Domů
Jaderné elektrárny
Druhá americká jaderná elektrárna získala povolení pro 80letý provoz
Jaderná elektrárna Peach Bottom

Druhá americká jaderná elektrárna získala povolení pro 80letý provoz

Americký národní regulátor (NRC) schválil provoz po dobu dalších 20 let pro 2. a 3. blok jaderné elektrárny Peach Bottom, kterou vlastní Exelon Generation Company. Provozní životnost elektrárny se tím prodloužila na 80 let. V tomto případě jde o druhé udělení prodloužení provozní licence od amerického národního regulátora poté, co minulý rok v prosinci obdržely obdobné prodloužení licence bloky Turkey Point 3 a 4.

Prodloužení licence k provozu Peach Bottom 2 nyní vyprší 8. srpna 2053 a třetímu bloku 2. července 2054. NRC zdůvodňuje své rozhodnutí ve své Zprávě o hodnocení bezpečnosti, v žádosti uveřejněné minulý měsíc a v Závěrečném dodatkovém prohlášení o dopadech na životní prostředí zveřejněném v lednu. Bezpečnostní aspekty pro obnovení licence posoudil také Poradní výbor NRC pro bezpečnost reaktorů.

Významné investice do technologie elektrárny

Společnost Exelon odeslala žádost na obnovu licence pro své dva bloky, které se nachází v americké Pensylvánii v červenci 2018. Firma uvedla, že v poslední době provedla významné investice do nového vybavení a technologií ke zvýšení instalovaného výkonu elektrárny o 12 %. Mnoho hlavních komponent elektrárny včetně vysoko a nízkotlakých dílů turbíny, separátorů vlhkosti, elektrogenerátorů a blokových transformátorů bylo vyměněno nebo vylepšeno.

JE Peach Bottom; Autor: Exelon Generation

Bryan Hanson, výkonný ředitel jaderné divize Exelon Nuclear, sdělil, že možnost provozovat elektrárnu Peach Bottom dalších 20 let je skvělou zprávou pro životní prostředí, zaměstnance elektrárny a občany.

„Jaderné elektrárny však musí zůstat finančně životaschopné, aby mohly být nadále provozovány,“ řekl Hanson. „Je zásadní, abychom pokračovali v politických reformách, které oceňují ekologické, ekonomické, hospodářské a strategické přínosy, které poskytuje bezuhlíková jaderná energetika.“

Program řízeného stárnutí jako podmínka prodloužení provozu

NRC na základě Amerického zákona o atomové energii vydává licenci k provozu komerčních energetických reaktorů na 40 let. Tato licence může být prodloužena o dalších 20 let na dobu 60 let. Většina amerických komerčních reaktorů je již nyní provozována na základě obnovené licence.

Druhé prodloužení licence umožní prodloužit provoz o dalších 20 let po 60 letech provozu, přičemž proces posouzení žádosti se zaměřuje na program řízení stárnutí zařízení během 60 až 80letého provozního období.

Varný reaktor (BWR). Zdroj: nrc.gov

Peach Bottom 2 a 3 jsou varné reaktory, které zahájily komerční provoz v roce 1974. Pokud bude elektrárna v provozu po celou dobu prodloužené životnosti, zamezí se podle výpočtu Exelonu díky jejímu provozu emisím oxidu uhličitého o objemu 536 milionů tun.

O prodloužení provozu požádají i další čtyři reaktorové bloky

V současnosti posuzuje NRC žádost o prodloužení provozu pro první dva bloky JE Surry. Výsledné stanovisko zveřejní v červnu. Podle dopisů o záměru zaslaných regulátorovi hodlá v průběhu tohoto roku žádat o prodloužení licence JE North Anna 1 a 2 a příští rok JE Oconee 1 a 2.

Jaderná elektrárna Surry 1 byla uvedena do provozu v roce 1972; Autor: Energy.gov

Zdroj úvodní fotografie (JE Peach Bottom): Exelon

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik II
14. březen 2020, 10:20

Podle mého je to lepší řešení, jak to německé.

PE
14. březen 2020, 15:48

Podivejte se na 80 letou starenku,vsecho opotrebovane nic uz poradne nefunguje,nic nejde vymenit,,vykon uz je davno po zaruce a cekame az to vybuchne,s tou 60tkou to jeste mozna nebude tak zle..Zivotnost se neda prodluzovat,kor kdyz maka 24 hod.denne...

Filip Kondapaneni
14. březen 2020, 21:10

Pokud jsem to z článku pochopil, tak na sekundaru toho hodně vyměnili. Neumím samozřejmě posoudit jako laik, kolik vydrží reaktorova nádoba a samotná budova kolem reaktoru a potrubí primaru. Proto by mě potěšil příspěvek fundovane osoby která se tím zabývá profesionálně. Výkřiky amatéra mě nechávají chladným.

Filip Kondapaneni
14. březen 2020, 21:14

Tady je pěkný odkaz z PV magazínu jak už po pár letech se ve velkém vyměňují střídače na FVE. Kdyby to takto chodilo na JE s reaktory a turbinami, tak by už byly dávno všechny JE zavřené :

https://www.pv-magazine.com/2020/02/13/out-with-old-inverters-in-with-the-new/?utm_source=Bibblio&utm_campaign=Internal

Vladimír Šťastný
15. březen 2020, 17:10

Nic nejde vyměnit? Ale no tak, milé PÉ. S vyjímkou reaktorové nádoby se dá vyměnit vše, a také se to, v pravidelných 15-20 letých cyklech, dělá.

Milan Vaněček
15. březen 2020, 17:35

To tedy silně zvedne provozní náklady jaderné elektrárny. Asi proto některé JE, i když mají prodlouženou licenci, raději ukončí provoz.

Vladimír Šťastný
16. březen 2020, 09:10

Upgrade řídících systémů je po 15 letech samozřejmostí u každé technologie, to ostatní je na zvážení a riziko provozovatele. Stárnutí technologických dílů a jejich provozní dožití se velice pečlivě sleduje nejenom na JE. Obnova je sice finančně náročná, ale zpravidla se vyplatí.

Například větrné elektrárny, pokud nedisponují výjimečně větrnou lokalitou, jsou zpravidla po 15 letech a tedy vydojení podpor, k mání za korunu. Jejich majiteli se vyplatí se jich za tu kačku zbavit, než je nákladně repasovat, nebo likvidovat.

pr
14. březen 2020, 17:36

Někdy člověk uvažuje zda odstavení dvou bloků v JE JB, které byly podstatně mladší, bylo opravdu nutné. Inu třeba si o tom ještě někdy počteme zda se tehdy jednalo o ideologii, business nebo šlo opravdu o bezpečnost.

St
24. březen 2020, 21:25

Samozřejmě, že to nebylo nutné. Hlavně šlo o politiku. Ono pokud jste exportem EE a váš soused je také exportér, tak se snažíte co to dá mu uškodit, aby vám nekazil kšeft. O kterého souseda se jedná jistě uhádnete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se