V jaderné elektrárně Temelín začala včera v 21:00 plánovaná odstávka druhého bloku, potrvá zhruba dva měsíce. Energetici vymění třetinu paliva, poprvé použijí modernizované palivo, dohromady 48 souborů. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Od začátku roku vyrobil Temelín 7,66 terawattthodiny (TWh) elektřiny. Odstávka prvního bloku byla v Temelíně od prosince 2017 do začátku letošního března, trvala 83 dní.

Provozní personál snižoval včera od 18:00 výkon bloku rychlostí čtyři megawatty za minutu.

„V souladu s plánem, tedy v 21 hodin, odpojili operátoři turbogenerátor od přenosové soustavy. O víkendu bude zařízení chladnout, například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o tři sta stupňů,“ řekl Sviták.

JE Temelín
Ilustrační foto

Naplno začnou práce 2. července, mezi prvními bude otevírání reaktoru, plánované na čtyři dny. Energetici vymění palivo, zkontrolují turbínu i bezpečnostní systémy. Celkem je čeká přes 10.000 činností. I s dodavateli se do odstávky zapojí asi 1000 lidí.

Měnit palivo budou energetici v první polovině srpna. Ještě předtím zavezou do skladu použitého paliva čtyři kontejnery s použitým palivem. Do skladu se vejde 152 kontejnerů, po odstávce bude zaplněno 38 míst. Kapacita skladu vystačí na 30 let provozu.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *