ČKD Blansko Engineering zvítězila ve výběrovém řízení na generální opravu vodní elektrárny Kamýk na Vltavě. Oprava se týká dvou ze čtyř soustrojí s Kaplanovými turbínami. Celková cena zakázky činí téměř 190 milionů korun, uvedla firma v tiskové zprávě. Investorem je společnost ČEZ.

„Navazujeme na předchozí úspěšné rekonstrukce dalších dvou soustrojí elektrárny Kamýk,“ uvedl předseda představenstva ČKD Blansko Engineering Petr Tesař.

Inženýringová firma z Blanska se zaměřuje na hydroenergetiku a je součástí skupiny ENERGO-PRO, nadnárodního provozovatele vodních elektráren se sídlem v Praze. Generální oprava v Kamýku už začala. Rekonstrukce prvního soustrojí bude ukončena do července 2018, druhého o rok později.

Vodní elektrárna Kamýk o celkovém instalovaném výkonu 40 MW je součástí vltavské kaskády, elektřinu vyrábí od roku 1961. Tvoří tandem s další známou vltavskou elektrárnou Orlík.

Provoz Kamýku řídí dálkově centrální dispečink vltavské kaskády ve Štěchovicích tak, aby trvale umožňoval najíždění a provoz elektrárny Orlík. Ta se podílí na regulaci výkonu celostátní elektrizační soustavy.

Průtočná elektrárna Kamýk také zabezpečuje vlastní spotřebu Orlíku v případě výpadku napětí v soustavě. Betonová přehrada Kamýku je vysoká 24,5 metru a dlouhá 158 metrů.

Zdroj úvodní fotografie: ČEZ

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *