Domů
Elektřina
Ceny energií o Velikonocích klesly do záporu, byl přebytek elektřiny v síti
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Ceny energií o Velikonocích klesly do záporu, byl přebytek elektřiny v síti

Elektřina
10 komentářů
23. duben 2025, 14:56
ČTK

Ceny energií na trhu během Velikonoc klesly do záporných hodnot, reagovaly tak na přebytek elektřiny v české síti. Nejvýrazněji se to projevilo v neděli, kdy bylo slunečné počasí a nízká spotřeba. Na vyrovnání výkonové rovnováhy v soustavě ovšem tentokrát státnímu provozovateli přenosové soustavy ČEPS stačily standardní služby, mimořádné odpojení některých zdrojů od sítě jako předloni tentokrát nebylo zapotřebí. Vyplývá to z informací ČEPS.

„Během velikonočních svátků byly v některých hodinách kolem poledne zaznamenány záporné ceny na denním trhu,“ řekl Lukáš Hrabal z ČEPS.

V sobotu tak podle něj ceny klesly blízko k nule, v neděli byla maximální záporná cena na úrovni 85 eur (2130 Kč) za megawatthodinu (MWh), v pondělí pak ceny klesly do záporných 22 eur (552 Kč) za MWh.

„Co se týká bilanční rovnováhy mezi výrobou a spotřebou, byla situace klidná. Na vyrovnání bilance stačily standardně zajištěné služby výkonové rovnováhy a nebylo třeba žádných mimořádných opatření,“ podotkl Hrabal k opatřením ze strany provozovatele přenosové soustavy.

Fotovoltaická elektrárna
Ilustrační foto

ČEPS tak tentokrát nemusel odpojovat žádné zdroje od sítě, jako se to stalo během předloňských Velikonoc. Během Velikonočního pondělí tehdy podnik odpojil stovky fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil.

Na situaci ovšem i tak nyní reagovali obchodníci na trhu. „Tyto extrémní situace logicky vyvolávají paniku na trzích a silný tlak na vnitrodenní obchodování. Každý obchodník se snaží co nejrychleji vyrovnat svou bilanci, aby nezhoršoval už tak napjatou situaci,“ uvedl Petr Foitl ze společnosti Solar Global Energy. Náklady na záporné ceny podle něj mohou být často racionálnější než riskovat výrazně vyšší pokutu za odchylku, kterou by musel za obchodníka vyrovnávat ČEPS.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jiří Švarc
23. duben 2025, 15:52

Zajímalo by mě, jak tento problém vyřeší ztrojnásobení výkonu FVE během následujících pár let.

Omega
23. duben 2025, 16:07

Nevyřeší.

Trh by to vyřešil jednoduše - za zápornou cenu by nikdo nedodával.

Jenže trh neexistuje od doby, co platíme (hlavně německo) výrobcům, aby dodávali kdy se jim zachce. Potom ti co mají prodáno dopředu podle odběrového harmonogramu (stabilní zdroje) v klidu dodávají, protože mají odběr. Ti co nemají domluvený odběr ale jsou placeni za to že dodávají kdy chtějí tak také dodávají. No a najednou je v síti víc elektřiny, než je potřeba.

Bob
23. duben 2025, 17:03

O velikonocích a nadbytku elektřiny v Řecku je aktuální článek:

Poznámka ten problém mají v Řecku násobně větší, než u nás.

medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-recku-na-velikonoce-hrozil-blackout-vypnulo-30x-vic-solaru-nez-cr-predloni

Josef
23. duben 2025, 18:40

V síti nebylo více elektřiny než bylo potřeba, regulátor reguloval...

Bob
23. duben 2025, 19:46

Ale za jakých nákladů...

A hned večer byly i ty regulované zdroje (ty které toho byly schopny) zase potřeba.

Karel Valenta
23. duben 2025, 21:08

Mařiče si přišly na svý.

Josef
23. duben 2025, 18:38

FVE se na rozdíl od JE či uhelek dají jednoduše vypnout a o elekztrolýze jste již slyšel?

Karel Valenta
23. duben 2025, 21:08

Jen slyšel, skutek utek.

Josef
23. duben 2025, 21:38

Současné problémy jsou jen otázkou denní akumulace a řízení sítě na straně spotřeby, obojí přijde do několika let.

Bob
23. duben 2025, 22:27

To není jen problém denní akumulace (a že k ní máme zatím hodně daleko). To je i problém akumulace středně a dlouhodobé na dobu třeba týdne a z léta na zimu.

A řízení na straně spotřeby ve spojitosti s FVE (a není to zase tak moc přehnané) by znamenalo "svítit v poledne" a "topit v létě".

V průmyslu třeba: "Franto, informuj lidi, že zítra dle předpovědi počasí rozjedeme linku od 11. do 15. hodin. Na pozítří se uvidí". Odběratelé jistě rádi počkají na ekologicky vyrobenou dodávku.

Nebo ráno v pekařství: "Dnes ráno vypečené rohlíčky nebudou, včera málo svítilo a nebylo z čeho nabít akumulátory. Možná po poledni".

Nebo: Několik dní málo svítilo a foukalo, tak museli vyhlásit regulační stupeň a odstřihnout nás od elektřiny. Sice nám ztuhlo sklo (ocel, apod) v elektrické peci a budeme ji muset zbourat, v lepším případě jen popraskala rychlým chladnutím a alespoň jsme zachránili vsázku. Ale celé minulé tři měsíce jsme vyráběli ekologicky.

A když v ranní špičce pro nedostatek elektřiny zastaví metro, také rád do zaměstnání dojdete ekologicky pěšky, jen s hodinovým zpožděním, aby Vám tam řekli, že se můžete vrátit a zkusit to zase před polednem znovu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se