Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 bude mít speciální asfaltové tlumiče vibrací
EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 bude mít speciální asfaltové tlumiče vibrací

Ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto 3 začala instalace absorbérů obsahujících asfalt, jejichž úkolem bude eliminace vibrací. Horké funkční testy, kterými elektrárna procházela od prosince 2017, odhalily vibrace během narůstání tlaku na zařízení primárního okruhu.

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) navrhla toto řešení, které je nezbytné pro další kroky vedoucí k zavážení paliva do reaktoru. Výzkum problému probíhal na univerzitě Lappeenranta-Lahti University of Technology (LUT), která přišla s řešením potíží s vibracemi právě pomocí tekutých absorbérů obsahujících asfalt.

Zkoušky ve vlastních výzkumných zařízeních prováděla také společnost Areva, hlavní dodavatel projektu.  Po zhodnocení výsledků finský úřad pro dozor nad jadernou bezpečností (STUK) schválil použití tohoto typu absorbérů pro řešení vibrací.

Právě STUK v únoru letošního roku informoval o nutnosti vyřešit problém s vibracemi ještě před zahájením zavážení paliva do reaktoru. Přesto TVO získala 7. března  provozní licenci od finské vlády. Nicméně pro nakládání s palivem musí mít k dispozici od úřadu pro jadernou bezpečnost zvláštní povolení.

Podle webu World nuclear news oznámili zástupci TVO, že celá instalace absorbérů by měla být dokončena začátkem léta.

Několikaleté zpoždění a spor mezi Arevou a TVO

Olkiluoto 3 je prvním projektem reaktoru EPR od francouzské Arevy, který se začal stavět. Jeho výstavba začala již v červenci 2005 s předpokládaným uvedením do provozu v květnu 2009.  Celá stavba se však v průběhu let musela vypořádat s celou řadou problémů a dokončení projektu tak bylo několikrát posunuto. Nyní se očekává, že připojení nového bloku k síti proběhne v lednu 2020.

Zpoždění bylo způsobeno různými problémy s plánováním, dozorem a zpracováním celého projektu.

Jeden z důvodů zpoždění výstavby byla špatná kooperace společnosti Areva se subdodavateli, kteří neměli se stavbou jaderných elektráren dostatek zkušeností a některé části stavby se musely přepracovávat.

První nesrovnalosti se začaly projevovat již při betonování základové desky kontejnmentu, dále musely být nově vyrobeny některé části výkovků, které nesplňovaly projektové standardy. Také při konstrukci dvojité struktury kontejnmentu docházelo ke zpožděním z důvodů špatné komunikace se svářeči. Právě problémy se svary měla na jaře minulého roku i stavba francouzské elektrárny Flamanville

Proto i původní odhady na investiční náklady ve výši 3 miliard eur se v průběhu let zvyšovaly a momentálně jsou odhadovány na přibližně 8,5 miliard eur. Škody z ušlého zisku během průtahů stavby společnost TVO vyčíslila na 2,7 miliardy eur.

Na základě výše popsaných problémů během stavby došlo i ke sporu mezi Arevou a TVO. TVO požadovala odškodnění ušlého zisku a naopak Areva požadovala odškodnění od TVO za jimi vzniklé škody. Ke vzájemné dohodě došlo v březnu 2018, kdy francouzské noviny Le Monde oznámily, že Areva a TVO dosáhly dohody. Areva zaplatí 450 milionů eur jako náhradu za zpoždění a ztrátu příjmů.

Výstavba reaktorů EPR ve světě

V plánech bylo postavit ke třetímu ještě čtvrtý nový blok s použitím reaktoru EPR, nicméně v červnu 2015 se společnost TVO rozhodla, že o stavební povolení nebude žádat.

Zajímavostí elektrárny Olkiluoto je, že se jedná o první elektrárnu na světě, která má kompletně vyřešený celý palivový cyklus, včetně prvního hlubinného úložiště jaderného odpadu na světě.

Přestože Olkiluoto 3 byl první projekt EPR, který se začal stavět, nebude prvním reaktorem tohoto typu uvedeným do provozu. Již v prosinci 2018 byl komerčně spuštěn první blok jaderné elektrárny Taishan právě s technologií reaktoru EPR. Výstavba čínské elektrárny přitom začala v roce 2009.

Druhý blok elektrárny Taishan by měl do komerčního provozu vstoupit letos. V letošním roce se také očekává zahájení zavážení paliva do reaktoru ve francouzské  elektrárně Flamanville a stále pokračuje výstavba dvou bloků eketrárny Hinkley Point C v Somersetu ve Velké Británii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
energetik
1. červen 2019, 06:37

A co je zdroj těch vibrací? Proč odstraňují následky a neodstraní příčinu?

Carlos
1. červen 2019, 10:41

To bychom rádi věděli všichni, nicméně může jít třeba o následek turbulencí tlakové vody, rázy od čerpadla (nevím jestli tím mohou taky trpět, ale některé vodní turbíny s tím problém mají), nebo třeba jenom rozpínání vody při ohřevu. Sice existuje udělátko na to aby jste vodu přinutil proudit +- laminárně, má to každá nová programovatelná fontána (pokud to nemá být opravdu jako Křižíkova), ale jestli to dávají na reaktor, to nevím.

Martin Pácalt
1. červen 2019, 18:44

V obecném smyslu vám dávám za pravdu. Jádro je úžasná věc, ale jen pokud je pod kontrolou. A ty vibrace přinejmenším znejišťují, jestli bude zařízení spolehlivé. Nespouštět, dokud se nepřijde na příčinu. Mozků je tam na to hodně a původní termíny jsou už také v háji.

Loudil
1. červen 2019, 20:26

No myslím si, že by se měli jet poučit do Číny. Tam jede tento reaktor už od prosince 2018 v plném operačním provozu. Počítám tedy, že mají tento problém už vyřešen.

Samo
2. červen 2019, 14:38

Určie s tým súvisí aj to že sa projekt od výstavby Olkiluoto menil postupne a v Číne úž mali veci vychytané.

Milan Smrž
1. červen 2019, 20:45

Že by poslední hřebíček...?

Neuvěřitelná je neutuchající snaha budovat nové jaderné elektrárny, které jsou stálým rizikem havárie, teroristického útoku či zemětřesení; jsou stále dražší; ve vnitrozemí potřebují říční vodu na chlazení, které bude stále méně, v minulém roce již byla zastavena výroba v JE ve Francii a omezen některých JE ve Finsku a Švýcarsku https://www.neimagazine.com/news/newseuropes-heatwave-affects-npps-6271432 ; potřebují uran, kterého je v substrátech stále méně; představují riziko proliferace jaderných zbraní (Írán, Israel...)

Nevadská NV Energy zavřela uhelné elektrárny i když to znamenalo přidat 1 GW solární energie a 100 MW bateriového úložiště. Colorado’s Xcel podalo návrh na sluneční a větrnou elektřinu včetně akumulace v ceně 30-36 USD/MWh. Tyto ceny můžete srovnat se státní podporou pro minimální výkupní cenu plánovanou pro JE Hinkley Point C ve výši 92,5 euro/MWh. https://www.energy-storage.news/news/ieefa-affordable-solar-plus-storage-undermines-coal-economics

Emil
2. červen 2019, 08:41

Neuvěřitelná je hlavně Vaše neutuchající snaha chrlit takovéhle manipulativní argumenty a lži. Jako kdyby snad vysoké teploty nesnižovaly výrobu i v těch Vašich solárních elektrárnách. V žádné JE ve Francii zastavena výroba kvůli horku nebyla, byl odstaven pouze jeden blok ze čtyř, což je omezení výroby o cca 25%. Ve Finsku a Švýcarsku to bylo kolem 10%.

A tím srovnáním ceny solární elektrárny v Nevadě s cenou jaderné elektrárny ve VB jste chtěl říct jako co? Opravdu Vám není trapné pořád dokola srovnávat tu nejlevnější cenu z jednoho zdroje s tou nejdražší cenou z druhého zdroje?

Milan Vaněček
31. květen 2019, 17:43

Naprostý debakl, totální ostuda.

Petr
1. červen 2019, 09:24

Tak ty 3 mld eur byly od začátku totálně podstřelené, i v Číně to staví za 4-5 mld, takže konečná cena 9 mld u totálně domrvené výstavby, kde pokazili Francouzi ve Finsku skoro vše co mohli, je jen dvojnásobné zdražení, a za 60 let provozu to pořád udělá nějaký zisk.

Emil
31. květen 2019, 17:52

Tak snad si to přečtou a zastydí se.

Milan Vaněček
31. květen 2019, 18:34

vidím že Emil hraje osobní obranu ????????????

Ondra
31. květen 2019, 18:56

Pane Vaněčku něco smysluplnýho k tématu by nebylo? Nebo ste si jenom zas potřeboval plivnout? Ostuda řízení projektu ano ale debakl? Vždyť se to chystaj spustit. Nastal problém tak ho vyřešili a ne že "to néééééééééjde".

Milan Vaněček
31. květen 2019, 19:10

trenér poručil zdvojení osobní obrany ????????

Ondra
31. květen 2019, 19:54

Ste si dneska něco šlehnul nebo ste byl dlouho na sluníčku? Vidim že jakýkoliv diskuze s Váma opět nemaj smysl. Jen posledni poznámku - když kdokoliv napíše něco "špatnýho" o fotovoltaice (i když je to třeba pravda) tak je hned oheň na střeše a občas se bojim že Vám z toho rozčilování praskne cévka. Do čehokoliv jadernýho tady ale kopete pořád a často zbytečně (opět zdůrazňuju že nejsem žádnej projadernej fanatik) - nepříjde Vám to z Vaší strany trochu pokrytecký?

Emil
31. květen 2019, 19:00

Já hraju osobní obranu, protože Vy provádíte kobercový nálet. To se pak nedivte.

Loudil
31. květen 2019, 19:11

Je to ostuda bez debat ! A to celé EU i celého Západu. Reaktor má už 10 let !! zpoždění proti plánu . Před 3 dny proběhla v druhém reaktoru EPR v čínském Taishanu první řetězová reakce a zřejmě do měsíce bude připojen k síti. Taishan- 2 , začátek stavby 2010 , Olkilluoto - 3 - začátek stavby - 2005. Číňané staví stejný reaktor o 5 let rychleji jak EU. Už slyším zdůvodnění ve stylu : "No jo, totaliťákům těm se to staví !!" Ale to já neberu.

Martin Pácalt
31. květen 2019, 20:18

Uvidíme. V evropském parlamentu ztratili socialisté (zhouba Evropy) většinu. A umím si představit, že se Francouzi ze dvou bitev o vysokých ztrátách (Olkiluoto, Flamanville) otřepou a vychytají mouchy u svým subdodavatelů. Ale možná jsem přehnaný optimista.

U té vaší Číny je výstavba reaktorů parádní (alespoň doteď). A pár dalších ryze technických záležitostí. Sakra, to je ale hodně málo v porovnání s tím ostatním. Protože ostatní oblasti života tam stojí za hovno nebo přinejmenším nejsou tak sladké. A "hochu", nejsem odkázaný jen na český mediální prostor.

frank
31. květen 2019, 21:24

Pan Loudil na český tisk rozhodně není odkázán, akorát se občas dostává do ideových problémů když zájmy Ruska naráží na zájmy Číny, to je pak radost sledovat jak tancuje mezi vejci :) To se pak většinou většinou věnuje popisům úspěchů pětiletky...

Loudil
31. květen 2019, 23:28

TO : Pácalt

Těch pár ryze technických záležitostí :

1. Čína z TOP 500 nejrychlejších superpočítačů světa provozuje kolem 200 kusů, USA kolem 100.

2. Nyní tam dokončují ve třech výzkumných centrech spuštění tří superpočítačů o rychlosti výpočtu 1 kvintilion operací za vteřinu, patrně porazí USA o 1 rok.

3. V Šanghaji se staví třetí čínská letadlová loď domácí konstrukce, výtlak asi 90 000 tun.

4. Délka vysokorychlostní železniční sítě - skoro 30 000 Km.

5. Platba mobilem s užitím QR kódu je tam tak masově rozšířená, že někde už prakticky neznají papírové peníze.

6. Internetový maloobchodní prodej tam několikrát převyšuje stejný prodej v USA.

7. 70 % všech vodních elektráren na světě dnes staví Čína.

8. Letos Čína jako první stát světa úspěšně vysadila vozítko na odvrácenou stranu Měsíce. Zhruba do roka další sonda přiveze měsíční horninu na Zem.

9. Čínská mezinárodní vesmírná stanice se začne stavět zhruba za rok.

10. Letos byla zahájena stavba obří nosné rakety CZ-9 , nosnost na LEO přes 120 tun. Její úkol : Kolem roku 2030 dopravit čínského kosmonauta na Měsíc.

11. Čínský model vlastního reaktoru Hualong One 1000 MW - Fuqing - 5 je stavěn v předstihu oproti harmonogramu o 50 dní.

12. 80 % modulů solárních panelů vyrábí Čína.

13. V dubnu Čína vyrobila - 54 % světové výroby oceli.

14. Před týdnem Čína ukázala prototyp vlaku na magnetickém polštáři, cestovní rychlost - 600 km/h. Testování 2019 a 2020. První jízdy s cestujícími - 2021.

15. 98 % všech elektrických autobusů světa jezdí v Číně. V Číně se každý rok prodá přes 50 % světových prodejů elektromobilů.

16. Firma Huawei je 2 až 3 roky před Západem ve vývoji mobilních 5 G sítí.

17. Ze šesti největších světových prodejců smartphounů jsou čtyři čínští : Huawei, Oppo, Xiaomi, Vivo

atd, atd, atd.

Tedy : "skutečně jde o - "drobnosti".

Martin Pácalt
1. červen 2019, 08:22

Teď jste uhodil hřebík na hlavičku - samé technické záležitosti. Já jsem zapomněl, že život je jen o technice, o ničem jiném.

Loudil
1. červen 2019, 09:34

TO : Pácalt

Ano, ale žít svobodně v technicky v zaostalé ekonomice také není to pravé ořechové. U nás se rádo pokud jde o Čínu přehání. Třeba teď je 30 výročí demonstrací na Tchien An-men. Je to 4.června, když tam bylo roku 1989 - 1000 až 5000 mrtvých. Pokusili se o státní převrat. V Číně to už v podstatě vůbec nikoho nezajímá , ale my se v tom opět "budeme vyžívat" na ČT-1. Pro srovnání v demokratických zemích Mexiku a Brazílii není na ulicích bezpečno. Za rok 2018 - počet vražd. Mexiko - 33 500 , Brazílie - 51 000. V obou zemích ročně !, nikoli jednou za 30 let desetinásobek mrtvých oproti čínskému potlačení studentů. A to mají oba státy dohromady jen čtvrtinu čínských obyvatel. O číslech z Brazílie a Mexika se u nás ve zprávách skoro nehovoří, zná je málokdo. Vraždí se totiž v zemích demokratických. My na Západě nejsme schopni zorganizovat nejen složitou stavbu reaktoru, ale už ani takovou blbost, aby se US konvoj vojáků přesunul po D1 v noci a nikoli v pravé poledne. Předevčírem si naši řidiči na D1 rvali vlasy vzteky, americké šunky měly jeden defekt za druhým a sunuly se v poledne po D1 rychlostí 50 Km/h. Z Německa prý už přijely se zpožděním. Co kdyby ale byli pánové z Ameriky hned za naší hranicí odstaveni na nějakou odstavnou plochu, kde by počkali do 20.00 a pak až zahájili svůj přesun ? O přesunu se jistě vědělo měsíc předem. Moc složité a komplikované pro naše "vědátory".

Carlos
1. červen 2019, 11:06

Je sakra rozdíl mezi technologicky zaostalou ekonomikou, ekonomikou s přirozeným vývojem a technologicky přepálenou ekonomikou.

A kolik vražd se tedy na roční bázi děje v Číně? Nelze srovnávat jednu událost s ročními průměry jiné země. Pak je taky rozdíl v tom jestli to udělá organizovaně vláda, nebo jestli je to chaoticky kvůli životní úrovni a zločinu. Což může být klidně půl na půl. Ale rozhodně si to lidi dělají navzájem. Vraždí se, pane všude, i ve Vaší milované Číně.

Do Prahy, co je známo, dojeli bez problémů. Rozsypávka nastala až na tankodromu. Samozřejmě, mohli to vagonovat a cvičně táhnout třeba po staré Tišnovce, nebo přes Skuteč, Hanušovice, kamakoliv po lokálkách. A mimochodem za část problémů může polský kamion co je opět nabořil.

Carlos
1. červen 2019, 10:35

1) Per capita za USA pořád zaostávají, u takových věcí je zrovna to lepší měřítko, protože to nějak ukazuje o tom jak jsou na tom celkově s technikou, dalším by bylo, ale to se neudává, průměrná utilizace strojového času. Jestli máte 50 počítačů jedoucích 100 hodin a nebo 5 jedoucích 1000 hodin zase něco vypovídá, třeba to jestli jenom nehoníte nazdařbůh počty strojů.

2) Jaká bude utilizace a jakých operací? Instrukcí? Flopsů? Nebo čeho? On je sakra rozdíl mezi instrukcí JNE, ADD, FADD, nebo jestli tam dělá CORDIC a na jaké bitové šířce.

3) Ať si to užijí, divné je že s tím začali až po tom co koupily šrot od Ruska. Ale pro válku nebudou mít brzo lidi a stroje to nevyhrají. A nabízí se otázka na co by vedli válku, tam směřují brutálně k bublině do které se zakuklí, už to párkrát za historii udělali.

4) Per capita trochu lepší než Japonci.

5) V Africe to je tak taky, konkrétně snad v Keni je placení telefonem hit. A rozdíl mezi čárovým a aztéckým kódem je minimální z tohoto pohledu.

6) Jsou 3x větší! Jak to máte per capita?

7) Jaký segment? Rozestavené projekty, nebo dodavatelé?

8) Toto bylo cool před 50 lety.

9) Aneb "Do švestek jsme doma"

10) 120t? SLS, příští rok 70-130t na nízkou oběžnou dráhu. Nehledě na to že co je zajímavé je cena, nic víc, kompletovat můžete ve vesmíru a popravdě bych se nedivil kdyby Space-X takto připravila loď pro cestu na Mars ono mít možnost odletět od země s 50t paliva je něco jiného než se štrachat v Apollu.

11) 50 dní? To je tak nějak nic na projektu na roky, taky se to může ještě podělat.

12) Protože je zbytek světa nechal? Co to ale říká o reálné schopnosti ji nahradit? Nic. Na kolik jedou třeba fabriky na panely v Indii, USA, Evropě?

13) Ještě někdo měří vyspělost výrobou ocele? Jo a jaká ocel to je? Jak je kvalitní? On je rozdíl vyrobit vysoce kvalitní ocel na lopatky turbín, nebo mrchatou na roxory co se ohnou když se na ně šeredně podíváte.

14) No potěš pandu, to bude paštiky. A prototyp taky nic nemusí znamenat, všichni jsme viděli jejich podjížditelný patrový autobus přes dva pruhy, viděli jsme ten jejich vlak co bude fungovat jako dopravník a nastupovat se bude kapslí nahoře co bude moci na chvíli zastavit. Kde to je? Nikde! Sranda bude ještě schvalovačka, a možná i Čínská obdoba TSI.

15) A kolik to je procent z flotily? Jak to počítáte, čistě baterkáče, hybridy, nebo i trajfy?

16) Jo jak se zpívá jednou jsi dole jednou nahoře. Vzhledem k tomu že jsme tu měli jiné neochvějné/mobilní počítačové giganty a dnes tu nejsou, tak ten náskok nemusí nic znamenat. Ale jestli je to narážka na tu válku, pak je to jednoduché, ať se pan Žen Čeng-fej vzdá Čínského občanství, koupí si občanství Malty a přesune celou firmu (sídlo) třeba do Amsterodamu, nebo ať mu to vybaví Mluvčáček.

17) A tím chcete říct co konkrétně? Máte-li na světě tak 3,5 mld lidí v industrializovaných zemích, tak 4mld co si může pořídit chytrý telefon, tak máte-li populaci 1.3 mld, tak to se to pak roste.

A teď z toho dalšího v čem jsou také první. Dost pravděpodobně.

α) Budování orwellovského státu.

β) Cenzura internetu.

γ) Zabíjení lidí na orgány.

ε) Několik pokusů o genocidu.

ζ) Bezdůvodné omezování osobní svobody, náboženské svobody v Ujgurských oblastech. To samé v Tibetu. A k tomu ještě bod γ en masse.

η) Nárokování si území suverénního státu.

θ) Pronásledování Křesťanů.

ι) Pronásledování cvičenců Fa-lu-kung a bod γ.

Loudil
1. červen 2019, 12:15

To : carlos

Nemá cenu vám postupně vyvracet jednotlivé vaše odpovědi k mým bodům, je to jen vaše žvanírna. Čínské elektrické busy už například jezdí po X zemích světa, Londýn a USA nevyjímaje. Jistě je to pro stát, kde se ještě před 40 roky umíralo na hladomory neúspěch ??U nás jezdíme 100 km železnicí Plzeň -Praha zhruba rychlostí jako za Rakousko Uherska parní lokomotivou, tedy asi 70 km/hod. Jde o spojení mezi dvěma největšími městy Čech. Čína má 30 000 Km HSR pro jízdu 250 -350 km/h. A k těm vašim svobodám v Číně. Opět jenom propagandistická žvanírna přebraná z ČT-1. Jdu obědvat, tak už nemám čas psát. Co říkáte třeba tomu, že v Thajsku mají zákon na 10 let vězení pro člověka, který jen slovně urazí jejich krále ?? Nyní tam má jít za to bručet do basy jakýsi cizí turista, který někde v baru na pláži jejich krále slovně urazil. Největší přítel Trumpa, S.Arábie nechala zavraždit na svém konzulátu opozičního novináře. Organizátor princ Salmán se stále směje.....atd, atd.

Martin Pácalt
1. červen 2019, 18:38

Loudilovi: Měl byste dodat, která partaj hladovění svých vlastních občanů zavinila a jestli ta partaj čirou náhodou dodnes té Číně nešéfuje.

Samo
2. červen 2019, 14:35

200 Čínskych super PC nemá dokopy taký výkon ako 100 USA. Najvýkonnejšie sú Summit 200 PFlop/s a Sierra 125,7 PFlop/s ktorý je tesne pred Sunway TaihuLight no tento rok bude spustený 250 PFlop/s Bubba v Houstone. K vyspelosti čínskych super PC, potrebujú na podobné výkony okolo 5 násobku jadier oproti USA. Ďalej 3 sú len prototypy architektúry z ktorých sa jeden vyberie a postaví na ňom jeden superpočítač teda nie 3 ale iba jeden "exascale" (" 1 kvintilion operací") superPC. USA príjdu síce o rok neskôr no s dvoma počítačmi Aurora >1 EFlop/s a ďalší superpočítač na 2021 z USA je Frontier s výkonom >1,5 EFlop/s čína viac takých počítačov neplánuje.

70% pretože zvyšok sveta už využil takmer všetok vodný potenciál, zvyšok sveta nemá záujem zatápať obrovské územia a vyháňať ľudí z domovov.

Odvrátená strana má len PR význam a to že tam nikto nebol, podľa zloženia a snímkovania y obežjej dráhy je rovnaká ako tá privrátená, len je zložitejšie sa tam dostať kvôli potrebe retranslačnej družice. Apollo a Luny priviezli horniny z mesiaca už dávno takže taký pokrok to nieje. Včera NASA vybrala 3 spoločnosti pre vedecký prieskum povrchu mesiaca prvá poletí budúci rok a ďalšie 2 o rok neskôr. Rovnako do konca roka NASA zadá kontrakty na pilotovaný zostupový modul pre lunárnu výpravu v 2024, Raketu narozdiel od Číny majú SLS je takmer hotová do konca roka bude prvý stupeň odoslan na testy a v druhej polovici 2020 poletí k mesiaci na ostrý test vo vesmír. Taktiež pred nedávnom NASA vybrala Maxar Technlogies výrobu základného modulu pre kozmickú stanicu na obežnej dráhe mesiaca. Prvý let CZ-9 je plánovaný na 2030. USA sa na meisac spolu s ESA dostanú skôr keďže už sa vyrába letový HW.

Čínska stanica TG-3 je čínska nie medzinárodná... To by sa dalo povedať aj o MIRe že bol medzinárodný keď naň lietal Space Shuttle USA. 12. a 13. Čína je montovňa/výrobňa s pokrokom to nemá nič, ak by oceľ ich vláda nedotovala nikto ju nekúpi kvôli pochybnej kvalite oproti ocele z USA či EU podobne je to s FV. Skutočne ide o drobnosti. Reaktory sú viac menej výnimka. Huawei má výhodu v tom že vyrába celý systém a teda aj vie ho dobre vyladiť. 5G štandard je voľne dostupný a technológiu si naň môže kúpiť hoci kto, nejde o Know-How ktoré niekto má a iný nie. Ďalšou výhodou Huawei je nízka cena ktorú nik iný nepodlezie v tom majú výhodu ale náskok to nieje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se