Japonská vláda ukončila evakuaci města Naraha, která následovala po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Radiace údajně klesla na bezpečné hodnoty.

7 400 obyvatel města má dovoleno vrátit se do svých domovů poté, kdy bylo v sobotu zrušeno 4 roky staré nařízení o evakuaci.

Naraha, 20 km jižně od jaderné elektrárny Fukušima, byla první ze sedmi obcí, jež byly nuceně evakuovány z důvodů kontaminace zářením po masivním zemětřesení a vlně tsunami, která před čtyřmi lety zasáhla elektrárnu. Událost si vyžádala 16 000 lidských životů a více než 2 500 lidí je stále pohřešováno. Žádné z úmrtí ovšem není připisováno přímo jaderné katastrofě, ačkoliv několik úmrtí nastalo při následné evakuaci.

Podle vlády po dekontaminačním procesu úroveň radiace klesla na úroveň, která je považována za bezpečnou.

Město představuje modelový příklad, jelikož většina obyvatel zůstává opatrná, kvůli přetrvávajícím obavám o zdraví a nedostatečnou infrastrukturu. Od začátku zkušebního období, které začalo v dubnu, se navrátilo pouze 100 z téměř 2 600 domácností.

„Naše hodiny se daly znovu do pohybu. Ukončení evakuačního nařízení je jedním z důležitých kroků, ale je to pouze začátek.“ Yukiei Matsumoto Starosta Narahy během ceremonie konané v dětském parku

Podle Matsumota je strach z radiace a jaderné bezpečnosti stále přítomen a město čeká dlouhá cesta za obnovou. Do září by mělo být bez lékařské kliniky a nová prefekturální nemocnice nebude připravena začít přijímat pacienty až do února příštího roku.

Obchod s potravinami zahájil službu bezplatných dodávek červenci a nákupní centrum otevře v roce 2016. Mnozí obyvatelé, kteří nemají vlastní dopravní prostředek, čelí při svých každodenních potřebách omezeným možnostem.

Pro snížení obav byl každý z obyvatelů vybaven osobním dozimetrem, díky kterému může sám kontrolovat úroveň radiace. 24 hodin denně běží monitorování v čistírně vody a testování vody na přítomnost radioaktivních materiálů.

Úvodní fotografie: Jun Teramoto

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *