Americké společnosti GE Hitachi Nuclear Energy a Bechtel v tomto týdnu oznámily, že společně zakládají alianci, jejímž cílem bude nabídnout komplexní služby pro vyřazování německých a švédských jaderných elektráren.

Nově vzniklá aliance plánuje nabídnout komplexní služby pro společnosti ve všech fázích vyřazování jaderných zdrojů. Do jejich nabídky tak patří nejen demontáž, demolice, zajištění nakládání s jaderným odpadem, ale i projektová příprava a zajištění licencí pro celý uvažovaný proces.

Aliance by měla těžit ze zkušeností svých zakládajících členů. GE Hitaci Nuclear Energy přináší do uskupení široké portfolio znalostí reaktorové technologie. Na kontě má však i například zkušenosti z projektů výměny vnitřních dílů japonských jaderných reaktorů. Společnost Bechtel působí již dlouhou dobu na trhu projektového managementu a stavitelství. Za posledních 30 let se účastnila práce na vyřazování a dekontaminace více než 500 míst po celém světě.

 „Společnost Bechtel se v posledních 60 letech účastnila širokého spektra prací od designu až po demontáže na více než 150 jaderných elektrárnách. Tyto zkušenosti budou zásadní v okamžiku, až se Německo a Švédsko rozhodnou pokročit ve svých plánech,“ cituje tisková zpráva Jamese Taylora, ředitele společnosti Bechtel pro životní prostředí.

V lednu letošního roku získalo GE Hitachi Nuclear Energy tříletý kontrakt na demontáž 1. a 2. bloku švédské jaderné elektrárny Oskarshamn. Do začátku roku 2020 by tak v rámci této smlouvy měly být rozebrány, nařezány a bezpečně uloženy vnitřní části reaktorové nádoby.

Velký zájem o vyřazování

Nově vzniklé uskupení však není zdaleka prvním svého druhu, které vzniklo od oznámení o plánovaném odstavení německých a švédských jaderných elektráren.

Už v roce 2012 založila švédská společnost Studsvik a americký Westinghouse konsorcium NDCon, které nabízí podobné služby zaměřené na vyřazování hlavně německých a švédských jaderných zdrojů. Westinhouse v roce 2015 vytvořil podobné spojenectví i se stavební společností Hochtief AG.

zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *