Domů
Jaderné elektrárny
V Dukovanech a Temelíně budou experti posuzovat odolnost elektráren proti útoku

V Dukovanech a Temelíně budou experti posuzovat odolnost elektráren proti útoku

V Dukovanech a v Temelíně budou mezinárodní experti posuzovat odolnost jaderných elektráren proti záměrnému útoku, včetně ochrany jejich digitálních systémů. Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) s tímto zaměřením se uskuteční v listopadu, přibližně po dvou desetiletích, sdělil ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

O prověrku podle Bezděka požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Příprava začala tento týden v Praze. Do Jaderné elektrárny Dukovany kvůli tomu přijedou experti ve čtvrtek. Samotná mise podle mluvčího potrvá dva týdny a zúčastní se jí desetičlenný tým odborníků. Přímo v elektrárnách budou čtyři dny. Zaměří se na odhalení potenciálních problémů, ale i na „dobré praxe“, které by bylo možné doporučit jiným provozovatelům jaderných zařízení.

„Za dvě desetiletí jsme vylepšili a doplnili řadu systémů fyzické ochrany, soustředíme se na kybernetickou bezpečnost,“ uvedl ředitel útvaru Ochrana skupiny ČEZ Daniel Rous.

Ilustrační foto

Náročné podle něj bylo splnění podmínek z nového atomového zákona, například technické zabezpečení životně důležitých prostor, jako jsou bloková dozorna nebo reaktorový sál a zavedení bezpečnostních prověrek pro víc než 2000 zaměstnanců a dodavatelů obou elektráren.

Mezinárodní experti v českých jaderných elektrárnách pravidelně sledují bezpečnost provozu těchto zařízení. Například v dukovanské elektrárně byli letos na jaře zástupci světové asociace provozovatelů jaderných elektráren WANO. Tato mise se v Dukovanech i Temelíně opakuje po čtyřech letech.

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany pokrývají v součtu dvě pětiny spotřeby elektřiny v Česku. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh) elektrické energie, Dukovany dodaly 14,3 TWh. V Dukovanech je od úterý mimořádně odstavený třetí výrobní blok kvůli opravě jednoho z bezpečnostních čerpadel. Podle předpokladu energetiků začne tento blok znovu vyrábět elektřinu příští týden.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.