Nádoba nejmodernějšího ruského reaktoru VVER-TOI úspěšně prošla prvními hydraulickými testy

DomůRychlé zprávyNádoba nejmodernějšího ruského reaktoru VVER-TOI úspěšně prošla prvními hydraulickými testy

Výroba reaktorové nádoby je komplikovaným technologickým procesem. Každou část procesu je potřeba otestovat a na závěr je hydraulicky testována i kompletní reaktorová nádoba. Podobné testy nyní proběhly na reaktorové nádobě prvního reaktoru VVER-TOI.

Volgodonská část Ruské společnosti AEM-Technology JSC zajistila speciální hydraulické testování reaktorové nádoby jaderné elektrárny Kursk II. Ta bude první elektrárnou s reaktorem VVER-TOI, modernější verze ruského reaktoru typu VVER-1200.

Atommaš dokončil svařování spodní části reaktorové tlakovodní nádoby na začátku roku 2020
Atommaš dokončil svařování spodní části reaktorové tlakovodní nádoby na začátku roku 2020 Zdroj: Rosatom

Výroba 11 metrů vysoké reaktorové nádoby je zakončena provedením prvotních hydraulických testů. Jeřáb s nosností 600 tun byl využit pro instalaci reaktorové nádoby pro reaktor VVER-TOI do speciálního podpůrného prstence. Nádoba byla uzavřena a utěsněna pomocí standardního víka, následně byla reaktorová nádoba vyplněna destilovanou vodou a ohřáta na teplotu 60 stupňů celsia. Současně s ohříváním nádoby docházelo i ke zvyšování tlaku na 24,5 MPa.

Provedené testy potvrdily odolnost a zpracování ocelové reaktorové nádoby a jejich svarů.

Podobné testy prvního parogenerátoru pro reaktor VVER-TOI a jadernou elektrárnu Kursk II proběhly v září 2020. Testy byly provedeny s tlakem odpovídajícímu 125 % nominálního tlaku. Přitom teplota vody v parogenerátoru a teplosměnných plochách dosáhla hodnoty 100 stupňů celsia. Parogenerátory pro systém VVER-TOI mají v průměru 4 metry a jsou dlouhé přibližně 15 metrů. Celý parogenerátor váží více jak 340 tun.

Jeden ze 4 parogenerátorů reaktoru VVER-TOI
Jeden ze 4 parogenerátorů reaktoru VVER-TOI Zdroj: Rosatom

Ruská jaderná elektrárna generace III+

Jaderný reaktor VVER-TOI, jinak nazývaný V-510, je součástí koncepce jaderné elektrárny generace III+ s výkonem 1255 MW elektrických. Tento reaktorový návrh je založen na zkušenostech a technických výsledcích z projektování jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200.

Reaktorový návrh nabízí zvýšenou bezpečnostní odolnost díky vyšším limitům vůči extrémním vnějším vlivům. Mezi ty patří také schopnost přestát i velká zemětřesení. Reaktorový návrh je vybaven moderním systémem řízení a monitorování.

Výstavba dvou bloků v jaderné elektrárně Kursk II začala v dubnu 2018 a dubnu 2019. Ty mají nahradit stávající 4 reaktory RBMK-1000, které byly spouštěny v letech 1976 až 1985. Jaderná elektrárna Kursk II je stavěna 40 kilometrů jihozápadně od města Kursk.

Spuštění nových bloků se předpokládá v září 2023 a srpnu 2024. Společnost AEM Technology je dceřinou společností Rosatomu, ruské státní korporace pro jadernou energii.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují