Druhá americká jaderná elektrárna získala povolení pro 80letý provoz

DomůJaderné elektrárnyDruhá americká jaderná elektrárna získala povolení pro 80letý provoz

Americký národní regulátor (NRC) schválil provoz po dobu dalších 20 let pro 2. a 3. blok jaderné elektrárny Peach Bottom, kterou vlastní Exelon Generation Company. Provozní životnost elektrárny se tím prodloužila na 80 let. V tomto případě jde o druhé udělení prodloužení provozní licence od amerického národního regulátora poté, co minulý rok v prosinci obdržely obdobné prodloužení licence bloky Turkey Point 3 a 4.

Prodloužení licence k provozu Peach Bottom 2 nyní vyprší 8. srpna 2053 a třetímu bloku 2. července 2054. NRC zdůvodňuje své rozhodnutí ve své Zprávě o hodnocení bezpečnosti, v žádosti uveřejněné minulý měsíc a v Závěrečném dodatkovém prohlášení o dopadech na životní prostředí zveřejněném v lednu. Bezpečnostní aspekty pro obnovení licence posoudil také Poradní výbor NRC pro bezpečnost reaktorů.

Významné investice do technologie elektrárny

Společnost Exelon odeslala žádost na obnovu licence pro své dva bloky, které se nachází v americké Pensylvánii v červenci 2018. Firma uvedla, že v poslední době provedla významné investice do nového vybavení a technologií ke zvýšení instalovaného výkonu elektrárny o 12 %. Mnoho hlavních komponent elektrárny včetně vysoko a nízkotlakých dílů turbíny, separátorů vlhkosti, elektrogenerátorů a blokových transformátorů bylo vyměněno nebo vylepšeno.

JE Peach Bottom; Autor: Exelon Generation

Bryan Hanson, výkonný ředitel jaderné divize Exelon Nuclear, sdělil, že možnost provozovat elektrárnu Peach Bottom dalších 20 let je skvělou zprávou pro životní prostředí, zaměstnance elektrárny a občany.

„Jaderné elektrárny však musí zůstat finančně životaschopné, aby mohly být nadále provozovány,“ řekl Hanson. „Je zásadní, abychom pokračovali v politických reformách, které oceňují ekologické, ekonomické, hospodářské a strategické přínosy, které poskytuje bezuhlíková jaderná energetika.“

Program řízeného stárnutí jako podmínka prodloužení provozu

NRC na základě Amerického zákona o atomové energii vydává licenci k provozu komerčních energetických reaktorů na 40 let. Tato licence může být prodloužena o dalších 20 let na dobu 60 let. Většina amerických komerčních reaktorů je již nyní provozována na základě obnovené licence.

Druhé prodloužení licence umožní prodloužit provoz o dalších 20 let po 60 letech provozu, přičemž proces posouzení žádosti se zaměřuje na program řízení stárnutí zařízení během 60 až 80letého provozního období.

Varný reaktor (BWR). Zdroj: nrc.gov

Peach Bottom 2 a 3 jsou varné reaktory, které zahájily komerční provoz v roce 1974. Pokud bude elektrárna v provozu po celou dobu prodloužené životnosti, zamezí se podle výpočtu Exelonu díky jejímu provozu emisím oxidu uhličitého o objemu 536 milionů tun.

O prodloužení provozu požádají i další čtyři reaktorové bloky

V současnosti posuzuje NRC žádost o prodloužení provozu pro první dva bloky JE Surry. Výsledné stanovisko zveřejní v červnu. Podle dopisů o záměru zaslaných regulátorovi hodlá v průběhu tohoto roku žádat o prodloužení licence JE North Anna 1 a 2 a příští rok JE Oconee 1 a 2.

Jaderná elektrárna Surry 1 byla uvedena do provozu v roce 1972; Autor: Energy.gov

Zdroj úvodní fotografie (JE Peach Bottom): Exelon