První modernizovaný blok jaderné elektrárny Darlington byl opět spuštěn

DomůJaderné elektrárnyPrvní modernizovaný blok jaderné elektrárny Darlington byl opět spuštěn

Druhý blok kanadské jaderné elektrárny Darlington společnosti Ontario Power Generation (OPG) dosáhl poprvé kritického stavu po renovaci, která trvala více než tři roky a zahrnovala rozebrání a přestavbu reaktoru. Blok by se měl vrátit do plného provozu ještě na jaře.

Rekonstrukce zahrnovala i rozebrání a opětovné sestavení reaktoru Darlington 2 typu CANDU; Zdroj: OPG

Darlington 2 je prvním ze čtyř reaktorových bloků, které podstoupily rekonstrukci v hodnotě 12,8 miliard kanadských dolarů (přibližně 224,7 miliard korun). Celý projekt byl zahájen v říjnu 2016 a umožní provoz elektrárny na dalších 30 let. Samotné práce na rekonstrukci druhého bloku začaly v červenci 2018 a k jejich dokončení došlo minulý měsíc (březen 2020).

Náročné podmínky související s pandemií COVID-19

Vyvedení reaktoru na kritický výkon je stav, kdy je udržována stabilní řetězová štěpná reakce, která produkuje tepelnou energii potřebnou pro výrobu elektrické energie. První dosažení kritičnosti vyžadovalo zvýšenou pozornost a flexibilitu pracovníků s ohledem na dodatečné požadavky a hrozící nepozornost související s pandemií COVID-19, uvedla společnost.

Schéma reaktorů typu CANDU (PHWR); Zdroj: cna.ca

„Je to pro naši elektrárnu historický okamžik, navíc v době, kdy jsou nezbytné služby, jako ta naše, zapotřebí více než kdy jindy,“ řekl vedoucí projektu Dietmar Reiner.

V nadcházejících týdnech dojde k sérii náhřevů a nízkotlakých testů technologie, kdy bude postupně zvyšován výkon reaktoru, až nakonec dojde k připojení výrobního bloku k ontarijské elektrické soustavě, sdělila OPG.

Zbývají dva milníky před dosažením plného výkonu

Kanadská komise pro jadernou bezpečnost minulý týden schválila odstranění regulačního limitačního opatření pro možný přechod ze stavu „garantovaného odstavení“ na 1 % nominálního výkonu reaktoru. Pro vyvedení bloku na nominální výkon bude potřeba odstranění dalších dvou regulačních milníků na povolení národního regulátora.

OPG již dříve oznámila opožděné spuštění třetího bloku JE Darlington, které bylo původně plánováno na květen 2020. Připojení bloku by mělo proběhnout později v průběhu tohoto roku, kvůli zajištění stabilních elektrických dodávek v průběhu virové pandemie.

Zdroj úvodní fotografie (JE Pickering v provincii Ontario): OPG