Domů
Energetika v zahraničí
Japonsko poprvé od havárie ve Fukušimě spustilo jaderný reaktor starší 40 let

Japonsko poprvé od havárie ve Fukušimě spustilo jaderný reaktor starší 40 let

Japonská společnost Kansai Electric Power znovu spustila provoz jaderného reaktoru v centrální prefektuře Fukui. Je to poprvé, kdy byl obnoven provoz reaktoru staršího 40 let podle nových pravidel stanovených po havárii v elektrárně Fukušima z roku 2011, která byla nejhorším jaderným neštěstím od výbuchu elektrárny v Černobylu. Informovala o tom agentura Kjódó.

Kvůli katastrofě ve Fukušimě bylo v Japonsku odstaveno z provozu všech 54 reaktorů, které poskytovaly zemi téměř třetinu elektrické energie. Poté musely všechny požádat o licenci podle nových standardů, protože katastrofa upozornila na provozní a regulační nedostatky.

Společnost Kansai uvedla, že ukončila závěrečné inspekce a zahájila provoz třetího bloku elektrárny Mihama, poprvé zhruba po deseti letech. Třetí blok elektrárny zahájil komerční provoz v roce 1976. Očekává se ale, že bude znovu odstaven zhruba čtyři měsíce před 25. říjnem. Do tohoto termínu musí zavést firma v elektrárně protiteroristická opatření. První a druhý blok elektrárny už byly úplně odstaveny kvůli svému stáří.

Souhlas s provozem reaktoru staršího 40 let, a to na další období až 20 let, dal japonský úřad pro regulaci jaderné energetiky v roce 2016. Předtím prověřil veškerá bezpečnostní opatření tohoto bloku. V únoru vyjádřil souhlas s obnovením provozu také starosta města Mihama a koncem dubna guvernér prefektury.

Z obnovení provozu však mají obavy místní obyvatelé. V pondělí podala skupina devíti lidí z prefektury Fukui a sousedních prefektur žalobu, ve které se domáhají pozastavení provozu reaktoru. Podle nich může být reaktor kvůli svému věku nebezpečný.

Obnovení provozu je vítanou zprávou pro vládu premiéra Jošihideho Sugy, která podporuje obnovení provozu jaderných reaktorů, přestože velká část veřejnosti má po katastrofě ve Fukušimě obavy o jejich bezpečnost. Energetickým společnostem se nedaří rychle obnovovat provoz elektráren kvůli řadě požadovaných bezpečnostních vylepšení, odporu místních a rovněž kvůli soudním sporům.

Provozuschopných je nyní v Japonsku 33 jaderných bloků. Provoz jich zatím v rámci nového režimu vytvořeného po katastrofě ve Fukušimě obnovilo deset. Japonsko bude potřebovat téměř všechny tyto bloky v provozu, pokud chce splnit cíle snižování emisí do roku 2030, uvedla agentura Bloomberg.

Komentáře

(1)

energetik II

23. červen 2021, 12:11

Japonsko bude skutečně tyto bloky ještě potřebovat. Japonských 126 milionů obyvatel žije na ploše jen o trošku větší jak Polsko a OZE tam sice mají dobrý potenciál, nicméně ,aby už brzy vyráběly potřebných asi 1000 TWh ročně, to je nemožné.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.