Francie: EDF připravuje plány na výstavbu dalších 6 EPR reaktorů. Mají být levnější variantou než plyn

DomůElektrárny v EvropěFrancie: EDF připravuje plány na výstavbu dalších 6 EPR reaktorů. Mají být levnější variantou než plyn

Francouzská vláda požádala státní energetickou firmu EDF, aby připravila plány na výstavbu šesti jaderných reaktorů EPR v příštích 15 letech. V pondělí to uvedl francouzský deník Le Monde. CEO EDF tuto iniciativu potvrdil se slovy, že se jedná o levnější řešení ve srovnání s výstavbou plynových elektráren.

V dopise zaslaném CEO EDF, Jeanu-Bernardu Lévymu, žádají francouzská ministryně životního prostředí Elisabeth Borneová a ministr financí Bruno Le Maire společnost k přípravě plánů na výstavbu tři párů reaktorů EPR ve třech lokalitách, která má proběhnout v příštích 15 letech.

Požadavek francouzské vlády je součástí dlouhodobého plánování, které má navázat na dokončení výstavby reaktoru EPR Flamanville 3 na severu Francie, jehož zprovoznění se kvůli řadě technických problémů protáhne oproti původnímu plánu nejméně o deset let. S tím jde ruku v ruce navýšení předpokládaných nákladů, které se při zohlednění opravy svarů vyšplhají na 12,4 mld. eur (při úrokové sazbě z roku 2015). To při instalovaném výkonu 1,6 GW představuje 7,74 mld. eur/GW (198 mld. korun/GW).

Problémy se nevyhnuly ani dalšímu reaktoru typu EPR stavěnému v Evropě. Finský reaktor Olkiluoto, jehož výstavba začala v roce 2005, také čelí celé řadě problémů a průtahům v dokončení projektu. Aktuálně byly dokončeny horké funkční testy a reaktor je připraven k zavážce paliva. Očekává se, že připojení nového bloku k síti proběhne v lednu 2020.

Doposud byly zprovozněny pouze dva reaktory EPR, a to v Číně. První blok čínské elektrárny Taishan v provincii Kuang-tung byl světově prvním reaktorem typu EPR uvedeným do komerčního provozu. Taishan 2 zahájil svůj komerční provoz minulý měsíc.

Model EPR je nejnovější generací reaktorů francouzské EDF, který disponuje vylepšenými bezpečnostními prvky zavedenými po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.

EDF: Jaderné elektrárny budou levnější variantou ve srovnání s plynovými elektrárnami

Lévy ve čtvrtek potvrdil deníku Le Monde plány na výstavbu nových jaderných reaktorů, přičemž uvedl, že jejich náklady na výrobu elektřiny by byly nižší než 65-70 EUR/MWh v případě plynových elektráren při zohlednění ceny emisí CO2.

„Francie se jasně připravuje na výstavbu nových jaderných elektráren. Abychom snížili náklady … potřebujeme několik reaktorů,“ uvedl Lévy pro deník Le Monde.

Lévy potvrdil, že vláda chce o výstavbě reaktorů rozhodnout do poloviny roku, ačkoli první EPR v zemi, Flamanville 3, se potýká s překročením nákladů a zpožděním.

„Jaderná energie musí být považována za nezbytnou energii v boji proti globálnímu oteplování,“ uvedl v úterý francouzský ministr financí Bruno Le Maire, jehož cílem je do roku 2050 dosažení uhlíkové neutrality.

EDF vypsala výběrové řízen na výstavbu dvou bloků typu EPR 2

EDF v září vypsala výběrové řízení na stavbu dvou jaderných bloků typu EPR 2. V zatím neupřesněné lokalitě chce začít s výstavbou ve dvacátých letech s délkou trvání téměř deset let. Nové jaderné bloky by se měly nacházet v blízkosti některé z již provozovaných jaderných elektráren v zemi.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Flamanville. Zdroj: EDF