Domů
Energetika v ČR
Svaz moderní energetiky: Uhelné a jaderné zdroje nechceme odstavit ihned
Jaderná elektrárna Chapelcross
Jaderná elektrárna Chapelcross. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Chapelcross.jpg

Svaz moderní energetiky: Uhelné a jaderné zdroje nechceme odstavit ihned

Energetika v ČR
5 komentářů
30. květen 2019, 10:13
ČTK

Cílem Svazu moderní energetiky není okamžité odstavení jaderných a uhelných zdrojů v Česku, ale evoluce, která do roku 2030 výrazně otevře prostor pro využívání obnovitelných zdrojů, akumulace nebo chytrých sítí. V rozhovoru s ČTK to řekl programový ředitel svazu Martin Sedlák. Robustnímu vývoji energetiky by se podle něj mělo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přizpůsobit změnou své struktury a přípravou nejrůznějších scénářů budoucího vývoje.

„Aktuální koncept energetiky na MPO odpovídá klasickému starému rozdělení. Pokud chce nový pan ministr Karel Havlíček (za ANO) podporovat inovace, tak by bylo dobré se podívat na strukturu řízení resortu a změnit ji, aby si jednotlivé segmenty energetiky byly sobě rovny. To znamená vytvořit tam sekci pro moderní energetiku, případně jmenovat pro tuto oblast vládního zmocněnce,“ uvedl Sedlák.

Ministerstvo uvedlo, že změnu organizační struktury neplánuje.

„Vyvážený energetický mix se zohledněním nových trendů, bezpečné a spolehlivé dodávky včetně zajištění konkurenceschopnosti průmyslu a přijatelné ceny pro konečné zákazníky v ČR jsou prioritou MPO. Dosažení tohoto cíle předpokládáme v rámci zachování současné organizační struktury i ve vztahu k personální a finanční politice vlády,“ sdělil ČTK náměstek Havlíčka pro energetiku René Neděla.

Sedlák míní, že je reálné, aby do roku 2030 vzrostla roční výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v ČR ze současných necelých deseti terawatthodin (TWh) alespoň na dvojnásobek. Proti solárnímu boomu na přelomu desetiletí podle něj lze například fotovoltaické moduly pořídit o 80 až 90 procent levněji. Celková výroba elektřiny v Česku podle Energetického regulačního úřadu stoupla na 88 TWh. Největší podíl (43 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny, následovaly elektrárny jaderné.

Uhelná elektrárna Německo
Ilustrační foto

„Nemáme problém s tím, že stát kalkuluje s výstavbou nových jaderných reaktorů, pokud transparentně ukáže, zda je krok výhodný nebo ne. Kapacita by se ale neměla soustředit pouze na jádro. Strategie státu má být otevřená také pro rozvoj obnovitelných zdrojů v elektroenergetice – zmapovat, kolik to může ze současného potenciálu dát. Elektřina z obnovitelných zdrojů pomůže zajistit energii místo uhelných zdrojů, které se budou dříve nebo později odstavovat,“ uvedl Sedlák.

Dovede si představit, že bude na přechodné období jako doplněk k obnovitelným zdrojům využíván plyn.

Změna v moderní energetice se podle něj v Česku uskutečňuje zdola, například tím, že některá města využívají elektrobusy.

„Potenciál tady je. Nemusíme být rovnou Německem, ale můžeme se podívat na úspěšné koncepty dalších států, jako je kupříkladu Izrael nebo pobaltské země,“ uvedl.

Obnovitelné zdroje energie
Ilustrační foto

Svaz moderní energetiky (SME) vznikl loni. Chce do debaty o energetice přinášet evropské impulsy ve vývoji a výrobě progresivních technologií. Cílem svazu je také pomoci českým firmám z oboru proniknout na světové trhy. Letos v dubnu SME představil představil plán Nová energie Česka . Cílem je prosadit podmínky pro růst obnovitelných zdrojů, snižování energetické náročnosti budov nebo podpora elektromobility.

Členy svazu jsou například Aliance pro energetickou soběstačnost, Asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid, Solární asociace, Česká fotovoltaická asociace nebo Unie zaměstnavatelských svazů ČR.

Radek Doležal jw

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Loudil
30. květen 2019, 10:38

Nepracuji v oboru, ale jako laik bych dal osobně přednost tomuto scénáři postupné evoluce výroby elektřiny v ČR :

1. Uhlí, jádro, OZE

2. Plyn, jádro, OZE

3. Jádro, OZE

4. OZE

Samozřejmě etapy č.3 a č.4 budou možné jen v případě, že potenciál výroby elektřiny z OZE na území ČR bude dostatečný , tedy, že vítr, slunce, voda a biomasa dají dohromady potřebný počet GW výkonu. Pokud ne, tak skončíme hned u druhé etapy /plyn, jádro, OZE/ či po možném odpojení jádra ? kdy ?? u další možné varianty /plyn, OZE/ čímž bychom se zřejmě po roce 2050 velmi přiblížili tomu energetickému "mixu", kam dnes směřují USA = postupná likvidace uhlí i atomu a jejich nahrazení plynem a OZE.

Milan Vaněček
30. květen 2019, 12:42

To je jasné, že staří leniví kapři z "RVHP energetiky" si rybník nevypustí, na ministerstvo si nenechají nasadit štiky (moderní nergetiku).

Kdysi SSSR rozhodl, že náš průmysl bude orientován na těžké strojírenství a jadernou energetiku. Výroba spotřební elektroniky či aut - to jen jako malý bombónek.

V devadesátých letech zase Německo rozhodlo, že náš průmysl bude orientován na výrobu aut a automobilového příslušenství. Věděli, co se jim vyplatí.

No a v nadcházejících dvacátých a třicátých letech EU rozhodne, že energetika v zemích EU bude čistá, jádro bude jen dožívat a číslo jedna budou obnovitelné zdroje.

S tím já ani Vy ani MPO nic nenadělá....

Milan Vaněček
30. květen 2019, 21:23

Teď jsem si poslechl rozhlasový rozhovor s panem Benešem o ČEZu a energetice v ČR. A slyšel jsem od něj to, co zde tvrdím už dlouhou dobu:

1) za 2-3 roky se bude budovat fotovoltaika v ČR bez dotací

2) co se týče nových JE, ČEZ potřebuje garance státu pro případ, že se změní podnikatelské podmínky v EU v neprospěch jaderné energetiky (uvědomuje si velké riziko, že nová JE bude pro ČEZ ztrátovou investicí. To vidí i v souvislosti s volbami v EU, s růstem podpory zelených v Německu, ....)

3) uvědomuje si že další revoluce v energetice nastane s rozvojem akumulace a především bateriových systémů

Myslím, že ti stálí kverulanti, co zde pořád volají "to néééjde", by se měli zamyslet (jestli toho jsou schopni) a přestat podporovat energetiku minulosti, kterou svět již opouští.

odkaz:https://www.kurzy.cz/zpravy/496312-cez-krome-jadra-chceme-i-dalsi-solarni-elektrarny-rika-generalni-reditel-cezu-daniel-benes-audio/

Josef
30. květen 2019, 23:10

to se skvělé, že svaz moderní energetiky nechce rychle zavřít uhelné a jaderné elektrárny, ale chce jen mraky vyhozených peněz do OZE , aby jejich členové měli zaručený zisk a nemuseli nést žádné podnikatelské riziko.

Milan Vaněček
31. květen 2019, 05:30

Poslechněte si pana Beneše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se