EDF snížila kvůli koronavirové krizi odhad letošní výroby elektřiny z jádra o 20 %
Francouzská energetická společnost EDF snížila v reakci na probíhající koronavirovou krizi odhad letošní výroby elektřiny z francouzských jaderných elektráren na 300 TWh z původních 375-390 TWh. Pro roky 2021 a 2022 očekává EDF nárůst výroby na 330 až 360 TWh.
EDF ve čtvrtek uvedla, že kvůli koronavirové krizi musela upravit všechny své aktivity tak, aby zajistila ochranu zaměstnanců pracujících v jejích jaderných elektrárnách.
„Výkon prací, které byly naplánovány na plánované odstávky, byl významně ovlivněn, což snižuje dostupný výkon zdrojů. EDF proto upravuje plán odstávek tak, aby optimalizovala dostupný výkon,“ uvedla ve čtvrtek společnost.
Podle EDF způsobí zpomalení ekonomiky významný pokles ve spotřebě elektřiny ve Francii v letošním roce. Oproti obvyklým hodnotám by mohlo dojít k poklesu až o 20 %.
„Abychom provozovateli přenosové soustavy (RTE) pomohli zajistit nepřerušenou dodávku elektřiny v průběhu zimy 2020-2021, několik jaderných reaktorů bude muset být v létě a na podzim odpojeno od sítě, aby bylo ušetřeno palivo na těchto elektrárnách,“ dodala EDF.
Výše popsané skutečnosti podle EDF způsobí, že letošní výroba jaderných elektráren dosáhne zhruba 300 TWh. Ještě v únoru letošního roku přitom EDF počítala pro rok 2020 výrobou v rozmezí 375-390 TWh. V roce 2019 dosáhla výroba z těchto zdrojů necelých 380 TWh.
Podle oficiálních čísel pro první kvartál 2020 poklesla v tomto období výroba z francouzských jaderných elektráren meziročně o 9,5 % na 101,2 TWh. V březnu došlo k meziročnímu poklesu dokonce o téměř 14 % na 30,6 TWh.
Mohlo by vás zajímat:
Dobrá zpráva pro přírodu, zvláště pak pro tu živou. Alespoň bude vytvořeno méně toxických jaderných emisí a odpadků.
A na té fotce u článku je vidět jak jsou ty větrníky oproti těm jaderným chladícím věžím a komínům krásné. Ty chladící věže by měli zbourat aby nedělali větrníkům závětří a nenarušovali proudění větru, vlhkost a teplotu.
Jeden relativně neškodný virek (byly a budou horší) a jaderná energetika je propadá ještě do větší krize. A to i v tradičních jaderných baštách s nedemokratickými režimy viz. například Bělorusko:
"Velkou zátěž pro zemi znamená i jaderná elektrárna v Ostrovci, kterou na severozápadě země staví konsorcium ruských firem za státní peníze pocházející z obří půjčky od Ruska. Spuštění elektrárny se kvůli závažným a často utajovaným technickým problémům při stavbě několikrát posunulo.
Důvodem odkladů byl nejspíš i termín povinnosti splácet ruskou půjčku, který nastane půl roku poté, co Rusové elektrárnu Bělorusům předají, nejpozději však v dubnu 2021. Bělorusko pak bude muset po dobu 15 let splácet ročně zhruba půl miliardy dolarů. To může zkomplikovat potřebné půjčky ze zahraničí.
Připojení jaderné elektrárny k síti se předpokládá letos v červenci. Už teď přitom Lukašenko vyzývá k většímu odběru elektřiny a změně vyhřívání domácností z plynu na elektřinu. Po zapojení jaderné elektrárny jí totiž hrozí nadbytek a země EU elektřinu z problémové elektrárny odebírat nechtějí. Stavbu dlouhodobě tvrdě kritizuje sousední Litva, která z bezpečnostních důvodů nakoupila pro své obyvatele miliony jodových tablet."
Nevím odkud čerpáte informace, ale ještě jsem nikde nečetl ani neslyšel, že by se nějaký ptát zabil o chladící věž. O větrnících se to ovšem říci nedá.
Jak vidno strach z jádra je dobrý obchodní artikl.
Každopádně pokud bude cena EE příznivá pro obyvatele, tak proč by pro vytápění raději nevyužívali elektřinu jak plyn. Přijde mi to mnohem ekologičtější než taková biomasa v našich podmínkách.
Mluvíte o jaderných emisích. Můžete mi to prosím vysvětlit? Předem moc děkuji.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se