Spojené království potřebuje podle premiéra Johnsona nové jaderné zdroje
Vláda Spojeného království jedná o návrhu nové jaderné elektrárny Wylfa na ostrově Anglesey, potvrdil to v rozhovoru pro BBC Wales 2. října britský premiér Boris Johnson. Řekl, že předchozí vlády v zemi „příliš dlouho odmítaly přijmout těžká rozhodnutí v oblasti jaderné energetiky“. Společnost EDF Energy mezitím vyzvala vládu, aby přijala rychlá rozhodnutí ohledně projektu Sizewell C.
Johnson tvrdí, že náklady na energii lze snížit, pokud Británie realizuje velké dlouhodobé investice do čisté výroby energie. Ať už se jedná o větrnou energii, kde do roku 2030 plánuje dosáhnout instalovaného výkonu 40 GW, nebo jádro.
Řez jadernou elektrárnou Wylfa, která je předposlední elektrárnou s dvěma reaktory typu Magnox; Zdroj: Ansnuclearcafe.org
Premiér dodal: „Musíme pokračovat ve využívání jaderné energie. Myslím, že by měla být součástí našeho základního zatížení, a to z velké části. A proto se samozřejmě díváme na Wylfu a spoustu dalších projektů."
Studie dříve plánovaných bloků s reaktory UK ABWR v lokalitě Wylfa Newydd; Zdroj: Horizon Nuclear Power
Odložené projekty
V lednu tohoto roku byla společností Horizon Nuclear Power stažena žádost o povolení výstavby dvou nových britských pokročilých varných reaktoru (ABWR) ve Wylfě.
Dne 23. září, po neúspěchu projektu Horizon, uspořádal Výbor pro velšské záležitosti (Welsh Affairs Committee) jednorázové zasedání na němž byly prezentovány nejnovější informace o nové jaderné elektrárně Wylfa Newydd na ostrově Anglesey. Poslanci zde zjišťovali, jakou podporu potřebuje odvětví jaderné energetiky pro rozvoj nových elektráren a jaká je pravděpodobnost, že nový developer postaví jadernou elektrárnu Wylfa Newydd.
Schéma hybridního projektu větrné turbíny a malého modulárního reaktoru; Zdroj: Energy Science & Engineering
Výbor vyslechl zástupce amerických společností Bechtel a Westinghouse, které navrhují výstavbu reaktorů AP1000 ve Wylfě, a britské společnosti Shearwater Energy, která navrhuje v této lokalitě vybudovat hybridní projekt větrné turbíny a malého modulárního reaktoru s přidruženou výrobou vodíku.
Schéma jaderného bloku s reaktorem AP1000; Zdroj: Westinghouse
Rozhodnutí o jaderné elektrárně Sizewell C
EDF Energy sdělila, že britská vláda musí „naléhavě“ přijmout klíčová rozhodnutí v případě navrhované Jaderné elektrárny Sizewell C.
V rozhovoru pro magazín Financial Times řekl Simone Rossi, generální ředitel společnosti, že EDF Energy chce udělat konečné investiční rozhodnutí o projektu do konce roku 2022. Podle něj musí vláda nejprve vyjasnit, kteří partneři se mohou na projektu podílet, a jaký je preferovaný model financování.
Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR
Sizewell C bude téměř totožnou kopií elektrárny Hinkley Point C, kterou společnost EDF Energy staví v Somersetu, a stejně jako Hinkley Point C by měla po uvedení do komerčního provozu být schopna pokrýt 7 % výroby elektřiny ve Spojeném království. EDF a China General Nuclear (CGN) vlastní 80 %, resp. 20 % projektu Sizewell C. Britští ministři však údajně zvažují způsoby, jak CGN z britských jaderných projektů vyřadit.
Jaderná elektrárna Hinkley Point C - betonování základů 2. bloku (Zdroj: EDF Energy)
Autor úvodní fotografie (Jaderná elektrárna Sizewell, Velká Británie): John Fielding
Mohlo by vás zajímat:
Jaderná elektrárna Sizewell B byla poslední jadernou elektrárnou spuštěnou v Británii a její stavba skončila finančním i časovým fiaskem a v Británii se stala terčem vtipů. Asi proto tam jaderná mafie chce stavět elektrárnu Sizewell C aby si napravila reputaci. To by bylo ale ještě větší fiasko a aveřejnost tomu proto není nakloněna. Stavba Hinkly Point se taky prodražuje a protahuje a to je poslední varování se už do jaderného dobrodružství nepouštět.
Třeba se vydají naší cestou. Preventivně vyřadí ty, kteří jaderky dovedou a pak budou losovat z těch, kteří to (už) nedovedou.
To co svede rosatom, tedy 4 roky jezdit buldozerem na fleku, kde měla už plnou parou probíhat stavba, dovede kde kdo.
Takže byste raději, aby stavěli na černo?
Podle novin z tohoto týdne je to tam nyní dost nepřehledné. Debatuje se o možnostech vzkřísit projekt AP1000 ve Wylfa, do půl roku má být dokončen několik let probíhající proces GDA pro Hualong v Bradwell (divím se, že to Číňani na truc neopustili), a EdF volá, že potřebuje už konečně vyjasnit přístup vlády k Sizewell C.
pozitivne je, ze pochopili, ze len cisto na OZE sa spoliehat neda.
Otazka je, ci zapad JE este stavat vie.
Několik reaktorů, které nedávno bez zásadních problému postavila EDF a Westinghouse v číně dokazuje, že to svede.
Pokud chtějí mít jádro skutečně rychle s spolehlivě, tak bych do Wylfy dal dva čínské Hualongy a rychle bych schválil i Bradwell- B, kde jsou také plánovány dva čínské Hualongy. Byl by to mimo jiné také výraz mírové spolupráce ve využívání jádra. Západ ve využívání jádra stále více zaostává , úplný odchod od jádra už ohlásilo Španělsko, Švýcarsko, Belgie, Německo, Švédsko,... jediní v Evropě , kdo chtějí stavět nové jádro jsou bývalé státy RVHP na Balkáně + Hungary + Poland + Czechia.
P.S. Západ se nejdříve musí probrat a uvědomit si, co vlastně chce, zda jádro opustit a nebo znovu stavět. Jen za poslední 2 roky - říjen 2019- říjen 2021 rozestavěla sama Čína bratru 10 kusů nových reaktorů. My na Západě zatím jen žvaníme a pořádáme konference o samých blbostech v podání například Grety Thurnbergové.
Jestli v UK chtějí rychle postavit nové reaktory, tak především musí deregulovat nesmyslně přísné eurounijní předpisy v této oblasti. Jinak číňani dopadnou stejně jako EDF a rosatom ve Finsku, tedy s mnohaletými zpožděními.
tak my v EU riesime daleko podstatnejsie otazky. Napriklad kolko ma clovek pohlavi. Nejaka energetika je povrchna zalezitost pre zaostale krajiny ...
Energetiku ve svobodné ekonomice mají primárně řešit subjekty na otevřeném trhu který je případně moderován různými daněmi a pobídkami, tedy parametricky, tím se Evropa lišila (do 20. let) a znovu začíná lišit, od všemožných rozvojových států kde to má zhabané nějaké ministerstvo a stranická komise.
Na druhou stranu věci ve vztahu ku státu, což prostě bohužel pohlaví je (nevím co to na dokladech dělá), nebo vztahy ošetřené nějakou smlouvou a u státu evidované, jsou, musí řešit jedině stát. Jinak s celá ta šaškárna dala řešit tím že se příslušný zákon napíše obecně a bud jedno jestli to spolu uzavírá Franta a Máňa, Pepík a Vilém, nebo ternární jednorožec a fluidně nebinárního pánvičkofila. Daný kontrakt dnes upravuje tak maximálně povinnosti lidí vůči sobě a vztah k majetku, nic víc. Bohužel ale partička lidí pořád vříská že to přece nejde, protože prostě protože prostě podle nich to nejde... tak se na to musí pořád pálit člověkohodiny a pořád se to musí dokolečka řešit.
Řešení je jednoduché, prostě udělejme univerzální zákon, umožněme stejný svazek všem a je to. Dejme tmu nějaký neutrální název (stejně si tmu bude každý říkat jak chce, stejně jako státním zástupcům se pořád říká prokurátor nebo policajtům četníci a psychiatrickým léčebnám blázinec), a je vymalováno. Můžeme jít k dalším věcem.
A popravdě bych neřekl že dráty, agregáty, koleje, nebo asfalt mají vyšší důležitost než podstatné náležitosti společenského řádu. Víte Já jako fyzická oba když na to dojde můžu vyplnit objednávku a možná za měsíc tu mám klidně velkou centrálu pro půl města, seženu někde uhlí a nechám je z Terstu vozit vlakem, i kdybych si na to měl sehnat vlastní lokomotivu, když na to dojde. To všechno je v běžných schopnostech větší firmy. Jenže můžete být jak schopný chcete, mít kamarády, kontakty, kde chcete, ale pokud právní řád něco nezná, tak to neobejdete.
Takže takovéto věci které se dotýkají podstatných náležitostí života cca půl milionu obyvatel ČR mají prioritu nemenší než nějaký blbý reaktor.
ANo, energetiku by měli řešit soukromé subjekty. Ve většině EU to platilo, až do nultých let 21. století, kdy o investicích v energetice se začalo převážně rozhodovat na základě množství dotací odvislých od různých komisích a ministerstv či od nesmyslných zákonů. Evropa se tím co do spolehlivosti dodávek energie a podílu na spotřebním koši začala velmi rychle přibližovat rozvojovým zemím.
Kéž bych dokázal tak zeširoka a rádoby zasvěceně plácat o ničem. Bohužel, není mi to dáno.
To Carlos. Elektroenergetika nikdy nebyla skutečnou součástí volného trhu. Protože energetické firmy jsou přirozené monopoly. Dráty k vám nikdo 2x tahat nebude . Pak je tu část výroby , které je jako - by tržní. Jenže vtip je v tom ,že za to že energii máte v každém okamžiku není odpovědný nikdo jiný než stát. Výrobce chce co největší zisk a je mu jedno že nedodá dost energie pár týdnů v lednu , protože jeho zisk to neovlivní a nevyplatí se mu držet zálohy na pár dní v roce , takže to toho vstupuje opět stát , který řídí přenosovou soustavu a platí výrobce za to, aby držely zálohy. Stejně tak nemohou bez státu fungovat dodávky tepla a nakonec ani dodávky ropy a plynu , protože ropovody a plynovody, teplovody ale i vodovody a kanalizace jsou také přirozené monopoly. Jinými slovy jsou odvětví jako energetika kde stá musí hrát prim. a když hraje špatně tak to dopadá tak jak to dopadá. Bohužel zatím nevidím žádnou skutečnou reakci nebo sebereflexi EU dokonce prohlásila, že za to nemůže což je pohádka pro malé děti....
"Přirozený" monopol natolik že jej musely vytvořit státy zákony. Natažení druhého silového vedení není o tolik náročnější než tahání sdělovacího a v domech, nebo jejich dosahu běžně končí až několik sdělovacích linek. Tohle není argument.
Máte trochu deformovanou představu o trhu a hlavně lidech. Zcela ignorujete že odběratelé jsou také subjekty které mohou konat rozhodnutí a pokud jim dlouhodobě, stačí někdy i v řádu dní, nebude ze sítě dodávána energie, tak se začnou zařizovat podle sebe a hrozí počátek rozpadu soustavy, jako u tepláren. Začnou hledat jiné, spolehlivější a ovladatelnější řešení. Jeden z důvodů proč vznikaly sítě byl ten že to bylo výhodnější a pohodlnější. V momentě kdy by výrobci udělali to co říkáte se položí servery Caterpillaru, TEDOMu a dalších firem pod tíhou objednávek. Stalo by se to samé co u tepláren když jsou nerozumné, lidi si začali stavět vlastní kotelny, tady by si pořídili vlastní elektrické zdroje.
Dodávky ropy se bez státu a jeho ropovodů obejdou, otázka je cena (a v ČR kapacita), ale ropu a plyn si klidně můžete vozit třeba vlakem a autem. Tak jako se ostatně i v ČR ropa vozí protože se prodává na jiná místa než kam vedou trubky.
Kanalizace jsou záležitostí obcí, sem stát laskavě netahejte, to by polovičky byla pořád jako rygol u cesty. A zase, jsou na to alternativy. Pokud můžou cisterny pendlovat od Burj Khalify do čističky, domek na předměstí jednou za měsíc není problém. Stát k tomu nepotřebujete ani omylem. A vodovody jsou zase obecní záležitost a zase se to dá ale řešit jinak.
Británie... Čínský reaktor... Loudile, nepijte tolik. Od toho extepore s Hong Kongem to mají soudruzi v Albionu špatné. Jinými slovy, Váš nápad je zcela mimo politickou realitu.
Každý kdo umí do 5 počítat ví, že jádro je naprosto bezproblémový a ekologický zdroj. Navíc lehce můžete skladovat palivo na 5 let, takže vás nikdo jentak nevypeče. Pro odpůrce. Tsunami u nás opravdu nehrozí
Pokud pro Vás není problém platit mnohonásobek dohodnuté ceny a čekat na dokončení mnohonásobně sjednané doby... chtěl bych být vaším dodavatelem.
Jo a slaměné panáky si strčte za klobouk.
Jak ze to rikali Nemcum? Budete za Energiewende platit mesicne jako za kafe?
Asi se jim to vyplatí:
Xlinks Morocco-UK Power Project
7 GW FVE + 3,5 GW VTE + 5 GW/20GWh baterie + 3800 km dlouhé HVDC
22 mld USD, dokončení 2030
A bylo to někde dáno písemně? Ono pokud to někdo řekne jen tak nezávazně, tak je to něco jiného než pokud se někdo v oficiálních dokumentech k něčemu zaváže a pak to nedodrží.
Nelžeme si do vlastní kapsy a buďme objektivní.
Jádro, stejně jako jakýkoliv jiný zdroj EE, má své chyby a nelze se spoléhat pouze na něj.
Je to již legendární věta, kdy německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin v roce 2004 obhajoval energetický přechod s tím, že německou domácnost měsíčně přijde na stejnou částku, jakou stojí kopeček zmrzliny. Snadno lze dohledat.
Já bych si dovolil tvrdit, že tvrzení p. Tritina bylo pravdivé. Zřejmě měl ale na mysli jeden kopeček zmrzliny Black Diamond z jedné z dubajských kaváren (kopeček 20 tisíc €) :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se