Domů
Energetika v ČR
Vláda debatovala o horním limitu cen energií, prověří, jak postupují jiné země
Elektroměr
Elektroměr

Vláda debatovala o horním limitu cen energií, prověří, jak postupují jiné země

Energetika v ČR
3 komentáře
20. říjen 2021, 18:21
ČTK

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes na mimořádném jednání debatovala o nastavení horního limitu cen energií. Chce prověřit, jak systém funguje v Maďarsku a Polsku. Problém s růstem cen energií vytvořila podle něj Evropská unie, když dovoluje vstup spekulativního kapitálu do emisních povolenek. Členské státy to nyní musejí řešit. Je to podle něj absurdní stav. Řekl to dnes na tiskové konferenci po zasedání kabinetu.

Evropská rada se podle Babiše koná ve čtvrtek. Tam premiér vystoupí a chce se dotázat na „zastropování“ cen energií v dalších zemích. Babiš chce zároveň položit otázku, proč se nenaplňují scénáře Evropské unie v emisních povolenkách.

Babiš zároveň chce Evropskou radu seznámit s opatřeními, které zavádí Česká republika. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dnes podepsala snížení 21procentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu na listopad a prosinec. Vláda zároveň schválila novelu zákona o DPH, podle které by nulové DPH mělo platit od 1. ledna celý příští rok. Nutné je podle Babiše pohlídat, aby slevu dostali opravdu občané, nikoliv firmy.

Domácnostem s nízkou spotřebou energií by také měl být odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje. Na pokrytí nákladů chce vláda použití část peněz z aukcí emisních povolenek. Jejich převod schválila na dnešním jednání, jde o zhruba 17 miliard korun.

Ilustrační foto

Předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček minulý týden řekl, že úřad má omezené kompetence, jak obchodní strategii prodejců elektřiny nebo plynu prověřit či regulovat. K přímé regulaci může přistoupit jen tehdy, pokud se prokážou závažné problémy na celém energetickém trhu a nefungovala by konkurence. Takový zásah by ERÚ musel provést s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, schválit by ho musela Evropská komise.

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována ERÚ, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.

jif snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Carlos
20. říjen 2021, 22:24

Tihle ať na nic už nesahají.

Tady je třeba postupovat komplexněji a zejména zaktivovat co nejvíc soukromého kapitálu v oblasti rozvoje decentralizované energetiky (FVE, MVE, VtE, Baterie). Násobně zvýšit efektivitu využívání paliv, jak plynu (PPE Špitálka místo PE Špitálka, PPE na Mělníce s vytápěním Prahy), tak biomasy formou preference tepláren nad elektrárnami.

Dále bude potřeba zvyšovat propojení mezi státy aby se lépe vyrovnávaly ceny mezi oblastmi, bude třeba tlačit na SRN aby posílila své vlastní vnitřní vedení, podpořila své existující PVE úpravou poplatkové politiky o které víme že je nevhodná a problematická.

Je potřeba posílit vedení mezi oblastmi uvnitř států a i mezi regiony EU aby nedocházelo k rozpadům sítě a zároveň se výrazně zvýšila efektivita využití zdrojů a nakládání s palivy. Všechny nehotové a nezvládnuté věci se v současné krizi projevují. Cena elektřiny je extrémně vysoká, přitom ale v ČR stojí bez využití tisíce MW tepelných elektráren, které ale nemohou výkon vyvézt a snížit tak cenu na burze. Nevhodná poplatková politika vede na finanční neefektivitu PVE a spolu s nemožností přenést dostatečný výkon ze severu na jih Německa na zbytečné pálení paliva. To stejné platí pro slabé propojení mezi většími oblastmi Evropy kdy není možné přenést dostatečný výkon.

Ivica Bojič
21. říjen 2021, 11:55

Ok, cena emisních povolenek se třeba zastropuje a sníží se cena elektřiny o 10E za MWh, co chce dělat s těmi dalšími sty?

Pavel
21. říjen 2021, 14:23

Bureš nechce dělat nic. Jen plkat a oblbovat ty co tomu nerozumí, že to jako řeší a ostatní, tj. Piráti a opozice spolu s EU mu to kazí. To je celý smysl jeho plků. Jasně že to nikam nepovede, ale bude v přece v televizi a to se počítá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se