Domů
Energetika v ČR
MPSV oznámilo, že nemá nástroje k řešení cen energií, podle Havlíčka pomoc bude
Vedení VVN
Zdroj: ČEPS

MPSV oznámilo, že nemá nástroje k řešení cen energií, podle Havlíčka pomoc bude

Energetika v ČR
6 komentářů
27. říjen 2021, 17:38
ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by mohlo řešit dopady zdražování energií a vysokých záloh. Situaci podle něj musí řešit ministerstvo průmyslu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) vůči dodavatelům energií. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) ale na dnešním briefingu uvedl, že zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc. Týkat by se to tak podle něj mohlo 400.000 až 500.000 domácností.

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka hmotné nouze. Pro přidělení této podpory se podle zákona zkoumá příjem a majetek nejen žadatelů, ale všech lidí v domácnosti. Posuzují se i další skutečnosti. Získat ji mohou jen osoby ve vážné tísni. Nedosáhnou na ni tak obvykle třeba lidé se spořením pro děti či s nemovitostí.

Nového dodavatele energií si musí hledat 900.000 odběratelů skupiny Bohemia Energy, která skončila. Ukončení činnosti oznámily i další firmy, týká se to to tisíců jejich odběratelů. Na tuto dobu je přebírají jiné společnosti, tedy takzvaní dodavatelé poslední instance. Řada lidí má teď platit násobně vyšší zálohy než dosud. O opatřeních ke zmírnění dopadů dnes dopoledne jednali zástupci ministerstev průmyslu, práce, financí a ERÚ. Politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) pak novinářům řekl, že resorty a úřad připravují soubor kroků a řešení musí být komplexní. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání tripartity mluvil o případném poskytování dávky mimořádné okamžité pomoci.

„Na základě informací a předběžných dat od ministerstva průmyslu a obchodu Energetického regulačního úřadu nedisponuje ministerstvo práce a sociálních věcí žádným nástrojem, který by mohl řešit vzniklou situaci, kdy v důsledku přechodu stovek tisíc zákazníků k dodavatelům poslední instance jsou tyto domácnosti nuceny uhradit v extrémně krátkém termínu několikanásobně vyšší zálohy na energie v řádech i desítek tisíc korun,“ sdělilo ČTK ministerstvo práce.

Podle něj musí situaci na trhu s energiemi stát, tedy ministerstvo průmyslu a ERÚ.

Havlíček ale na tiskové konferenci řekl, že na mimořádnou okamžitou pomoc budou mít s velkou pravděpodobností nárok ti, kdo mají možnost čerpat příspěvek na bydlení, a ti, kteří jsou v takzvané hmotné nouzi. „Je to to, co se dneska propočítává a bude v následujících dnech zveřejněno,“ doplnil.

Tiskové oddělení MPSV napsalo, že zálohy za energie u dodavatelů poslední instance jsou stanoveny nestandardně. Uvedlo, že „nepřípustným způsobem selhala základní ochrana spotřebitele“, když energie slouží k zajištění základních potřeb. Pokud legislativa neumožňuje ochranu při náhlém ukončení smlouvy, měl by být k dispozici garanční fond pro případ pomoci.

Podle Havlíčka ochrana spotřebitele nemohla selhat, neboť je nutné se chovat podle pravidel v liberálním tržním prostředí Evropské unie. „Stát nemůže vstoupit žádným zákonným prostředkem do trhu tak, že by kontroloval délky nákupů a prodejů, tím spíše pokud klienti prokazují dostatek hotovosti na svých účtech. Co může dělat ERÚ a co penalizuje, je agresivní, predátorské chování, to co nazýváme chování šmejdů,“ dodal ministr.

Zákazníci by měli neprodleně požádat o uzavření běžné smlouvy, doporučuje MPSV. Radí, aby lidé od dodavatelů poslední instance žádali hned vyúčtování své spotřeby. S tímto dokladem by případně bylo možné žádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Ministerstvo práce uvedlo, že je do dávek připraveno ceny energií promítnout. Jedná se o úpravu legislativy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petr
27. říjen 2021, 18:42

Toto je jen ukázkou, jak neschopná je Babišova vláda.

Cena silové elektrické energie od DPI ČEZ pro starobního důchodce za 4 350 Kč/MWh a více + cca 270 Kč paušál to je prostě lumpárna, je to zneužití monopolu v době nouze.

Vláda je majoritním akcionářem a má povinnost regulovat v tomto případě ceny tedy trh.

Pokud by tak učinila, tak ostatní DPI sjedou s cenou na úroveň ČEZu.

To samé platí o zemním plynu cena 3 350 Kč/MWh to je opět superlumpárna.

Stát musí vyhlásit stav nouze a určit maximální ceny, od toho zde je.

Trh se postupně srovná, jde o kritické 3 - 4 měsíce !

jozka
27. říjen 2021, 21:12

Proc by meli ostatni DPI sjet na uroven CEZu?

Vinkler
28. říjen 2021, 07:21

A vy jako kapitalista a antibabiš budete řvát, že nehodláte Babišovy dluhy platit.

To jsem zvědav co udělají Kalouskovi pohrobci s tím kapitalismem, kde cenu určuje trh.

PETR
28. říjen 2021, 05:05

Co nam prinasi spojeni prenosove soustavy se sousednimi staty ,vyssi ryziko blacautu,vyssi cenu ee,kam se to ritime a jeste k tomu ee vyvazime.kdyz je neco spatne je to potreba zmema!Jak se rika ,kovarova kobyla chodi bosa..resime problemy sa jine.

Zbyněk Poisl
28. říjen 2021, 09:06

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Nezodpovědné politické rozhodnutí způsobilo vážnou krizi, kterou neumějí vyřešit a následky nechají padnout na obyčejné lidi.

mart
28. říjen 2021, 10:09

Obyčejní lidé si ty politiky zvolili. Lidé nechtějí zodpovědného politika, ale nezodpovědného, on by totiž ten zodpovědný mohl chtít zodpovědnost i po obyčejném člověku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se