Akcie polské společnosti PKN Orlen se po oznámení, že jednou z možností dalšího rozvoje společnosti je i účast na stavbě jaderného zdroje v Polsku, propadly o téměř 4,5 %. Poměrně nečekaný krok způsobil druhý největší pokles na tomto akciovém titulu za letošní rok.

Investoři energetických společností zřejmě velice neradi slyší o plánech energetických společností na výstavbu jaderného zdroje. Nejen v České republice je pro investory ČEZu negativním signálem potenciální stavba jádra, totožná situace je i v Polsku.

To dokazují nedávná prohlášení (a reakce akcií na prohlášení) místopředsedy představenstva Miroslawa Kochalského, který pro Reuters uvedl, že PKN Orlen mimo jiné zvažuje účast na výstavbě první jaderné elektrárny v Polsku. Reakce akciových trhů následující den ukázala, že investoři takové plány nevidí v dnešní době vůbec pozitivně.

„Projekty jako je stavba jaderné elektrárny potřebují zejména rozhodnutí vlády a dále individuální analýzy zainteresovaných společností. PKN Orlen sleduje veškeré možné projekty, které budou vhodné s ohledem na strategii společnosti, včetně stavby jaderné elektrárny.“ Miroslaw Kochalski, místopředseda představenstva PKN Orlen

Současně ale Kochalski dodal, že veškeré investice společnosti musí splnit přísné požadavky z pohledu návratnosti, než se k takové investici společnost rozhodne.

PKN Orlen již nyní provozuje několik elektráren, včetně nedávno zprovozněné paroplynové elektrárny o instalovaném výkonu 463 MW v polském městě Wloclawek. Pro PKN Orlen, i přes primární zaměření na rafinaci ropy a obchod s ropnými produkty, tedy není výroba elektřiny zcela neznámým oborem.

Je sice pravdou, že hlavní odpovědnost za stavbu první jaderné elektrárny v Polsku má nést hlavní výrobce elektřiny v zemi, PGE, nicméně finanční pozice společnosti byla oslabena po převzetí místních aktiv v oblasti teplárenství a výroby elektřiny od francouzské EDF.

Polská uhelná elektrárna Rybnik.
Polská uhelná elektrárna Rybnik. Autor: Szymcar @WikipediaCommons

PGE je vhodnějším kandidátem i z hlediska vlastnické struktury – zatímco v PKN Orlen má polský stát podíl pouze cca 27 %, v PGE disponuje většinovým, 57% podílem. K rozhodování o stavbě, případně výkupu ostatních akcionářů k realizaci stavby, má tedy vláda silnější mandát než v PKN Orlen.

Současný postoj polské vlády ke stavbě jaderné elektrárny je přitom poměrně jasný. Na konci ledna se ministr pro energetiku Krzysztof Tchórzewski vyjádřil k hlavním prioritám energetického sektoru v Polsku a jmenoval mimo jiné i rozhodnutí o stavbě jaderného zdroje.

Podle názoru Tchórzewski je jaderná energetika v Polsku nutností a dodal, že vláda bezpochyby rozhodne v první polovině tohoto roku. Klíčová je stavba jaderného zdroje i z hlediska polské závislosti na výrobě elektřiny z uhlí.

{"country":"PL","type":"AREA","from":"2018-01-01","to":"2018-01-31","caption":"V\u00fdroba elekt\u0159iny v Polsku.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-01-01","end_date":"2018-01-31"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *