Domů
Jaderné elektrárny
První modernizovaný blok jaderné elektrárny Darlington byl opět spuštěn
Přechod k nízkoemisní elektroenergetice v provincii Ontario zajistila i elektrárna Pickernig se svými jadernými reaktory typu CANDU (zdroj OPG).
Přechod k nízkoemisní elektroenergetice v provincii Ontario zajistila i elektrárna Pickernig se svými jadernými reaktory typu CANDU (zdroj OPG).

První modernizovaný blok jaderné elektrárny Darlington byl opět spuštěn

Druhý blok kanadské jaderné elektrárny Darlington společnosti Ontario Power Generation (OPG) dosáhl poprvé kritického stavu po renovaci, která trvala více než tři roky a zahrnovala rozebrání a přestavbu reaktoru. Blok by se měl vrátit do plného provozu ještě na jaře.

Rekonstrukce zahrnovala i rozebrání a opětovné sestavení reaktoru Darlington 2 typu CANDU; Zdroj: OPG

Darlington 2 je prvním ze čtyř reaktorových bloků, které podstoupily rekonstrukci v hodnotě 12,8 miliard kanadských dolarů (přibližně 224,7 miliard korun). Celý projekt byl zahájen v říjnu 2016 a umožní provoz elektrárny na dalších 30 let. Samotné práce na rekonstrukci druhého bloku začaly v červenci 2018 a k jejich dokončení došlo minulý měsíc (březen 2020).

Náročné podmínky související s pandemií COVID-19

Vyvedení reaktoru na kritický výkon je stav, kdy je udržována stabilní řetězová štěpná reakce, která produkuje tepelnou energii potřebnou pro výrobu elektrické energie. První dosažení kritičnosti vyžadovalo zvýšenou pozornost a flexibilitu pracovníků s ohledem na dodatečné požadavky a hrozící nepozornost související s pandemií COVID-19, uvedla společnost.

Schéma reaktorů typu CANDU (PHWR); Zdroj: cna.ca

„Je to pro naši elektrárnu historický okamžik, navíc v době, kdy jsou nezbytné služby, jako ta naše, zapotřebí více než kdy jindy,“ řekl vedoucí projektu Dietmar Reiner.

V nadcházejících týdnech dojde k sérii náhřevů a nízkotlakých testů technologie, kdy bude postupně zvyšován výkon reaktoru, až nakonec dojde k připojení výrobního bloku k ontarijské elektrické soustavě, sdělila OPG.

Zbývají dva milníky před dosažením plného výkonu

Kanadská komise pro jadernou bezpečnost minulý týden schválila odstranění regulačního limitačního opatření pro možný přechod ze stavu „garantovaného odstavení“ na 1 % nominálního výkonu reaktoru. Pro vyvedení bloku na nominální výkon bude potřeba odstranění dalších dvou regulačních milníků na povolení národního regulátora.

OPG již dříve oznámila opožděné spuštění třetího bloku JE Darlington, které bylo původně plánováno na květen 2020. Připojení bloku by mělo proběhnout později v průběhu tohoto roku, kvůli zajištění stabilních elektrických dodávek v průběhu virové pandemie.

Zdroj úvodní fotografie (JE Pickering v provincii Ontario): OPG

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Hendry
17. duben 2020, 17:35

12,8 miliard kanadských dolarů za rekonstrukci 4 bloků o celkovém instalovaném výkonu 3 512 MWe … na wikipedii píšou: 14. října 2016 zahájila společnost OPG největší kanadský projekt v oblasti bezemisní energetiky - rekonstrukci všech čtyř reaktorů JE Darlington. Podle Konferenční rady Kanady tato investice ve výši 12,8 miliardy USD vygeneruje pro Ontario 14,9 miliardy USD v ekonomických benefitech, včetně tisíců pracovních míst ve stavebnictví v Darlingtonu a v přibližně 60 firmách z Ontaria, které budou na tuto rekonstrukci dodávat komponenty. Dokončení projektu je naplánováno do roku 2026 a zajistí bezpečný provoz JE do roku 2055.

St
17. duben 2020, 21:19

Tak ať dlouho a bez problémů slouží.

Rostislav Žídek
17. duben 2020, 21:47

V Kanadě (kde je dražší práce) za (pod) uvažovanou cenu jednoho nového bloku v Dukovanech udělají rekonstrukci 4 stávajících.

Dobrá práce! Vlastně tedy místo odstavování a náhrady novým bychom měli uvažovat o repasu?

Emil
17. duben 2020, 22:50

Jenomže tyto bloky po rekonstrukci za více než 200 miliard poběží stejnou dobu (60 let), jako jsou schopné běžet bloky v Dukovanech a Temelíně i bez takto zásadní a nákladné renovace. Navíc vůbec nejde srovnávat reaktory CANDU a VVER. A uvažovaná cena jednoho bloku v Dukovanech není 224,7 miliard korun.

St
18. duben 2020, 10:23

Každopádně se vyplatí více repasovat než likvidovat. Jenže to někteří bohužel nechápou.

Vojtěch Barták
22. duben 2020, 10:02

No někteří evidentně nechápou že je sakravelký rozdíl mezi reaktory CANDU a VVER. zatím co VVER (můžeme a taky se do dělá) modernizovat a vyměňovat průběžně u CANDU to tak jednoduché není. Na druhou stranu u VVER jsou díly a části které od prvního štěpení v reaktoru už nikdy nikdo nevymění klasický příkladem je reaktorová nádoba která nám tak defakto určuje životnost elektrárny.

Proto se většinou životnost stanový na 30 let a pak se prodlužuje na 60 v USA teď už dokonce na 80 let. Záleží na stavu dílů primárního okruhu které na PWR (VVER) prostě vyměnit nemůžete.

CANDU je proti tomu jiný typ reaktoru kde není žádná tlaková nádoba ale něco co se jmenuje Calandria ve které jsou rozmístěné "malé" trubice cca 10 cm v průměru.

atd atd

Srovnávat reaktor CANDU a VVER je jako srovnávat ropný tanker a nákladní cisternové auto... oboje slouží přece k přepravě kapalin

St
22. duben 2020, 14:08

Dobrý den pane Bartáku. Děkuji Vám za objasnění.

Pohodu a pevné zdraví všem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se