Domů
Energetika v ČR
Ministerstva a ERÚ připravují soubor opatření proti zdražování energií
Zemní plyn
Zemní plyn

Ministerstva a ERÚ připravují soubor opatření proti zdražování energií

Energetika v ČR
4 komentáře
27. říjen 2021, 14:27
ČTK

Ministerstva průmyslu a práce a Energetický regulační úřad (ERÚ) chtějí do několika dnů představit soubor opatření, která by zmírnila dopady růstu cen za energie na domácnosti. Obsahovat by měl sociální dávky i další kroky. Novinářům to po dnešním společném jednání řekl politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD), náměstek ministerstva průmyslu René Neděla a člen rady ERÚ Ladislav Havel. Možnosti řešení zatím podrobněji neupřesnili. Jednání budou pokračovat.

„Přijdeme v řádu dnů se sérií jasných opatření, která lidem pomohou. Je potřeba nepodléhat strachu. Vláda a celá politická reprezentace se shodnou na tom, že v řádu dnů budou jasná opatření, aby se lidé nedostávali do exekucí a dluhových pastí,“ uvedl Povšík.

Podle něj by lidé neměli „podléhat momentálním rychlým tlakům, aby okamžitě teď hned platili zálohové faktury“.

Elektřina a plyn výrazně zdražují. Dopadá to na domácnosti i podniky. Nového dodavatele energií si bude muset hledat 900.000 odběratelů skupiny Bohemia Energy, která skončila. Ukončení činnosti oznámily i další firmy. Lidé mají na nalezení nového dodavatele půl roku. Na tuto dobu je přebírají jiné společnosti. Řada lidí má teď platit násobně vyšší zálohy než dosud. „Přišli jsme s myšlenkou, kde je potřeba zapojit další resorty a zajistit, aby lidé nedostávali tak příšerné faktury,“ dodal Povšík.

Elektroměr
Ilustrační foto

Lidé mohou nyní získat příspěvky a doplatky na bydlení. K dispozici je i mimořádná okamžitá pomoc. Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj ti, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi stanovenými normativními náklady a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů. Doplatek je pro lidi v hmotné nouzi. Má pak dorovnat výdaje na bydlení tak, aby žadatelům zbylo na živobytí. Mezi dávky hmotné nouze patří i mimořádná pomoc. Podle Povšíka se kvůli zdražování chystá legislativní úprava dávek.

Podle Neděly dávky představují jen „střípek“ z řešení, které musí být ucelené. O souboru opatření budou ministerstva a regulátor dál jednat. „Na ERÚ máme nějaké nápady v mezích právního řádu, chceme to projednat podrobně,“ dodal Havel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
27. říjen 2021, 21:21

ERU může pomoct už od nového roku a to zejména tím ,že změní nastavení tarifů tak, že nízký tarif bude nízký a vysoký skutečně vysoký , to je v jeho pravomoci. Ten kdo má 2 tarifní sazbu pak může svým chováním významněji ovlivnit konečný účet za energie. Například D57d popř. stará D56d má rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem pouze 20 haléřů.... Jinými slovy snížit cenu distribuce v nízkém tarifu a zvýšit ve vysokém. Podobně u D26 a D27d.... Další věcí co lze udělat je nabídnout nízký tarif v řádu třeba 4 hodin každé domácnosti pračky , myčky, sušičky lze snadno programovat a není důvod proč by se měla myčka pouštět v 6 večer když může začít mýt ve 2 hodiny v noci.

Jirka94535
29. říjen 2021, 10:33

S tím se dá souhlasit, také napadlo. Konkrétně D45d, fixace na dva roky, prodlouženo 08/2021. Vysoký tarif 4hodiny,cena stejná jako nízký. Liší se pouze v distribuční sazbě o 140Kč, což je dnes nic a u nás se na to nehraje (nemám argument, aby rodina brala ohled). Klidně vysokou 6-8hodin a přizpůsobit ceny. Distributor má možnost sazby plošně rozložit. Celkem nechápu, proč je vysoká sazba i v noci. Nedávno překvapili změnou časů, ale to se rychle podchytí.

Ivan Novák
27. říjen 2021, 21:38

Rozumím dobře, že náměstek MPSV veřejně radí lidem, aby neplatili faktury vystavené na základě zákona, tj., stát nabádá své občany k jednání proti vlastnímu právnímu řádu? I když ... proč by ne, autoreference paradoxem lháře vedla k převratným objevům i v matematice.

luboš
29. říjen 2021, 08:23

V dopise od dodavatele poslední instance E.ON Energie je uvedeno:"jako dodavatel poslední instance nejsme povinni dodávat elektřinu do odběrného místa, kde se zjistí neoprávněný odběr - například když nedojde k úhradě záloh."

Že je záloha o 250% - 500% vyšší než původní fixovaná cena je úplně fuk ERÚ i MPO. Že se nedá zrušit záloha ze SIPO krachlé Bohemce je úplně fuk ERÚ i MPO. Největší šmejdi totiž nechodí po domech, ale sedí na nejvyšších postech placených státem a vymysleli plán jak zvýšit ceny energií. Úřady nahrávají megašmejdům - lobistům v pozadí. Plán se daří plnit a nějaké vedlejší ztráty jsou v pohodě. Poradci si rozdělili tučné odměny a kdoví kolik podílů v jakých akciích mají naši "zákonodárci" viz třeba minulý kancléř Německa a jeho současné kšefty se zemním plynem.

Slušný člověk nemá v ČR budoucnost. Co ti Grázlové provedli s naší zemí? Nyní se rozhoduje o budoucnosti České republiky a mám strach, že se blížíme velkému krachu. Dodržování smluv začíná být pod taktovkou ERÚ a MPO nevymahatelné a to je začátek konce každé společnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se