadí krajina plná větrníků a stejně ty zálohy v plynu budou potřeba.

Miloslav Černý
26. červenec 2021, 11:59

S těmi větrníky to nevypadá zase tak hrozně jak s nimi strašíte. Navíc nejsou tak nebezpečné a zatěžující jako doprava a o velkém jádru ani nemluvě (bylo dostatečně prodiskutováno). Nevyužité střechy a další možné plochy si sami říkají o využití pro sluneční energii a to se netřeba zmiňovat už ani o agro fotovoltaice, která má s účelovým společným pěstováním neskutečnou budoucnost ve velkých kapacitách. Společně s dynamickým rozvojem různorodé akumulace, propojeností sítí a dalším vědeckým výzkumem v tomto oboru se dokážeme postupně vymanit i z větší postupné závislosti dovozového plynu a následně i třeba malých modulárních reaktorů, které se nyní začínají jevit jako perspektivní. Navíc je třeba sledovat ten největší přínos OZ a to je, že nevytvářejí další energetický přínos země a to je ten hlavní důvod proti nebezpečnému oteplování, které nás stojí a bude ještě podstatně více stát do budoucna nemalé celosvětové finanční prostředky.

xoor
26. červenec 2021, 13:09

klasika..., to není tak hrozné, hlavně když to je daleko ode mě že, pane? Já je tu nechci, stačí, když jedu na Vídeň. V bavorku jsou z nich také odvaření a onshore se jíž skotro nestaví. S FVE s vámi souhlasím, ale v zimě je to bída, ani pasivní dům s Tč to neuživý (5kWp)

Milan
26. červenec 2021, 12:20

A příznivci OZE jsou soudní? Kolik energie jsme si koupili za ten bilion korun co nás budou stát? OZE samo nas nevytrhne, vzdy k tomu musí něco být.

Miloslav Černý
26. červenec 2021, 14:16

Za ten bilion to byl úmyslný podvod, to je jasný. Je třeba si právě z toho vzít ponaučení a je jedno v jaké odbornosti. Jestli to nedokážeme, tak se situace u nás nemůže měnit k lepšímu. Zákony vyšší moci jsou nade vším.

Josef
26. červenec 2021, 08:54

Ideologie už v EU dávno zvítězila. Samozřejmě že pokud Temelínský blok stál 50mld a cena el. energie z Temelína je okolo 0,780 kč kWh pak analogicky pokud nový blok postavený západními firmami bude stát 280 mld korun pak cena el. energie z něho bude okolo 4,4kč kWh a to vede na ceny topných sazeb pro obyvatelstvo na úrovni 6kč / kWh a to je 2,5x vyšší cena než je dnes. Podobně to zdraží elektřinu i firmám....

Emil
26. červenec 2021, 09:48

Tak přesně takhle se cena elektřiny absolutně počítat nedá, protože ta není závislá jen na výši nákladů na výstavbu.

Josef
26. červenec 2021, 10:34

Takto přesně ne, ale přibližně ano, protože u JE tvoří většinu ceny el. energie odpisy a variabilní náklady jsou nízké tvoří tak 1/10 ceny.

Milan Vaněček
26. červenec 2021, 10:48

Jsem rád, že to taky vidíte, že elektřina z nové JE u nás bude cenou vysoko nad elektřinou z nových velkých FVE u nás a z VtE u nás či v okolí.

Jen jaderná elektrárna (ale ne jeden reaktor, musí být aspoň 2) ale dává záruku dostatku proudu v noci. V USA i Australii v praxi ukazují, že krátkodobá akumulace v bateriích funguje a problém FVE a VtE řeší.

Emil
26. červenec 2021, 10:53

Ani přibližně. I kdyby Vám někdo dal elektrárnu zadarmo nebo je již zaplacená, stejně bude vyrábět elektřinu minimálně za 20 - 25 €/MWh = 0,52 - 0,65 Kč/kWh.

Logicky když vás postavení elektrárny bude stát se vším všudy 280 miliard Kč, budete ji splácet 30 let a vyrobí ročně 9 TWh, vyrobí za těch 30 let 270 miliard kWh, tj. 280 miliard Kč se do jedné kWh promítne přibližně jednou korunou a ne čtyřmi.

blaha.p
26. červenec 2021, 11:57

Ten výpočet ceny 1 kWh je mnohem jednodušší, i přehnaně optimistické vládní scénáře počítají s cenou 80 €/MWh = 2 Kč/kWh, realita bude o dost horší cca 100-150 €/MWh = 2,5-4 Kč/kWh. Je velice pravděpodobné, že cena se pod 3 Kč/kWh nedostane.

Emil
26. červenec 2021, 12:01

Když je ten výpočet jednodušší, tak sem s ním, ať se pobavíme. Vládní scénáře počítají s cenou v rozmezí 50-70 €/MWh = 1,3-1,8 Kč/kWh.

blaha.p
26. červenec 2021, 12:17

Emile, vládní scénář je stejně k smíchu jako výsledek uhelné komise, která musí začít znovu, protože totálně podstřelila cenu EP, a nebo energetická vládní koncepce státu ta taky vychází z ceny 30 €/t CO2 v roce 2030. Všechny tyto dokumenty jsou totálně k smíchu. Jen letošní obrovské zdražení stavebního materiálu, bude znamenat navýšení nabídkových cen od USA, JK a Francie o desítky miliard Kč. To že vláda napíše 50-70 €/MWh vůbec nic neznamená, má to stejnou váhu jako 30 €/t CO2 v roce 2030 už teď je cena přes 50 €/ CO2. Tato vláda je nejen v energetice a covidu totálně mimo. Ale jestli chceš, tak můžeš věřit i tomu, že cena z nového bloku bude za 10-20 €/MWh, to ti to pak vyjde pro JE ještě mnohem líp, ale realita je úplně někde jinde, stejně jako u emisních povolenek.

Emil
26. červenec 2021, 12:34

Takže výpočet nebude?

Co nebo kdo je tu k smíchu dokáže každý posoudit sám, není potřeba nikomu radit, čemu se má smát.

blaha.p
26. červenec 2021, 12:48

Emile, jaký výpočet chceš dělat, já jsme ho napsal, nezávislý odborníci a aktuálně realizované stavby odhadují reálnou cenu nového bloku v rozmezí 100-150 €/MWh, když se nic nepokazí. Vláda si podle tebe počítá s cenou úplně mimo realitu 50-70€/MWh, mimochodem to je dobrej fór. Všem je jasné, že kdyby vláda řekla skutečnou cenu, tak by tím definitivně ukončila tendr na stavbu nového bloku. Je jisté, že stejně jako se vláda a uhelná komise totálně spletla s cenou emisní povolenky a realita je totálně jinde, tak stejné to bude s cenou stavby nového bloku. Po zveřejnění nabídek přijde překvapení, že cena je o dost vyšší než s čím vláda počítala. Pak už bude i zastáncům jasné, že nový JE blok rozhodně EE u nás nezlevní, naopak, stejně jako jí rozhodně nezlevní HP C. Pak už i všem atomfilům bude jasné, že si jen koupíme ultradrahý stabilní zdroj.

Josef
26. červenec 2021, 12:50

Ale to já viděl od samého začátku pane Vaněček, to si může spočítat i malé dítě. Vtip je v tom za kolik se to postaví a když vyřadily Rusko, pak je jasné že se cena skutečně dostane na blízké větru nebo soláru, jenže k těmto zdrojům si ještě musíte započítat ceny záloh a jejich provoz a také celkovou životnost tato JE bude mít životnost cca 100 let a odpisy jsou fixní částka na 20 let za těch 20 let bude stejně jako Dukovany dávat energii velmi levně Dukovany tuším vyrábí za 0,6kč /kWh a jsou velmi ziskové. Jinými slovy pokud odepíšu fosilní zdroje Jádro je pořád celkově nejlevnější. Jinak jsem zvědavý jak budou reagovat lidé až budou platit v rodinném domu co není nějak zvlášť zateplený cca 100 000 korun za energie ročně.... a vedle soused co nepracuje to dostane zadarmo..... jak už jsem psal strany jako SDP budou u nás za pár let vyhrávat volby....

blaha.p
26. červenec 2021, 13:01

Josefe, jestliže věříš nesmyslům, které píšeš, pak už je jasné, že podporuješ JE.

Žádná jaderný blok nebude mít nikdy životnost 100 let, v Evropě to je a bude max. 60 let

Cena Dukovan i Temelína je úplně jiná disciplína, tehdy byla JE nejlevnější zdroj, dnes je jednoznačně nejdražší a v Evropě se nedostanete pod cenu 2,5 Kč/kWh = 100 €/MWh

Proti tomu jde rychle klesající cena za FVE a VTE v roce 2040 je odhad, že cena FVE bude u velkých FVE v rozmezí 13-22 €/MWh = 0,30-0,50 Kč/kWh tzn. cca 5x - 8x levnější než z nového bloku

https://www.solarninovinky.cz/nrel-naklady-na-solarni-energii-poklesnou-az-o-50-do-roku-2030/

Emil
26. červenec 2021, 13:06

Bláho, tvrdil jste že "ten výpočet ceny 1 kWh je mnohem jednodušší", tedy chci vidět rozepsaný ten váš "jednodušší" výpočet. Jak vidno, vy ale žádný výpočet nemáte, žádný jste totiž nenapsal, pouze taháte z klobouku čísla, odvoláváte se na jakési "nezávislé odborníky" a na "aktuálně realizované stavby", přičemž zdaleka všechny aktuálně realizované stavby rozhodně s cenou 100-150 €/MWh nepočítají.

blaha.p
26. červenec 2021, 13:43

stejně jako jsem už před několika roky všude psal, že předpokládaná cena EP v energetické koncepci a uhelné komisi je nesmyslně nízká. A tobě podobní měli podobné argumenty a dnes už samozřejmě víme, kdo měl pravdu, samozřejmě já, že. Tak stejné je to u ceny nového bloku, už za dva roky budu psát stejný příspěvek jako teď a ty budeš opět stát na straně omylu a já se budu usmívat a psát, já jsem to v roce 2020-2021 psal v každé diskuzi o ceně nového bloku, a měl jsem tenkrát pravdu, stejně jako s povolenkami v letech 2018-2020. Zatím můžeš snít sen o ceně 50-70 €/MWh EE z nového bloku. Za cca rok a půl se z toho snu probudíš...

Atom fanatici nečtou nezávislé studie a rozpočty, ale přikrášlují si a ohýbají realitu, např. níže je příspěvek Josefa, který píše zjevný nesmysl, že životnost JE je 100 let, to je stejné jako bych napsal nesmysl, že životnost FVE je 70 let

Milan Vaněček
26. červenec 2021, 13:56

Emile, Vaše poslední věta není pravdivá, cena elektřiny v roce 2021 z rozestavěné JE Hinkley point 3 je vyšší než 100Eur/MWh. Je to dáno smluvně.

Nic nemusíte počítat, když věříte že VB nakonec smlouvu neporuší.

Emil
26. červenec 2021, 14:32

Bláho, o tom kolik budou stát v roce 2021 emisní povolenky jsem "před několika roky" vůbec nic nepsal, takže zase lžete.

Životnost 100 let žádný nesmysl není, dokonce i u reaktorů II. generace americká NRC o schválení takto dlouhého provozu seriózně uvažuje, u reaktorů III. generace je to více než pravděpodobné: "The Nuclear Regulatory Commission first publicly addressed the possibility of licensing nuclear plants for 100 years of operation at a meeting in January."

utilitydive. com/news/how-long-can-a-nuclear-plant-run-regulators-consider-100-years/597294/

Vaněčku, Hinkley Point C není "zdaleka všechny aktuálně realizované stavby", takže tato elektrárna pravdivost mé poslední věty vůbec nijak nemění.

richie
26. červenec 2021, 14:48

blaha.p26. červenec 2021, 13:01

Josefe, jestliže věříš nesmyslům, které píšeš, pak už je jasné, že podporuješ JE.

Žádná jaderný blok nebude mít nikdy životnost 100 let, v Evropě to je a bude max. 60 let

@blaha.p

tak aby sme porovnavali rovnake cisla a zdroje( nie tak ako vy si miesate rozne zdrojea dojmy, tak aby vam to vyslo co najlepsie)

Cena Dukovan i Temelína je úplně jiná disciplína, tehdy byla JE nejlevnější zdroj, dnes je jednoznačně nejdražší a v Evropě se nedostanete pod cenu 2,5 Kč/kWh = 100 €/MWh

Proti tomu jde rychle klesající cena za FVE a VTE v roce 2040 je odhad, že cena FVE bude u velkých FVE v rozmezí 13-22 €/MWh = 0,30-0,50 Kč/kWh tzn. cca 5x - 8x levnější než z nového bloku

https://www.solarninovinky.cz/nrel-naklady-na-solarni-energii-poklesnou-az-o-50-do-roku-2030/

ked uz sa odvolavate na NREL a rok 2040, tak tu su ich data:

LCOE FVE (utility scale) 15~24$/MWh

LCOE FVE+battery 4h (utility scale) 21~34$/MWh

LCOE Nuclear 60$/MWh

teda cena stabilnej dodavky z JE je podla nich len necely dvojnasobok oproti nahodnej dodavke z FVE vylepsenej baterkou na 4 hodiny - co pravdepodobne moze/nemusi potiahnut vecernu spicku, minimalne zabezpecit kapacitu na rozumny nabeh stabilnych vyrovnavacich zdrojov - teda ak cez den dotatocne svietilo aby nabilo aj baterky - v pripade zamraceneho pocasia je vecerna spicka v prdeli a to je este potrebne zabezpecit nocny spotrebu a rannu spicku

nehovoriac o obdobiach, ked bude nizka intenzita osvetlenia ktoranezabezpeci nielen nabijanie, ale ani rozumne priame dodavky

richie
26. červenec 2021, 15:15

@Milan Vaněček

Jsem rád, že to taky vidíte, že elektřina z nové JE u nás bude cenou vysoko nad elektřinou z nových velkých FVE u nás a z VtE u nás či v okolí.

len ste zabudli doplnit s akou cenou pocitate pre zalozne zdroje, ktore budu zabepecovat dodavku EE pri kolisani/vypadku nahodnej vyroby FVE a VTE, ktore je potrebne samozrejme zaratat do celeho mixu a nakoniec velmi pravdepodobne vyjde nasobna cena oproti cene z JE

Jen jaderná elektrárna (ale ne jeden reaktor, musí být aspoň 2) ale dává záruku dostatku proudu v noci. V USA i Australii v praxi ukazují, že krátkodobá akumulace v bateriích funguje a problém FVE a VtE řeší.

poprosim relevantny odkaz, inak je to zavadzanie, alebo klamstvo - pretoze napr. baterka v australii (hornsdale power reserve) zabezpecuje kapacitu na 10 minut prevadzky (sietova rezerva) nez nebehne uholna elektraren na plny vykon, plus cast kapacity na vyrovnavanie krivky (~3h)

richie
26. červenec 2021, 15:25

@blaha.p

Proti tomu jde rychle klesající cena za FVE a VTE v roce 2040 je odhad, že cena FVE bude u velkých FVE v rozmezí 13-22 €/MWh = 0,30-0,50 Kč/kWh tzn. cca 5x - 8x levnější než z nového bloku

https://www.solarninovinky.cz/nrel-naklady-na-solarni-energii-poklesnou-az-o-50-do-roku-2030/

tak aby sme uviedli cisla na pravu mieru, ked uz sa opierate o nejake zdroje, taktu su ich cisla (NREL pre rok 2040):

15~24$/MWh LCOE FVE (utility scale)

21~34$/MWh LCOE FVE+battery 4h (utility scale)

60$/MWh LCOE Nuclear

teda podla tychto cisel je cena stabilnej dodavky z JE na urovni cca 2~4 nasobku nahodnej dodavky z FVE, pripadne 2~3nasobku FVE vylepsenej o baterkovu zalohu na 4h, ktora v idealnom pripade pomoze s vecernou spickou a aj to len v pripade, ze intenzita osvetlenia bude dostatocna, aby sa (popri priamej spotrebe) dobili aj baterky.

ALE tieto baterky uz nepomozu pri nocnej spotrebe a rannej spicke - tam uz je potreba platit zalozne zdroje (plyn/uhlie/jadro/..) ale uz za ovela vyssie ceny nez je cena baseloadu (kedze budu fungovat ako zlozne zdroje s nizsim kapacity faktorom), co sa samozrejme premietne do vyslednej koncovej ceny na ucte za EE, ktora bude nasobkom vysnivanych ~20$/MWh

blaha.p
27. červenec 2021, 08:25

Emile, Richie, je hezké, že věříte v tak nízkou cenu nového bloku, ale nejnovější zpráva z ministerstva průmyslu mluví až o ceně 400 miliard = 180 €/MWh = 4500 Kč/MWh

Emil
27. červenec 2021, 08:33

O tom čemu věřím nebo nevěřím jsem vůbec nic nepsal a nejnovější zpráva z ministerstva průmyslu o ničem takovém nehovoří, cituji ministra Havlíčka:

"Podle některých médií by nakonec dukovanský blok mohl vyjít až na 400 miliard korun místo zmiňovaných 150 miliard. Vychází z toho, že výkupní cena by mohla být až 4500 Kč za MWh. Opravdu takové zvýšení ceny hrozí? To je úplný blábol, který šíří senátor Wagenknecht, který utrpěl v Senátu se svými návrhy totální debakl."

novinky. cz/domaci/clanek/havlicek-od-jadra-a-plynu-neucukneme-ani-o-milimetr-40367142

richie
27. červenec 2021, 10:00

@blaha.p

Emile, Richie, je hezké, že věříte v tak nízkou cenu nového bloku, ale nejnovější zpráva z ministerstva průmyslu mluví až o ceně 400 miliard = 180 €/MWh = 4500 Kč/MWh

na rozdiel od Vas, ked si vyberate a kombinujete udaje z roznych zdrojov podla toho ako sa vam to hodi, tak som len uviedol vsetky udaje z jedneho zdroja

Miloslav Černý
26. červenec 2021, 22:51

Zastánci JE se budou po velkém rozšíření OZ obávat tržní ceny silové elektřiny, když nebudou konkurence schopný v příznivých podmínkách. Se současnou realitou na trhu se nebude dát počítat. A provozovat je jenom v době nedostatku jim ekonomicky moc nepomůže. On trh nakonec sám rozhodne, bohužel už nám ty zmařené investice do takových předražených projektu jako je JEDU nikdo nevrátí. Rovněž stačí větší nehoda s JE někde ve světě a vznikne celospolečenský odpor k dalšímu pokračování takového provozu.

PetrV
26. červenec 2021, 10:15

OZE jsou silně neekologické, predevsim baterie. navrhuji trit tyč liščím ocasem....:-)

PetrB
26. červenec 2021, 10:16

Myslím, že seriózní diskuze by měla probíhat ke dvěma rovnocenným scénářům. S jádrem i bez něj.

Strašení nedostatkem ee je tady, co pamatuji. A za posledních 20 let jsme myslím pořád čistým vývozcem této energie. S přihlédnutím k tomu, kolik se takto propálilo uhlí u nás a kolik energie jsme poslali za hranice, bychom měli přistupovat i argumentům všech těch, co tlačili a tlačí na zajištění.

Když například v posledních letech vyvážíme vše co vyrobí Temelín, nabízí se otázka komu to celé ty roky prospívá. A jestli se o naši budoucnost za takto bídně prohospodařené (z pohledu ekologie) peníze, stará o budoucnost.

https://www.elektrina.cz/cesko-patri-mezi-obry-ve-vyvozu-elektriny-kam-od-nas-proudi-a-odkud-ji-dovazime

Josef
26. červenec 2021, 13:02

TO Pe.B. Ano máte pravdu jsme pořád ještě čistým vývozcem el. energie jenže proč ? Protože v našem energetickém mixu se místo využívání el. energie tlačí plyn, kdežto el. energie byla zatížena povolenou, náklady na OZE a speciální daní. V roce 2002 stála 1kWh v topné sazbě okolo 1kč , dnes stojí 2,5 kč a za 15 let bude stát 6kč. když vezmete inflaci 2,5% ročně pak je to zdražení o 64% v dnešních cenách....

PetrB
26. červenec 2021, 14:32

Pokud ta cena ee poroste - a zdá se, že na tom se shodnou všichni, pak nám to může i nadále brzdit nárůst spotřeby i nadále.

Někdo si naplánoval kolik je třeba vyrobit ee a pak tlačí na plyn a elektřinu vyváží?

ČEZ si mne ruce, stát z toho taky něco má a lid obecný jen dýchá více zplodin a dotuje levnou energií ty, co si staví nové koncepce energetiky.

Levná energie je jeden z nejtěžších hříchů naší civilizace. A my, v nejprůmyslovějším státě Evropy, jsme na těchto steroidech závislejší než jinde. To je fakt. Že energie vyvážíme není moc moudré.

Je tu jistě i sociální hledisko... ale žít ve smogu a dostávat dotace na léčení průdušek je slaboduché. Některé pravdy jsou tvrdé a čím dříve vyhlédneme tam, kde si to již uvědomili, tím lépe.

Můžeme brečet, ale JE má nelepší léta za sebou. Možná ty nové modulární reaktory... ale kde jsou?

Atom
26. červenec 2021, 14:42

Levná energie hříchem civilizace, to je neskutečný co je tu fanatiků.

xoor
27. červenec 2021, 07:52

JJ, bohužel do funkcí se dostávájí mladí environmentální komunisté co neznají co je práce. Samé tituly z humanitních oborů co jsou většinou vhodné tak do kamen. Vidíme to každý den v EU. Hlava nehlava prosazování eko věcí, bez analýz dopadů na eko nebo ekonimcký aspekt.

PetrB
26. červenec 2021, 16:18

Taková témata jsou spíše pro fanatiky, než pro spokojené uživatele levné energie. Ne?

Měl jsme na mysli tu z fosilních paliv Atome.

Za ty vytěžené velkodoly na uhlí, popílek, popel, kyselé deště a kdoví co ještě... teď platíme víc než ti, co ji (tu levnou a exhalacemi dotovanou energii) před námi již užili a odpady a smrad tu nechali.

Naši potomci budou platit za ně i za ty naše hříchy... Atome.

Pokud to nevidíš, tak ti přeju, aby ti tvůj optimismus vydržel co nejdéle.

Energetik 007
27. červenec 2021, 06:12

Je ČR a ČEZ vůbec schopen tak technologicky náročnou stavbu zrealizovat.

Záporné reference ČEZu v ČR jsou známé ale po celé Evropě - Bulharsko, Turecko, Albánie...

Vítkovice Power zase udělali ostudu celému ČR a dluh 12mld.

Pokud by EU k něčemu byla tak tu stavbu ČR zakáže.

To co se v Evropě v energetice staví je jen průšvih naposledy Turow, zpoždění stavby JE je notoricky známá věc.

PetrB
27. červenec 2021, 09:21

V Polsku už pár bateriových projektů funguje a další se staví.

I přes neveřejná jednání unikla jména dvou strategických partnerů - LG a VolksWagen. Věřím, že ti by si investici hlídali lépe, než samotný ČEZ třeba v tom Turecku.

Věřím, že s dohledem investora, jde o nadějný projekt.

richie
27. červenec 2021, 12:22

@PetrB

V Polsku už pár bateriových projektů funguje a další se staví.

poprosim relevantny odkaz nech si doplnim vedomosti, zatial sa mi totiz nic rozumne fungujuce nepodarilo najst

PetrB
27. červenec 2021, 17:48

Vyšlo 10.8.2020 www.obnovitelne.cz :

Polská továrna na baterie firmy LG Chem, která je už dnes největší v Evropě, získala v březnu od Evropské investiční banky půjčku v hodnotě 480 milionů eur, díky níž má produkce vzrůst na 65 GWh ročně. S pomocí dalších půjček od korejských bank má LG Chem v Polsku dále posilovat.

Zdroj: https://www.obnovitelne.cz/clanek/1284/v-evrope-se-rozbihaji-nove-tovarny-pro-vyrobu-baterii-cesko-stoji-zatim-stranou/

richie
28. červenec 2021, 10:32

@PetrB

ale to je hluboke nedorozumeni .. odkazujete na clanok o tovarni na vyrobu bateriek .. tu sa vsak bavime o akumulacii EE v sieti..

PetrB
28. červenec 2021, 14:40

Ano, četl jsem několik vláken a reagoval v jiném... není to vhodný příspěvek do tohoto vlákna.

Ale v zásadě jde o ten problém, že se aktuálně (v ČR) nepřijala legislativa, která měla akumulaci energie v bateriích začlenit tak, aby se mohly de facto stavět.

Na druhé straně ale vláda usiluje o stavbu Gigafactory a nabízí dotace a kde co... působí to lehce schizofrenně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se