Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jednalo o stavbě nového jaderného bloku v ČR se všemi šesti zájemci. Jednání, která se uskutečnila minulý týden, měla konzultační ráz a cílem nebylo někoho z potenciálních dodavatelů vyřazovat. Ministerstvo to dnes sdělilo ČTK v tiskové zprávě.

O stavbu se zajímají ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, korejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Ministerstvo už dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.

„Potenciální dodavatelé poskytli dodatečná vysvětlení k otázkám, které měla česká strana. Tato vysvětlení společně s odpověďmi, které byly zaslány české straně v září a říjnu 2016, budou důležitými vstupy pro vypracování podkladů pro jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku ve věci investorského modelu a financování výstavby nové jaderné elektrárny v ČR,“ uvedlo MPO.

Ministerstvo loni v listopadu uvedlo, že ČR oslovila kvůli dostavbě deset společností, zájem poskytnout informace jich projevilo šest. „Zdaleka se ještě nenacházíme v procesu výběru dodavatele, a proto nyní ani nemůžeme dostávat nabídky. V současném stádiu jde o poskytování rámcových obchodně- technických dat,“ uvedl tehdy vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Vláda v červnu 2015 schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

ČEZ zrušil v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo to, že česká vláda na stavbu neposkytla státní garance. Zrušeného zadávacího řízení se zúčastnily americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která byla z tendru vyřazena. Ruskou stranu tehdy v konsorciu MIR.1200 zastupovaly dceřiné společnosti Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *