Domů
Jaderné elektrárny
TASS: Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení jejích firem z dostavby Dukovan
JE Dukovany a Mohelno

TASS: Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení jejích firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany čínské firmy. Na dotaz ruské agentury TASS to dnes uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Praha by se podle Pekingu měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ale změnu postoje následně odmítl. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

„Doufáme, že Česká republika bude respektovat pravidla tržního hospodářství a zaručí spravedlivou konkurenci,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie.

Vláda v Pekingu podle ní očekává, že Česko zavede opatření, aby zaručilo pro zahraniční investory „nediskriminační a transparentní obchodní prostředí“.

Ministr Havlíček změnu postoje České republiky odmítl. „Česká republika nic přehodnocovat nebude, v tuto chvíli probíhá bezpečnostní posouzení všech potenciálních uchazečů a jsem rád, že jsme našli napříč politickým spektrem kompromis a naším cílem je v nejrychlejší možné době spustit tendr. V tuto chvíli nepřipadá v úvahu vůbec to, aby se cokoliv rozšiřovalo,“ řekl ministr Radiožurnálu. Na české ministerstvo zahraničí se čínská strana v souvislosti s pondělním prezidentovým podpisem zákona oficiálně neobrátila, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Ilustrační foto

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

V pondělí prezident Zeman podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon, který obsahuje bezpečnostní záruky. Zákon počítá s tím, že pro výstavbu nového bloku v Dukovanech bude možné využít pouze technologie od dodavatelů z těch států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. O tendr na výstavbu nových jaderných reaktorů dříve projevily zájem ruské i čínské jaderné firmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Stanislav Mikeska
28. září 2021, 18:55

Takže , která česká firma to následně v Číně odskáče. Škodovka je v Číně KO a teď bude na řadě.........?

Carlos
28. září 2021, 20:21

Tak ať se podle pravidel volného trhu začne chovat ČLR. Zrovna od nich je odvolávání se na volný trh pěkně pokrytecké.

Jaroslav Loudil
29. září 2021, 08:34

Čína doma u sebe postavila jak reaktory z Francie , tak z USA. Když ovšem chce naopak postavit své reaktory v Evropě, tak Evropa křičí o nějaké bezpečnosti ?? Co je tohle za pořádek ?? Ostatně příkladem, jak se to má dělat je ruský Rosatom. Také už u nás vyřazený ! Ten nyní staví 3 reaktory VVER v Turecku, 3 v Indii, 2 v Číně, 2 v Bangladéši 1 v Bělorusku, 1 v Iránu ... celkem 12 kusů v zahraničí rozestavěných. Toto číslo stoupne příští rok nejméně na 16 kusů ! Zcela nové projekty jsou totiž před spuštěním v Egyptě, Maďarsku, Finsku, Uzbekistánu = celkem 8 reaktorů. Z běžících staveb bude přidáno ještě : Turecko - 1 ks, Irán - 1 Ks, Čína - 2 ks, Indie - 1 ks. Rosatom tak čeká v příštích několika letech zahájení stavby nejméně 13 nových reaktorů v zahraničí + něco doma v Rusku. A to je velmi slušný výkon ! Jsou to bezemisní zdroje se stabilním výkonem.

hellokitty
29. září 2021, 10:27

to su same vyspele zeme, kde dbaju na ekologiu a ludske prava a samozrejme maju zvladnute aj ukladanie odpadu, zejo?

Jaroslav Loudil
29. září 2021, 14:11

Co mají lidská práva společného s ekologií nebo se stavbou jádra opravdu nevím ! Co říkáte Polsku, které nyní vyrábí 81 % elektřiny z uhlí ?? Podle vás asi není demokratické, když nedbá na ekologii. A my máme zvládnuté dlouhodobé ukládání odpadu ?? Každá naše obec se zatím proti úložišti bouří ! Čína rozhodně bude mít dlouhodobé úložiště dříve jak my !

hellokitty
29. září 2021, 20:15

jo zacali s tym 1985 a hotove to budu mat mozno 2050 to je panecku rychlost vystavby

v polsku maju vela uhlia ale solar stavaju rychlejsie nez my a maju aj potencial pre veterniky

ukladat bordel pod zem nie je riesenie, iba odsuvanie problemu na buduce generacie, to vidime na skladkach komunalneho odpadu, lepsie je v prvom rade ziaden odpad neprodukovat a ked uz tak ho aspon recyklovat, kde su tie slavne reaktory 4. generacie co budu ficat na nuklernom odpade? vsade same prototypy a libive prezentacie pre investorov, ale komercny provoz nikde, zrejme sa to financne neoplati

Emil
29. září 2021, 20:38

To je taky pěkný nesmysl, hlubinné úložiště se připravuje právě proto, aby se problém nepřesouval na budoucí generace. Kdyby tomu tak nebylo, nemuselo by se nic stavět a mohlo by se vyhořelé palivo v klidu nechat tam, kde je teď.

Carlos
30. září 2021, 15:39

Pokud nějaká země hrubým a zvláště ohavným způsobem porušuje lidská práva a tu se bavíme o něčem daleko za hranicí "běžného", tak všechno.

Jimi
29. září 2021, 12:55

Ten zcela nový projekt v Maďarsku rozběhnou příští rok už 6 let po sobě a furt nic nerozběhli. Podobně Finsko.

V Turecku a Egyptě domluvenou cenou stáhnou zákazníky z kůže, ale vláda si to autokraticky ohlídá. Rusko má co dělat aby nahradilo chátrající RBMK reaktory novejma VeVerkama, jen tak tak to stíhají

Jaroslav Loudil
29. září 2021, 14:19

Finsko a Maďarsko není problém Ruska, ale zoufalé byrokracie v EU ! V Bělorusku už Ostovets šlape, Bělorusko není v EU.. Myslím si, že 4 x VVER-1200 v Egyptě, zemi se 105 miliony obyvatel je věc prospěšná pro celý svět. Německý Siemens tam postavil řadu plynových elektráren, já ale myslím, že z hlediska emisí jsou pro svět lepší ony VVER-1200. Ty nebudou vypouštět nic. EU tam cpe plynové elektrárny = neobnovitelné, Rusko bezemisní jádro. Fandím Rusku. Pro mne ideologie nic neznamená, já hodnotím tvrdá fakta.

JD
29. září 2021, 19:13

Egypt sice diverzifikuje svoje energetické zdroje včetně snah o výstavbu toho jaderného, ale podle jejich strategie ISES budou z hlediska snižování emisí klíčové OZE. Do roku 2035 plánují kapacitu přes 60 GW, a ta má tvořit přes 40 % výroby.

https://www.evwind.es/2019/12/18/egypt-will-produce-61000mw-of-renewable-energy-of-which-12000mw-concentrated-solar-power-and-18000mw-wind-power/72588

hellokitty
29. září 2021, 20:22

tvrda fakta su aj to ze madarsko v roku 2031 zacne splacat pozicku za projekt, ktory este nedodal ani watt energie, dokonca mam pocit, ze este nie je ani postaveny, ale uz ma snad aspon stavebne povolenie

trochu mi to pripomina podvody s niektorymi novostavbami, na ktore si ludia zoberu hypoteky a developer potom stavbu nedoda, no ale uvidime, snad nas rusky muzik tentokrat nesklame ako uz predtym mnohokrat v minulosti, napr. ked nas v 68. prisiel ochranit pred bujnejucou demokraciou, mam sice alzheimera, ale niektore veci nezabudam

Emil
29. září 2021, 20:35

Fakta jsou spíš taková, že Maďarsko začne splácet půjčku ve chvíli, kdy budou nové bloky v provozu, budou vyrábět elektřinu a tuto elektřinu prodávat. Úvěr bude splácet právě z výnosů z prodeje elektřiny. Pokud se termín uvedení do provozu posune, posune se i začátek splácení úvěru, stejně jako se to již jednou v Paksi stalo, nebo se to stalo i v tom Bělorusku. Nevím co se vám na tom nezdá, nebo jak jste přišel na souvislost s nějakými podvody s hypotékami.

hellokitty
30. září 2021, 08:00

Aha takze podla toho kedy budu splacat pozicku, tak vieme ze maju postavene, takze za 10 rokov, dovtedy budu triet biedu s nudzou madari jak aj my, akurat budu navyse zadlzeni...

Medzitym vo svete uz sa zacinaju implementovat energeticke sustavy zalozene na dynamickom riadeni vyroby a spotreby z OZE postavene na blockchaine, proti tomu mi atomovka budovana 10 rokov znie ako cisty pravek, ta distribuovana siet bude mat za 10 rokov nasobne vacsiu kapacitu a odolnost

https :/ /energy-web-foundation.gitbook.io /energy-web /ew-dos-use-cases-1 /scaling-access-to-grid-flexibility

Emil
30. září 2021, 08:16

Máte to přesně obráceně. Podle toho kdy budou mít dostavěno začnou splácet půjčku. Do té doby nebudou třít bídu s nouzí, Paks II se staví především jako náhrada Paks I, takže do té doby budou dál vyrábět elektřinu v této elektrárně jako dosud.

Maďaři zjevně chtějí nahradit zdroj základního zatížení novým zdrojem základního zatížení a ne občasným zdrojem energie, proto staví jadernou elektrárnu a ne OZE na blockchainu. K čemu by jim byla platná násobně větší kapacita, když je k dispozici jen občas a ne když to zrovna potřebují. O té násobně větší odolnosti si povíme, až to někde skutečně zavedou a přestane foukat a svítit slunce.

Josef
30. září 2021, 00:09

Pánové podívejte se na ceník Bohemia energy pro příští rok cena el. energie v topné sazbě je 5kč. Tady je vidět kam jsme to dotáhli, se zelenou ideologií - taková cena el. energie je už příliš vysoká i pro provoz tepelných čerpadel - nevyplatí se je ani provozovat prakticky začíná energetická krize. Odmítnutí Ruska a Číny jako jediných států na světě , kteří umí relativně levně stavět, JE ve velkém z nějakých pochybných bezpečnostních důvodů mi přijde šílené. Uvědomuje si někdo, že ceny energií vstoupí do všeho zboží a takové ceny energií povedou , k všeobecné bídě ?

energetik
30. září 2021, 06:24

Ano OZE je zatím velmi málo a zelená ideologie málo důrazná. A Bohemia energy nedodává 100% energie z OZE, ale jaderonofosilný mix, takže důvod zdražení je evidntní.

Carlos
30. září 2021, 16:52

Pochybné... tak jsou to dva státy které zrovna nejsou k Evropě přátelské a oba realizují nějaké vlivové operace na jejím území. Nevím, ale asi není dobrý nápad od takových zemí pořizovat něco tak kritického jako je jaderná technologie.

To by bylo spíš na otázku proč nebyl vypsán obecný tendr na jaderný blok bez limitace na tlakovodní technologii. Pokud se má po dvaceti letech restartovat celý jaderný program, tak není důvod se omezovat na historii a nepustit do toho jak CANDU, tak varné reaktory.

K bídě povede spíš neustálý outsourcing a nevyužívání vlastních zdrojů, ani pokud jsou dostupné. Nemyslím to tak že by se mělo dělat železo z mizerné rudy jako to dělali chvilku v 50. komunisti, ale tak že se tu bezdůvodně nechávají u starých areálů nevyužité jezy nebo že se vyrábí teplo pro potřeby podniku, ale nikoliv už elektrická energie. I když neexistuje nic co by tomu bránilo, tak se podniky a instituce mnohdy rozhodují (ke své škoda), outsourcovat energetiku. A pak si snaží vydupat na státu a tedy občanech aby jim levné zdroje zajistili. Toho se pak chytají politici a je problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se