Dostupný výkon belgických jaderných elektráren, které jsou v posledních letech předmětem četných kontrol i mezinárodní kritiky, by se měl do konce května téměř zdvojnásobit díky očekávanému vrácení do provozu třech jaderných reaktorů.

Belgický jaderný regulátor AFCN v pátek povolil návrat do provozu 1GW jaderného reaktoru Tihange 2 poté, co při ultrazvukové analýze probíhající během současné pravidelné odstávky od 1. dubna nebyly nalezeny žádné důkazy o nových defektech (vodíkových vločkách) v reaktorové nádobě. Právě povrchové poruchy reaktorové nádoby objevené v roce 2012 vyřadily bloky Doel 3 a Tihange 2 z provozu na téměř dva roky.

Restart reaktoru Tihange 2 je podle zahraničního serveru Platts naplánován na příští pátek. Tou dobou už by měl být znovu v provozu také blok Doel 4, na kterém od dubna probíhá pravidelná odstávka.

Dlouhá odstávka bloku Tihange 1

Třetí belgický jaderný blok, který je aktuálně odstaven, je Tihange 1. Tento blok by měl znovu začít dodávat elektřinu do elektrizační soustavy do konce května po dlouhé odstávce, která trvá již od 7. září 2016 a měla původně skončit na konci září.

AFCN si však vyžádal další testy na reaktorové budově, které tento reaktor vyřadily z provozu na více než 8 měsíců. Zahraniční server Platts uvedl, že se v belgickém tisku objevily zprávy o obavách z odolnosti budovy vůči zemětřesení.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Tihange

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *