Dlouhodobý potenciál jaderné energie zůstává vysoký. S touto informací přišla nejnovější studie od Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Studie uvádí, že instalovaný výkon v jaderných elektrárnách vzroste do roku 2050 o 123 % ve srovnání se současnou úrovní.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE (IAEA – International Atomic Energy Agency) zveřejnila studii nazvanou International Status and Prospects for Nuclear Power 2017. Studie analyzuje faktory, které by mohly ovlivnit budoucnost jaderné energie, jako je financování, trh s elektřinou nebo veřejné mínění. Studie je rozdělena na dva scénáře vývoje jaderné energie do roku 2050 – High Case Projection (optimistická předpověď) a Low Case Projection (pesimistická předpověď).

Podle High Case Projection se celosvětový výkon jaderných elektráren zvětší z 392 GWe na konci roku 2016 na 554 GWe do roku 2030, na 717 GWe do roku 2040 a na 874 GWe do roku 2050. Podíl jaderné energie na celosvětové výrobě elektrické energie by se zvýšil ze současných 11 % na 13,7 % do roku 2050. Tato prognóza předpokládá současný růst poptávky po elektrické energii, a to zejména v Asii. Při tomto růstu poptávky bude dosažení uvažovaných podílů vyžadovat každoroční připojení 30 až 35 bloků do sítě od roku 2025.

Největší růst se očekává ve střední a východní Asii, kde se výkon v porovnání se současnou úrovní zvýší zhruba 3,5krát do roku 2050. Instalovaný výkon jaderných zdrojů v severní Americe se do roku 2050 mírně sníží, zatímco v Evropě (s výjimkou východní Evropy) zpočátku klesne, ale zvýší se do roku 2050 na 120 GWe.

„Pokles ve srovnání s předchozími studiemi je způsoben především předčasným odstavením nebo nedostatkem zájmu o prodloužení životnosti jaderných elektráren v některých zemích. Je to kvůli snížené konkurenceschopnosti jaderné energie v krátkodobém i státním měřítku v několika zemích po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daiichi v roce 2011“, uvádí MAAE.

Low Case Projection

Low Case Projection předpokládá, že nebudou dosaženy všechny národní cíle pro jadernou energii. Podle této prognózy se jaderný výkon sníží z 392 GWe na konci roku 2016 na 345 GWe do roku 2030. Dále bude klesat na 332 GWe do roku 2040, do konce roku 2050 se následně výkon zvýší na přibližně současnou úroveň. Podíl jaderné energie na celosvětové výrobě elektrické energie klesne ze současných 11 % až na úroveň 6 % do roku 2050.

MAAE poznamenala, že i když se zdá, že tato prognóza nevykazuje čistý růst výkonu jaderných elektráren do roku 2050, tak opak je pravdou.

„Ve skutečnosti, dokonce i případě Low Case Projection, bude do roku 2050 vybudováno přibližně 320 GWe nového výkonu, což bude kompenzovat ztráty způsobené bloky, které budou odstaveny. Tyto nové kapacity nemusí být nutně vybudovány ve stejných lokalitách jako stávající bloky“, uvádí MAAE.

Studie MAAE také uvádí i myšlenku World Nuclear Association, označovanou jako Harmony. Vychází ze scénáře 2DS od Mezinárodní energetické agentury, jehož cílem je zabránit nejhorším následkům změny klimatu a vyžaduje velké zvýšení výkonu v jaderných blocích. Harmony předpokládá rozmanitou kombinaci technologií s nízkými emisemi oxidu uhličitého.

Technologie mají být rozmístěny takovým způsobem, aby se maximalizovaly přínosy každého z nich, zatímco negativní dopady jsou minimalizovány. Cílem je poskytnout 25 % celosvětové výroby elektrické energie z jaderných zdrojů v roce 2050. To vyžaduje zhruba 1000 GWe výkonu v nových blocích, které mají být postaveny.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *